Fernanda Melchor laureatką 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „To nie jest Miami”
Laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2024 została Fernanda Melchor za książkę „To nie jest Miami”. Reportaż został wydany nakładem Wydawnictwa ArtRage. Tytuł ten przełożył Tomasz Pindel. W zeszłym roku wyróżnienie otrzymała Anna Goc za reportaż „Głusza” (Wydawnictwo Dowody).
Fernanda Melchor laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2024
Tegoroczną laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego została Fernanda Melchor za książkę „To nie jest Miami”. To cykl wstrząsających reportaży literackich, w których autorka zabiera czytelników w podróż po rodzinnym Veracruz i okolicach.
Fernandy Melchor, jedna z najważniejszych meksykańskich powieściopisarek, przygląda się temu, co kieruje mordercami i społecznymi wyrzutkami. Pragnieniom oraz okolicznościom pchającym ich na drogę występku. Autorka w „To nie jest Miami” zmusza czytelników do próby zrozumienia bohaterów książki, a nawet empatii.
15. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszonych zostało 145 książek, co jest rekordową liczbą w historii nagrody. 105 z nich powstało po polsku, a 40 to tłumaczenia. Tytuły ukazały się nakładem 38 wydawnictw.
Na krótkiej liście nominowanych znalazło się 5 tytułów – 3 polskich i 2 zagranicznych autorów. Oprócz Fernandy Melchor szansę na Nagrodę mieli Marta Abramowicz za książkę „Irlandia wstaje z kolan” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), Ersin Karabulut za komiks „Kroniki ze Stambułu” (tłum. Ada Wapniarska, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy), Michał Książek za „Atlas dziur i szczelin” (Wydawnictwo Znak) i Bartosz Żurawiecki za reportaż „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce” (Wydawnictwo Czarne).
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – historia
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to wyróżnienie przyznawane książkom reporterskim podejmującym ważne problemy współczesności, a także pogłębiającym wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty, Ryszarda Kapuścińskiego.
Nagroda ma charakter międzynarodowy. Od 15 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.
Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)