Podczas 30 edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier zostały przyznane nagrody za najlepsze publikacje roku. Pierwszy album Wydawnictwa 23 – „Brom”, autorstwa Unki Odyi, zdobył tytuł Komiksu Roku.

Podczas festiwalu przyznano szereg nagród. Podczas gali Grand Prix za krótką formę otrzymali Bartosz Nowicki i Łukasz Pawlak za „Człowieka żelaznego”. Nagroda im. Papcia Chmiela, za zasługi dla polskiego komiksu trafiła w ręce Grzegorza Rosińskiego. Najważniejsza nagroda, dla Komiksu Roku, została przyznana debiutanckiej publikacji Wydawnictwa 23 – komiksowi „Brom”, który stworzyła Unka Odya. Tytuł wydawcy roku otrzymał Timof i Cisi Wspólnicy.

Brom – komiks roku

Tak o komiksie pisał Mikołaj Kołyszko, nasz redakcyjny kolega z Czytaj PL:

„Akcja dzieje się na Pomorzu. Główny bohater, Brom, dowiaduje się, że ma rodzinę w Kartuzach (kto choć przez chwilę przebywał w tym regionie, o nic więcej nie pyta, bo wie, że delikatnie mówiąc, jest to specyficzne miejsce na mapie naszego kraju) i zostaje przez swoją matkę wysłany, by odwiedzić jej przedstawicieli. Tam poznaje Marysię, ekstrawertyczną dziewczynę, której uroczy uśmiech pięknie ukrywa jej stalowe nerwy, a bijące od niej ciepło miesza się z bezwzględnością. Brom wkrótce poznaje sekretne oblicze otaczającego go świata, pełne niezwykłych stworzeń i nieznanych wcześniej zagrożeń. Na kolejnych stronach akcja komiksu przenosi się z Kartuz do Gdańska, jednak nie traci nic ze swojego niezwykłego klimatu.

Nie mówię, że jest najbardziej ambitną produkcja, nie mówię, że każdego zachwyci tak jak mnie. To połączenie stylu fabularnego znanego z kultowego serialu „Gravity Falls”, okraszonego motywami z legend, baśni i mitów (w tym słowiańskich), stroniącego sobie żarty z okultystycznych i ezoterycznych doktryn a narysowanego w stylu kultowych komiksów internetowych z początku XXI wieku. Dla mnie to produkt idealny, bawiłem się świetnie, śmiałem się do rozpuku i nie mogłem się od niego oderwać – a tego od komiksu oczekuję. Mam nadzieję, że jak najszybciej powstanie jego kontynuacja.”

Co ciekawe Mikołaj poniekąd przewidział sukces „Broma”. W artykule pisał również – „rozumiem, jeśli ktoś będzie moją opinią zdumiony, ale… „Brom” jest najlepszym komiksem, jaki czytałem, jest najlepszym polskim komiksem, jaki czytałem i na pewno najlepszym komiksowym debiutem tego roku”.