Laureatami 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostali Ewa Lipska, Małgorzata Dmitruk, Łukasz Orbitowski, Wojciech Mikołuszko i Arkadiusz Szaraniec. Tytuł Warszawskiego twórcy otrzymał Piotr Wojciechowski. Jury ogłosiło swój werdykt online.

Wielki finał 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Wielki finał 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, czyli ogłoszenie laureatów. Tym razem spotykamy się on-line, w domach twórców, czytelników i miłośników literatury. Jury wybrało zwycięzców spośród książek nominowanych w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięcia i edycja warszawska. Kogo w tym roku wyróżniono tytułem Warszawskiego twórcy?Poznajcie nazwiska zwycięzców oraz tytuły nagrodzonych książek.

Publiée par Nagroda Literacka m.st. Warszawy sur Mercredi 24 juin 2020

Nagroda Literacka m.st. Warszawy – Proza

Laureat: Łukasz Orbitowski za „Kult

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Kult to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

Nominowani: Martyna Bunda Kot niebieski, Ewa Kuryluk Feluni

Nagroda Literacka m.st. Warszawy – Poezja

Laureatka: Ewa Lipska za „Miłość w trybie awaryjnym”

Po Czytniku linii papilarnych (2015) i Pamięci operacyjnej (2017) Ewa Lipska powraca z Miłością w trybie awaryjnymkolejnym tomikiem, którego znakiem rozpoznawczym jest zderzenie nowoczesnego cyfrowego świata z tym, co w historii ludzkości odwieczne: językiem i wyobraźnią, niepokojami i pytaniami, które towarzyszą nam od zawsze. Czy jest to kontynuacja większej całości, czy domknięcie tryptyku? Nie wiadomo.

Miłość w trybie awaryjnym to zbiór ponad dwudziestu wierszy, w których bliskość i intymność jest oglądana na tle przemijającego i zmiennego świata. W poprzednich dwóch tomach dominowało spojrzenie z szerszej perspektywy, pełne niepokoju o losy człowieka, społeczeństw, świata. Tutaj pierwsza osoba liczby mnogiej oznacza raczej miłosny tandem niż większą zbiorowość, wyraźna jest granica pomiędzy konkretną istotą (lub samym emocjonalnym detalem) na pierwszym planie a rozwibrowanym i niepokojącym tłem.

ewa lipska nike
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Nominowani: Bogusław Kierc „Osa”, Krzysztof Lisowski „Zaginiona we śnie”

Nagroda Literacka m.st. Warszawy – Literatura dziecięca

Laureaci: Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk za „Wojtka

Nominowani: Justyna Bednarek, il. Paweł Pawlak „Pan Stanisław odlatuje” i Piotr i Paweł Sitkiewicz, il. Agata Królak „Brzdęk!”

Nagroda Literacka m.st. Warszawy – edycja warszawska

Laureat: Arkadiusz Szaraniec „Warszawa dzika”

Ekoista i obieżykraj, autor książki Żubry lubią jeżyny i cyklu felietonów „Zwierzę w mieście” w miesięczniku „Stolica”, opowiada o dzikich zwierzętach, jakich nie spodziewamy się spotkać w Warszawie czy innych dużych miastach, a jednak żyją one w naszym bliskim sąsiedztwie. M.in. bieliki, bociany, żurawie, bobry, dziki, rysie, lisy, sarny czy łosie.

Nominowani: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów”, Jarosław Zieliński „PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego”

Laureatów 13. edycji wybrało jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski.