W czerwcu w Warszawie odbędzie się dziesiąta edycja Big Book Festiwalu. Wśród gości znajdą się znakomici powieściopisarze z całego świata. Wśród nich warto wyróżnić takich pisarzy i pisarki jak Georgi Gospodinow, Hari Kunzru, Éric Vuillard, Martin Caparrós czy Sonia Faleiro.

Dziesiąta edycja Big Book Festival

Dziesiąta edycja międzynarodowego Big Book Festivalu potrwa od 24 do 26 czerwca w Warszawie. Większość wydarzeń odbędzie się w kompleksie Mała Warszawa przy ul. Otwockiej 14. Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu będzie „Do widzenia, do jutra”. W programie znajdzie się blisko 50 wydarzeń scenicznych, rozmów z autorami, dyskusji, warsztatów i happeningów.

Wśród gości festiwalu znajdą się m.in. Georgi Gospodinow, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Éric Vuillard, laureat Nagrody Goncourtów i finalista Nagrody Bookera, Hari Kunzru, Martin Caparrós oraz Sonia Faleiro.

Po raz pierwszy Big Book Festival zawita na warszawską Pragę. Większość wydarzeń odbędzie się w postindustrialnym kompleksie Mała Warszawa, który znajduje się przy ulicy Otwockiej 14. Organizatorzy zapowiadają powrót do bezpośrednich spotkań, po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wszyscy zaproszeni goście pojawią się osobiście – wydarzenia będą darmowe oraz transmitowane online.

Dokładny program imprezy zostanie ogłoszony w maju. Organizatorzy zapowiadają, że wśród gości znajdą się autorzy rozmaitych gatunków – powieści, książek dla dzieci i reportaży. Big Book Festival po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Wydarzenie powstało z miłości do czytania, był pierwszym festiwalem literackim w Warszawie. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja „Kultura nie boli”.

Big Book Festival 2022 – potwierdzeni goście

Martin Caparrós (Argentyna)

Martin Caparrós to argentyński dziennikarz, reporter i pisarz. Od wielu lat stale podróżuje po świecie. Na swoim koncie ma ponad 40 książek, które były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Zdecydowanie najgłośniejsza książka Argentyńczyka jest reportaż „Głód”, który powstał po latach wypraw i setek rozmów dotyczących klęski głodu, niedożywienia i działań rynku żywności na świecie. Do tej pory w Polsce, oprócz „Głosu” ukazały się także „Księżyc. Od nowiu do nowiu” i „Dziadkowie”. Ta ostatnia ukazała się w kwietniu 2022 roku. Jest to opowieść o polskich przodkach pisarza. Na przyszły tok planowana jest premiera monumentalnego reportażu Caparrósa o Ameryce Południowej.

big book festival martin caparros
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com!

Sonia Faleiro (Indie)

Sonia Faleiro jest pisarką i reporterką pochodzącą z Indii. Do tej pory napisała dziesięć książek reporterskich. Polscy czytelnicy mieli okazję czytać jej książkę „Ślicznotka. Nocne życie Indii”, w której opisała życie hinduskich tancerek i gangsterów z Bombaju. Niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się jej najnowszy reportaż – „Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach”. To opowieść o nastoletnich ofiarach gwałtów i licznych zabójstw dokonywanych w Indiach. Na co dzień Faleiro pisze dla „New York Timesa”, „Smithsoniana” oraz magazynu „Granta”. Na swoim koncie ma wiele wyróżnień, w tym nagrodę KarmaVeer Puraskaar.

sonia faleiro big book festival 2022
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com!

Georgi Gospodinow (Bułgaria)

Georgi Gospodinow należy do grona najważniejszych współczesnych pisarzy pochodzących z Europy Środkowej. Jest powieściopisarzem, autorem dramatów i scenariuszy, na swoim koncie ma również tomy poetyckie oraz libretto do opery. Z roku na rok coraz częściej wymieniany jest wśród potencjalnych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Za powieść „Fizyka smutku” otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej. „Angelus”.

Najnowsza powieść Gospodinowa –„Schron przeciwczasowy” – to sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Bohater książki – Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca – wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń. Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Klinika odblokowuje ich wspomnienia, przywracając czas, w którym czuli spokój i spełnienie.

georgi gospodinow schron przeciwczasowy big book 2022
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Ulrich Hub (Niemcy)

Ulrich Hub to wielokrotnie nagradzany dramaturg, reżyser i autor powieści. Hub ma wykształcenie aktorskie, przez kilka lat występował w teatrze. Od początku lat 90. pracuje jako reżyser i tworzy sztuki teatralne oraz książki dla dzieci. W Polsce, nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazały się takie książki, jak „O ósmej na arce”, „Lisy nie kłamią” czy „Ostatnia owca”.

lisy nie klamią bog book 2022
Kup książkę papierową na Woblink.com

Gabriel Krauze (Wielka Brytania)

Kolejnym gościem Big Book Festivalu 2022 będzie brytyjski pisarz polskiego pochodzenia. W przeszłości Krauze należał do gangu na osiedlu South Kilburn, na szczęście pisanie pozwoliło mu porzucić działalność przestępczą. Za swoją debiutancką powieść „Tu byli, tak stali” otrzymał nominację do Nagrody Bookera. Książka właśnie ukazuje się w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne w przekładzie Tomasza S. Gałązki.

Hari Kunzru (Wielka Brytania)

Hari Kunzru urodził się w Londynie, ale ma korzenie indyjskie. Od wielu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonyc, na Uniwersytecie w Nowym Jorku wykłada creative writing. Pisarz debiutował w 2002 roku książką „Impresjonista” – opowieścią o chłopaku pochodzącym ze związku Brytyjczyka i Hinduski w kolonialnych Indiach. Książka bardzo szybko zyskała rozgłos, zapewniając Kunzru pozycję jednego z najlepiej opłacanych pisarzy młodego pokolenia. W Polsce ukazała się również książka „Białe łzy”, a w tym roku swoją premierę będzie miało tłumaczenie „Czerwonej pigułki”. Powieść ukaże się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w tłumaczeniu Katarzyny Karłowskiej.

Megan Nolan (Irlandia)

Megan Nolan to pochodząca z Irlandii krytyczka i publicystka młodego pokolenia. Nolan pochodzi z rodziny artsytycznej, studiowała filmoznawstwo na Trinity College. Na co dzień recenzuje literaturę dla „New York Timesa” i „Guardiana”. W Polsce możemy znać Nolan dzięki tłumaczeniu jej debiutanckiej powieści „Akty desperacji”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry (tłum. Aga Zano).

big book festival 2022 megan nolan
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com!

Karin Smirnoff (Szwecja)

Karin Smirnoff to dziennikarka, która debiutowała stosunkowo późno, w 2018 roku, będąc po pięćdziesiątce. Mowa o powieści „Pojechałam do brata na południe”, która w Polsce ukaże się w maju 2022 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. To pierwsza część sagi poświęcona rodzinie Kippów. Kolejne dwie odsłony cyklu stały się w Szwecji bestsellerami, a autorka otrzymała za nie nominacje do ważnych nagród literackich.

Éric Vuillard (Francja)

Vuillard to jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy i scenarzystów francuskich. Największą sławę przyniosła mu niewielka powieść „Porządek dnia”, w której opisał kilka kluczowych spotkań przedstawicieli europejskich elit władzy i niemieckich biznesmenów, które pozwoliły Hitlerowi na osiągnięcie pełnej kontroli nad społeczeństwem w Niemczech. To mocna, wstrząsająca i minimalistyczna proza, w której autor przedstawił uniwersalne mechanizmy działania zła. W 2017 roku Vuillard otrzymał za tę powieść prestiżową Nagrodę Goncourtów, a angielskie tłumaczenie książki znalazło się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2021 roku.

bog book festival 2022 eric vuillard
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com!

Więcej informacji znajdziecie tutaj: bigbookfestival.pl oraz facebook.com/bigbookfestival