Nagrody są ważną częścią życia literackiego. Dla debiutujących artystów mogą okazać się szansą do zrobienia kariery, a dla doświadczonych pisarzy potwierdzeniem klasy i formą uznania za dorobek. Nagrody dają szansę pisarzom na rozwój, zwiększenie popularności i liczbę sprzedawanych książek. Ponadto nagrodom towarzyszą gratyfikacje finansowe, dzięki którym autorzy mogą skupić się wyłącznie na pisaniu.

W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie wyjątkową promocję, w której znalazły się ebooki pisarzy i pisarek wyróżnionych w ciągu ostatnich kilku lat. Znajdziecie w niej zarówno laureatów i laureatki polskich nagród literackich, jak i prestiżowych wyróżnień międzynarodowych.

laureaci nagród literackich
Znajdź promocję na Woblink.com

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – ebooki laureatów

W pierwszej kolejności nie można nie wspomnieć o literackiej Nagrodzie Nobla. To wyróżnienie powszechnie uznawane jest za najważniejsze w świecie literatury. Jest nie tylko najbardziej prestiżowe, ale również najcenniejsze pod względem finansowym. Obecnie laureaci, oprócz pozłacanego medalu, otrzymują 10 mln koron szwedzkich, czyli  blisko milion euro. W 120-letniej historii literackiego Nobla, polscy autorzy otrzymywali nagrodę pięciokrotnie. W 1905 roku otrzymał ją Henryk Sienkiewicz, w 1924 Władysław Reymont, w 1980 Czesław Miłosz, w 1996 Wisława Szymborska. „Najświeższą” polską laureatką jest Olga Tokarczuk, która w 2019 roku została uhonorowana za rok 2018. W promocji znajdziecie aż piętnaście ebooków książek Olgi Tokarczuk, wszystkie przecenione o 32%! O jej książkach przeczytacie na portalu Czytaj PL.

ebook | książka

Warto zwrócić uwagę na bibliografię Orhana Pamuka, tureckiego noblisty z 2006 roku. Jego książki nasycone są osobistymi doświadczeniami i wyjątkową miłością do jego rodzinnego miasta – Stambułu. Pamuk, przez pryzmat opowieści o mieście, opowiada o zderzeniu wschodu z zachodem. Więcej o jego książkach przeczytacie na portalu Czytaj PL.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Kolejną autorką, na którą warto zwrócić uwagę jest białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz, która otrzymała Nobla w 2015 roku. Aleksijewicz jest autorką reportaży poświęconych Rosji sowieckiej, a każdą z książek poświęciła innej sferze życia w reżimie komunistycznym. Jedną z jej najważniejszych książek jest „Czarnobylska modlitwa” poświęcona katastrofie w elektrowni w Czarnobylu oraz konsekwencjom nieumiejętnego zarządzania kryzysowego w Związku Radzieckim. Kolejna ważna książka w jej dorobku to „Wojna nie ma nic kobieta”, w której oddała głos. kobietom walczącym na froncie w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej (tak nazywana jest w Rosji II wojna światowa).

Czarnobylska modlitwa
Kup audiobooka lub ebooka Woblink.com

Na liście znalazły się również książki Alice Munro (Nobel 2013), Kazuo Ishiguro (Nobel 2017) i Mario Vargas Llosy (Nobel 2010).

Nagroda Literacka Nike – ebooki laureatów

Nagrodę Literacką Nike uznaje się za najważniejsze polskie wyróżnienie w świecie literatury. Nagroda przyznawana jest przez Fundację Agory i „Gazetę Wyborczą”, ale w skład jury wchodzą wybitni polski literaturoznawcy i krytycy literaccy. Oprócz wspomnianej już Olgi Tokarczuk, w promocji znajdziecie ebooki Doroty Masłowskiej (Nike 2006), Mariusza Szczygła (Nike 2019), Marcina Wichy (Nike 2018), Cezarego Łazarewicza (Nike 2017), Wiesława Myśliwskiego (Nike 1997 i 2007)

Paszporty Polityki – ebooki laureatów

Paszporty Polityki, w przeciwieństwie do większości nagród, przyznawane są nie w drugiej połowie, a na początku roku kalendarzowego. 26 stycznia poznamy laureata bądź laureatkę nagrody za rok 2020. W kategorii literatura nominowani są Igor Jarek za książkę „Halny”, Mira Marcinów za książkę „Bezmatek” oraz Patrycja Sikora za książkę poetycką „Instrukcja dla ludzi nie stąd”

W promocji Woblinka znajdziecie „Zimowlę” – książkę Dominiki Słowik, ubiegłorocznej laureatki Paszportu „Polityki”. Akcja książki rozgrywa się w Cukrówce, małym, fikcyjnym miasteczku, znajdującym się gdzieś w województwie małopolskim. W okolicy zaczynają dziać się dziwne, często niewytłumaczalne rzeczy. Szarą codzienność przerywają nietypowe zachowania mieszkańców Cukrówki i tajemnicze zdarzenia, jak chociażby mimowolne dzwonienie kościelnych dzwonów. Ponadto nastoletnich bohaterów zaczyna dostrzegać kolejne dziwności – pewnego dnia znajdują w pobliskim stawie zwłoki człowieka.

W promocji Woblinka znajdziecie również ebooki laureatów i laureatek z poprzednich lat – Szczepana Twardocha, Łukasza Orbitowskiego i Mikołaja Łozińskiego

Znajdź książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Nagroda Wielkiego Kalibru – ebooki laureatów

Nagroda Wielkiego Kalibru, to jedna z najważniejszych w Polsce nagród gatunkowych. Co roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu przyznaje się ją najlepszemu kryminałowi wydanemu w poprzednim roku kalendarzowym. W promocji Woblinka znajdziecie książki nie tylko świeżo upieczonego laureata Jędrzeja Pasierskiego, ale również laureatów z poprzednich lat – Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja i Roberta Małeckiego.

roztopy ze strachem
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com