Jak najlepiej zadbać o psa i kota – książki o opiece nad zwierzętami
Książki o opiece nad zwierzętami
Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota? – Magda Firlej-Oliwa
Magda Firlej-Oliwa, lekarka weterynarii z pasji, w swojej książce pokazuje, jak możemy mądrze zadbać o swoje psy i koty. Autorka przekazuje przydatną wiedzę oraz rozwiewa wątpliwości. A wszystko to w oparciu o prawdziwe historie z jej codziennej praktyki w jednej z krakowskich lecznic. Książka „Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota” to wsparcie na każdym etapie rozwoju zwierzaka, od maluszka do sędziwego seniora. Dowiemy się z niej między innymi, na jakie choroby może cierpieć nasz pupil oraz jak rozpoznać ich pierwsze objawy, przeczytamy o prawdach i mitach na temat kleszczy. Autorka nie omija także trudnych tematów jak eutanazja zwierzęca.
Co gryzie weterynarza – Łukasz Łebek
„Co gryzie weterynarza” to kolejny tytuł pomagający w zrozumieniu ukochanego zwierzaka – a także jego lekarza! Łukasz Łebek jest lekarzem weterynarii i autorem bloga „Nie zadzieraj z weterynarzem”. W swojej książce w bardzo przystępny sposób odsłania sekrety zawodu, a także opisuje najróżniejsze przypadki, z jakimi miał do czynienia w gabinecie weterynaryjnym. Wyjaśnia czym nie karmić zwierząt, czego nie mówić weterynarzowi i dlaczego praca w terenie nie jest dla każdego.
Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota – Jackson Galaxy i dr Mikel Delgado, Wydawnictwo SQN, tłum. Monika Nowak
W swojej książce pt. „Kocie mojo” Jackson Galaxy, gospodarz kultowego programu „Kot z piekła rodem”, holistycznie opowiada o kotach i kocim zachowaniu. Galaxy pisze o tym, jak zrozumieć kota i uczynić swojego pupila zdrowym i szczęśliwym. „Mojo” oznacza pewność siebie, którą przejawia kot, gdy czuje się swobodnie i może żyć według własnego instynktu. Gdy kotu brakuje „mojo” to pojawiają się z nim problemy – agresja, lęk, a nawet załatwianie się poza kuwetę. Dzięki „Kociemu mojo” poznacie całe spektrum fizycznych i emocjonalnych potrzeb kotów.
Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka, tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, Wydawnictwo Otwarte
Zdrowa dieta to dla naszych zwierząt najlepsza profilaktyka, która pomoże skrócić czas spędzony w lecznicach, a przede wszystkim może oszczędzić cierpienia pupili. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk jest specjalistką od żywienia kotów i psów. W swojej książce podpowiada, w jaki sposób karmić ukochanego zwierzaka, aby był szczęśliwy i zdrowy. W bardzo przystępny sposób pisze o diecie BARF. Pokazuje także, na co zwracać uwagę wybierając karmę i czego absolutnie nie można dawać do jedzenia psom czy kotom.
Oczami psa, Alexandra Horowitz, Wydawnictwo Czarna Owca, tłum. Magdalena Bugajska
Każdy miłośnik psów na pewno chociaż raz w życiu zastanawiał się nad tym, w jaki sposób ich ulubieńcy postrzegają świat. W książce Alexandry Horowitz możemy znaleźć odpowiedź na to i szereg innych pytań o psią naturę. Autorka opisuje i wyjaśnia zachowania naszych pupili, a to wszystko w oparciu o liczne badania oraz własne obserwacje. Pokazuje, że każdy pies jest indywidualnym bytem i jednocześnie nie stara się uczłowieczyć go na siłę. „Oczami psa” to książka behawiorystyczna o psach, która pomoże lepiej zrozumieć czworonożnych kompanów.
Sekretny język kotów – Susanne Schötz, Wydawnictwo Kobiece, tłum. Emilia Skowrońska
W swojej książce Susanne Schötz zdradza tajniki kociego języka. Jeśli interesuje cię co oznacza pomrukiwanie, fukanie, prychanie albo kocie wycie to jest to idealna książka dla ciebie. Dzięki niej zrozumiesz czy kot dobrze czuje się w twoim mieszkaniu, jakie ma potrzeby i czy wymaga dodatkowej opieki. „Sekretne życie kotów” to podręcznik do codziennego odkrywania zachowania domowego kota.
Tajemnice psiego umysłu, Stanley Coren, Wydawnictwo Galaktyka, tłum. Anna Redlicka
Stanley Coren, profesor psychologii i neuropsychologiczny naukowiec odkrywa przed czytelnikami świat najlepszego przyjaciela człowieka. Mężczyzna jest znany przede wszystkim z serii książek o inteligencji, zdolności i historii psów. W „Tajemnicach psiego umysłu” pokazuje, że większość nieporozumień między człowiekiem a psem wynika z przekładania zachowania zwierzęcia na ludzkie. Autor pisze o węchu, smaku, słuchu, świadomości i osobowości psich towarzyszy. Jego historie pełne są ciekawych anegdot będących często efektem przeprowadzanych przez niego badań.
Innym wartym uwagi tytułem w dorobku Stanley’a Corena jest książka „Jak rozmawiać z psem”. Autor dowodzi w niej, że przeciętny domowy psiak może rozumieć ludzką mowę w takim stopniu, jak dwulatek. Udowadnia, że porozumienie się z psem jest jak najbardziej możliwe i wykracza poza komendy.
Kot w twoim domu – Barbara Sieradzan, Wydawnictwo RM
Książka Barbary Sieradzan to idealna pozycja dla ludzi, którzy zastanawiają się nad adopcją kota. Jeśli nie wiesz, jak wygląda codzienne życie z kotem, to tu znajdziesz wszystkie pożyteczne informacje, od pielęgnacji kota, przez opisy kociego zachowania, po najczęstsze problemy związane z posiadaniem czworonoga. Barbara Sieradzam na co dzień pisze do miesięcznika „Kocie Sprawy”, a w swojej książce dzieli się wieloletnim doświadczeniem w pisaniu o kotach. Ta behawiorystyczna pozycja o kotach to tytuł obowiązkowy w Twojej biblioteczce!
Pies jest miłością, Clive Wynne, Wydawnictwo Marginesy, tłum. Dorota Kozińska
Każdy psi miłośnik i opiekun wie, że jego pies go kocha. Mimo że miłość naszych pupili wydaje się oczywista, to niektórzy naukowcy nadal mają w tej kwestii wątpliwości. Rozwiewa je Clive Wynne, psi behawiorysta, którego badania pokazują, że to właśnie miłość, a nie uległość czy inteligencja stanowią sedno relacji między człowiekiem a psem. W swojej książce „Pies jest miłością” pokazuje – na podstawie przeprowadzanych badań – że istotą każdego psa są uczucia, a pupile po prostu lubią nasze towarzystwo.
Jak opiekować się kotem – Anna Kłopotek, Zielona Sowa
„Jak opiekować się kotem” to pozycja dedykowana osobom, które już zdecydowały się na posiadanie kota. To profesjonalny poradnik, w którym znajdziecie pożyteczne porady weterynarzy, rady jak pielęgnować i karmić koty oraz garść informacji o kocich rasach.
Dramat zwierząt domowych, Achim Gruber, Wydawnictwo Feeria, tłum. Urszula Szymanderska
W „Dramacie zwierząt domowych” Achim Gruber pokazuje, że często nieświadomie oddajemy ukochanym pupilom niedźwiedzią przysługę, a nasz sposób traktowania czworonożnych towarzyszy czy wybory dokonywane w ich imieniu nie zawsze im służą. Autor książki, lekarz weterynarii i naukowiec-patolog, pisze o tym, jak często ludzie patrzą na zwierzaki „po ludzku” i rzutują na nie swoje własne potrzeby.
Z „Dramatu zwierząt domowych” dowiemy się jak rozpoznać potrzeby naszego pupila, co zrobić, aby stworzyć z nim wartościową relację, a także poznamy kulisy wystaw i hodowli zwierząt.
Jeśli temat opieki nad czworonożnymi ulubieńcami jest dla was interesujący i chcecie poczytać o nim więcej, to poza opisanymi powyżej książkami polecamy waszej uwadze następujące tytuły:
„Rozmerdane. Naukowe podstawy psiego szczęścia” Zazie Todd, „Dobry piesek! Jak wychować niesfornego szczeniaka” Steve’a Manna, „Pies który kochał zbyt mocno Opowieści i porady z dziedziny psychologii psa” Nicholasa Dodmana, „Drugi koniec smyczy” i „Z miłości do psa” Patrici McConnell.
Behawiorystyka zwierząt – najlepsze książki
Bonus: „O psach” i „O kotach”
Przy okazji polecania najlepszych książek o opiece nad zwierzętami i behawiorystyce pupili chcemy polecić Wam artykuł o dwóch wyjątkowych książkach, wydanych w 2019 roku przez Wydawnictwo Czarne. Znani i cenieni pisarze podjęli się opisania swoich ukochanych czworonogów. Stefan Chwin, Olga Drenda, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer i Paweł Sołtys vel. Pablopavo poświęcili swoje kilkustronicowe opowiadania kotom. Natomiast Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak, Andrzej Stasiuk i Krzysztof Varga napisali teksty „O psach”. Więcej przeczytacie tutaj:
„O kotach” i „O psach” – niebanalne opowieści o czworonogach
Jeśli zwierzęta są Twoją miłością, koniecznie przeczytaj opublikowany przez nas wpis Najlepsze książki o psach, czyli czytelnicza dogoterapia, w którym przybliżamy najpopularniejsze tytuły o czworonogach.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)