Książę Harry i rodzina królewska – top 10 książek
Rodzina królewska inspiruje nie tylko pisarzy, ale również reżyserów na całym świecie. Jednym z największych hitów jest przeniesiony na mały ekran serial „The Crown”, który podbił serca widzów na całym świecie. Miliony osób czekają na każdy kolejny sezon, by poznać dalsze losy rodziny królewskiej. A premiera 6. sezonu zbliża się wielkimi krokami. Już 16 listopada widzowie będą mogli zobaczyć pierwszą część ostatniej odsłony tej popularnej produkcji. Przy tej okazji zebraliśmy tytuły o członkach Royal Family. Przestawiamy TOP 10 książek o rodzinie królewskiej.
Spis treści:
-
- Kiedy będzie sezon 6 The Crown?
- Najlepsze książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej
- The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1 – Robert Lacey, tłum. Edyta Świerczyńska, Wydawnictwo Kobiece
- The Crown Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2 – Robert Lacey, tłum. Edyta Świerczyńska, Wydawnictwo Kobiece
- Kontrowersje wokół księcia Harry’ego
- Ten drugi – Książę Harry, tłum. Miłosz Biedrzycki, Anna Dzierzgowska, Jan Dzierzgowski, Mariusz Gądek, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, Wydawnictwo Marginesy
- Harry i Meghan. Chcemy być wolni – Omid Scobie, Carolyn Durand, tłum. Monika Skowron, Violetta Dobosz, Wydawnictwo Znak
- Bitwa braci William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów – Robert Lacy, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Agora
- Diana. Jej historia – Andrew Morton, tłum. Emilia Skowrońska, Wydawnictwo Marginesy
- Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor – Andrew Morton, tłum. Emilia Skowrońska, Wydawnictwo Marginesy
- Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów – Marek Rybarczyk, Wydawnictwo MUZA
- Elżbieta II. Ostatnia taka królowa – Marek Rybarczyk, Wydawnictwo MUZA
- Brytyjska monarchia od kuchni – Adrian Tinniswood, Wydawnictwo Bellona
- Suknia. Opowieść o królewskim ślubie – Jennifer Robson, Wydawnictwo Literackie
Kiedy będzie sezon 6 The Crown?
„The Crown” to popularny brytyjsko-amerykański serial biograficzny opowiadający o życiu królowej Elżbiety II. Pierwszy sezon ukazał się w listopadzie 2016 roku i od razu przyciągnął przed ekrany licznych widzów na całym świecie.
Produkcja została wyróżniona dwoma Złotymi Globami za rok 2016 (w kategoriach najlepszy seriach dramatyczny i najlepsza aktorka w serialu dramatycznym – dla Claire Foy, grającą Elżbietę II), a także nagrodę Emmy za sezon 2016/2017 (kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym – dla Johna Lithgowa, grającego Winstona Churchilla).
Fani produkcji ucieszą się na wiadomość, że kolejny, już szósty, sezon „The Crown” ukaże już niedługo. Pierwsza część będzie miała swoją premierę 16 listopada, a druga 14 grudnia. Planowo ma być to ostatni sezon popularnego serialu Netflixa.
Czego po najnowszym sezonie mogą spodziewać się widzowie?
W 6. sezonie „The Crown” zostaną ukazane wydarzenia, które miały miejsce w latach 1997-2005. W pierwszej części pojawi się wątek romansu księżnej Diany i Dodiego Fayeda, a także tragiczny wypadek, w wyniku którego Diana straciła życie.
Druga część ma skupić się na księciu Williamie, rzeczywistości po śmierci księżnej oraz na problemach monarchii z opinią publiczną.
Poniżej przedstawiamy 10 tytułów przedstawiających członków rodziny królewskiej i ich historie
Najlepsze książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej
The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Tom 1 – Robert Lacey, tłum. Edyta Świerczyńska, Wydawnictwo Kobiece
W w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć książkowej wersji przewodnika po serialu „The Crown”, który jest dostępny w dwóch częściach. Pierwsza opowiada losy Elżbiety II, Winstona Churchilla i pierwsze lata królowej na tronie, a druga przedstawia afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety. Przeczytanie obu części sprawi, że odkryjecie sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street.
Nagła śmierć ojca sprawia, że dwudziestopięcioletnia kobieta stojąca u progu zmagań z nowa rolą – matki i żony – musiała zostać monarchinią. To właśnie wtedy Elizabeth Mountbatten stała się królową Elżbietą II. Gdy Wielka Brytania wyszła z cienia wojny, Elżbieta II stanęła przed wielkimi wyzwaniami – nie tylko politycznymi, ale też osobistymi. Na przestrzeni lat wspięła się na wyżyny determinacji i wykazała niezwykłą siłą oraz niezłomnością, walcząc o dobre imię królestwa.
The Crown Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2 – Robert Lacey, tłum. Edyta Świerczyńska, Wydawnictwo Kobiece
To drugi tom księgi wiedzy o serialu „The Crown” i niezwykle fascynującej historii królowej Elżbiety II. Autor ukazuje tu kolejne dwadzieścia lat panowania królowej Elżbiety II – najważniejsze wydarzenia historyczne, społeczne perturbacje, prywatne spory i pałacowe tajemnice.
Wybitny historyk opowiada o Windsorach poczynając od kryzysu sueskiego, przełomowej wyprawy na Księżyc, aż przez wstydliwe powiązania Edwarda VIII z administracją Hitlera.
Drugi tom „The Crown“ to także studium charakteru/osobowości królowej: jej małżeństwa i stosunku do rodziny oraz przyjaciół. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy z wypiekami na twarzy śledzili losy królowej w głośnym serialu.
Robert Lacey, autor obu części to konsultant historyczny twórców „The Crown” i biograf królewskiego dworu opisuje wczesne lata panownaia Elżbiety II. Jego książki są przepełnione fascynującymi historiami, które są rozwinięciem serialowych wątków oraz ekskluzywnymi fotografiami.
Kontrowersje wokół księcia Harry’ego
Książę Harry i Meghan wzbudzają nieustanne zainteresowanie i kontrowersje – zwłaszcza, kiedy zabierają głos na temat rodziny królewskiej. Do największego zamieszania wokół tej dwójki doszło po udzieleniu głośnego wywiadu Oprah Winfrey i rezygnacji i pełnienia obowiązków członków Royal Family.
Kontrowersje wzbudza także autobiograficzna książka Harry’ego pt. „Spare” (polski tytuł „Ten drugi”). Spare znaczy po polsku zapasowy i jak wyjaśnia „Guardian” odnosi się bezpośrednio do popularnego w kręgach brytyjskich arystokratów powiedzenia, że pierworodny syn to dziedzin władzy i fortuny, a drugi to ten „zapasowy”, zajmujący ławkę rezerwowych. Książę Sussex pisze w niej o konfliktach z bratem, braku wsparcia ze strony ojca, tragicznej śmierci matki, utracie dziewictwa, zażywaniu narkotyków i służbie w Afganistanie.
Ten drugi – Książę Harry, tłum. Miłosz Biedrzycki, Anna Dzierzgowska, Jan Dzierzgowski, Mariusz Gądek, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, Wydawnictwo Marginesy
„Ten drugi” to długo wyczekiwana autobiografia Harry’ego, w której książę Sussex w końcu opowiada swoją historię. Przenosi czytelników z powrotem do jednego z najbardziej przejmujących obrazów XX wieku: dwójka chłopców idących za trumną tragicznie zmarłej matki. Cały świat patrzył na to w przerażeniu i smutku. Po śmierci księżnej Diany miliardy ludzi zastanawiały się, co myślą i czują książęta oraz jak potoczy się ich życie.
Teraz, po latach, książę Harry zabiera głos w sprawie swojej własnej historii.
„Ten drugi” to szczera, na wielu poziomach przełomowa książka. Harry z przenikliwością pisze o dorastaniu w rodzinie, w której nikt się nie przytulał, ani nie rozmawiał o emocjach, a także o buncie przeciw przestarzałej instytucji jaką stała się rodzina królewska czy o wyboistej drodze jaką przeszedł do zostania świadomym mężem i ojcem.
To także opowieść o przemianie, nauce odpowiedzialności i brania odpowiedzialności za swoje decyzje.
Książę Harry chce wspomóc brytyjskie organizacje charytatywne darowizną pochodzącą z dochodu swojej autobiografii. Przekazała 1,5 miliona dolarów Sentebale, organizacji, którą założył razem z księciem Seeiso jako hołd dla ich matek. Organizacja ma na celu wspieranie dzieci i młodzieży w Lesotho i Botswanie zarażonych HIV/AIDS. Książę Sussex pragnie przekazać również darowiznę na rzecz organizacji non-profit WellChild w wysokości 300 tysięcy funtów.
W „Tym drugim” pojawiają się tematy poruszone przez Harry’ego i Meghan w wywiadzie dla Opry Winfrey oraz serialu dokumentalnym Netfliksa – poszerzone i ukazane z perspektywy księcia Sussex.
Harry i Meghan. Chcemy być wolni – Omid Scobie, Carolyn Durand, tłum. Monika Skowron, Violetta Dobosz, Wydawnictwo Znak
Kolejnym tytułem o rodzine królewskiej przybliżającym historię księcia Sussex i jego ukochanej jest książka „Harry i Meghan. Chcemy być wolni”. To międzynarodowy bestseller pokazujący, jak naprawdę funkcjonuje rodzina królewska.
Uwielbiany brytyjski książę, syn kochanej na świecie, tragicznie zmarłej księżnej Diany i piękna amerykańska aktorka. Ślub tej pary był pierwszym wstrząsem dla rodziny królewskiej. Kolejnym było wycofanie się z królewskiego życia i pójście własną drogą.
Już od pierwszych doniesień o romansie Harry’ego i Meghan ta dwójka była na celowniku mediów na całym świecie. Nagłówki gazet śledziły każdy ich krok i donosiły o nawet najmniejszych szczegółach z ich życia. Jednak niewielu poznało prawdziwą historię pary.
Dwójka królewskich dziennikarzy umożliwiają czytelnikom zajrzenie za pałacowe mury i przyjrzenia się relacjom w najbardziej rozpoznawalnej rodzinie świata. Jako pierwsi ujawniają szczegóły wspólnego życia Harry’ego i Meghan, a także rozwiewają krążące wokół nich plotki.
Książka „Harry i Meghan” była numerem 1 na liście bestsellerów „Sunday Timesa”, a także bestsellerem „New York Timesa”.
Bitwa braci William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów – Robert Lacy, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Agora
William i Harry, jako synowie księżnej Diany i księcia Karola, dorastali na oczach całego świata. Każdy, nawet najmniejszy krok – żałoba po śmierci matki, każda zdrada i każdy romans – były skrupulatnie opisywane, komentowane i analizowane przez media na całym świecie.
Obydwaj zostali naznaczeni raz błogosławionym, raz przeklętym losem królewskich dzieci, każdy z nich wybrał swoją własną drogę. William doskonale wpasowuje się w rolę dziedzica tronu. Harry i jego żona Meghan postanowili zrezygnować z przywilejów i obowiązków członków Royal Family.
Jak wygląda relacja braci? Czy książę Harry i William żyją w wojnie, czy w pokoju? Na te i inne pytania odpowiada znawca tematu, kronikarz współczesnych losów rodziny królewskiej i historyczny konsultant bijącego rekordy popularności serialu „The Crown” – Robert Lacey.
Diana. Jej historia – Andrew Morton, tłum. Emilia Skowrońska, Wydawnictwo Marginesy
Lady Di, jak potocznie mówiono o księżnej Dianie, była przez wielu uznawana za „księżniczkę ludzkich serc”. Angażowała się w działalność charytatywną, wspierała organizacje pozarządowe, a na tle rodziny królewskiej wyróżniała ją otwartość i bezpośredniość.
Diana Frances Spencer, członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, pierwsza żona obecnego króla Wielkiej Brytanii, matka Wilhelma i Henryka, odpowiednio pierwszej i piątej osoby w sukcesji do brytyjskiego tronu, ikona i legenda, która nie przestaje fascynować.
Książka Andrew Mortona to przełomowa biografia nazwana „najdłuższym pozwem rozwodowym w historii”. Została napisana we współpracy z samą księżną wspieraną przez przyjaciół. Nigdy wcześniej żadna osoba z rodziny królewskiej nie mówiła w taki sposób o relacji z królową, swoim nieszczęśliwym małżeństwie, życiu w domu Windsorów, marzeniach i obawach.
Po ponad dwudziestu latach od pierwszego wydania autor wraca do taśm, które nagrał z Dianą i ujawnia nowe fakty o jej życiu. W rozszerzonym wydaniu analizuje dziedzictwo księżnej – kobiety, która odmieniła rodzinę królewską, ukazując jej ludzką twarz. Książę Harry i William odgrywali istotną rolę we współczesnej dyskusji o Dianie. „Diana. Jej historia” to publikacja najbliższa autobiografii Lady Di, jaka kiedykolwiek powstała.
Książka doczekała się głośnej ekranizacji z Kristen Stewart w roli głównej.
Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor – Andrew Morton, tłum. Emilia Skowrońska, Wydawnictwo Marginesy
Kolejnym wartym uwagi tytułem o rodzinie królewskiej pióra Andrew Mortona jest „Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor”. W tej fascynującej książce autor bada relacje sióstr na przestrzeni lat zaczynając od idyllicznego dzieciństwa, przez trudne lata wojny, aż po śmierć ojca sióstr i wstąpienie Elżbiety na tron.
Dzięki swojej uprzywilejowanej pozycji na dworze królewskim Andrew Morton zapewnia czytelnikom spojrzenie na życie dwóch tak różnych sióstr. Jedna z nich jest pełna buntu i niezgody, druga jest obowiązkowa i odpowiedzialna.
Na kartach książki opisuje trwały wpływ jaki wywarły na Koronę, rodzinę królestwo i próby jej dostosowania się do ewoluujących obyczajów XX wieku. W dzieciństwie siostry były najbliższymi sobie osobami – nierozłącznymi przyjaciółkami. Kiedy jednak ich wuj Edward VIII abdykował, relacje między Małgorzatą a Elżbietą uległy nieodwracalnej zmianie. Od teraz Małgorzata już zawsze musiała kłaniać się siostrze i spełniać jej życzenia.
Z kolei Elżbieta obserwowała wybryki młodszej siostry ze spokojem, jednak walka Małgorzaty o znalezienie dla siebie miejsca w królewskim systemie często było źródłem spięć.
Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów – Marek Rybarczyk, Wydawnictwo MUZA
Świat od lat śledzi dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską monarchię zna niemal każdy, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dramatów, jakie przez lata rozgrywały się za bramami Pałacu Buckingham.
Życie królewskiej pary, Elżbiety i Filipa, było źródłem wielu, jeśli nie większości, problemów Windsorów. Skandal gonił skandal. Małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się. Inwazja dziennikarzy, aparatów i kamer na królewską rodzinę sprawiła, że skrzętnie skrywane tajemnice znalazły się na pierwszych stronach tabloidów. Skostniała monarchia nie nadążała za nowoczesnością. Ostatnią próbą luzowania dworskiego gorsetu było wpuszczenie za mury pałaców Windsorów amerykańskiej rozwódki Meghan Markle. Miała zostać nową gwiazdą, „Kate na dopalaczach”, jak pisały gazety. Okazała się – przynajmniej dla Windsorów – „Dianą plus”.
Książka „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” powstała w historycznym momencie. Zmiana monarchy nadeszła w 2022 roku, gdy Elżbieta II zmarła 8 września w Balmoral. Nadszedł kres pewnej epoki i małżeństwa, którego dzieje stały się „telenowelą” przełomu XX i XXI wieku.
Nasza wiedza na temat brytyjskiej monarchii bazowała dotąd głównie na plotkach i uproszczeniach. Książka Marka Rybarczyka pozwala przyjrzeć się z bliska pałacowym relacjom. Odsłania kulisy burzliwych książęcych związków. A przedstawione w niej meandry życia uczuciowego królewskich małżonków, rodzinne skandale i sekrety przedstawione w książce zadziwią nawet fanów serialu, „The Crown”.
Elżbieta II. Ostatnia taka królowa – Marek Rybarczyk, Wydawnictwo MUZA
Wśród biografii Marka Rybarczyka ta o królowej Elżbiecie II zasługuje na szczególną uwagę. To właśnie tutaj autor przedstawia historię życia znanej nam przez całe życie królowej, a także to, czego mogliśmy nie zauważyć na pierwszy rzut oka.
Kiedy w 1952 roku jako młodziutka kobieta wstępowała na tron, dała umęczonym wojną Brytyjczykom iskierkę nadziei, że znów będą wielkim narodem. I rzeczywiście tak się stało. Tak narodził się mit Elżbiety II, dla której zawsze liczyła się przede wszystkim jej „firma”, a życiową dewizą stały się słowa: „Nigdy się nie poddawaj!”. Jak naprawdę wyglądało życie królowej i jej monarchii? Co sprawia, że fascynuje nie tylko Brytyjczyków, a jej losy śledził niemal cały świat? Co przez wszystkie lata jej panowania działo się za kulisami teatru Windsorów?
Książka Marka Rybarczyka nie tylko odpowiada na pytania, które stawiają sobie obecnie wszyscy Brytyjczycy i wielbiciele monarchii, ale przede wszystkim szkicuje sylwetkę Elżbiety II, jakiej dotąd nie znaliśmy: fanki kryminałów o Herkulesie Poirot, żony, która z żarliwej szczenięcej miłości szybko przeszła do chłodnego małżeństwa z rozsądku, czy matki, która chyba nigdy nie rozumiała własnego dziecka. Autor analizuje jej życiowe wybory, konflikty, popełnione błędy i skrywane dramaty. To próba rysopisu psychologicznego i politycznego królowej zmierzająca do ukazania cech złożonego charakteru Elżbiety II na tle dziejów jej monarchii. To w końcu dążenie do zrozumienia tej postaci, symbolu historycznej ciągłości Zachodu, władczyni, która z żelazną wolą broni monarchii i tradycyjnych wartości. Książę Harry i Elżbieta II pozostawali w bliskiej relacji do czasu rozłamu w rodzinie królewskiej, co również Marek Rybarczyk pokazuje w swojej książce.
Brytyjska monarchia od kuchni – Adrian Tinniswood, Wydawnictwo Bellona
Jeżeli chcecie dowiedzieć się o życiu monarchii brytyjskiej „od kuchni” i poznać sekrety, plotki oraz pogłoski na temat tego, co działo się w Pałacu Buckingham to ta pozycja będzie do tego idealna. Monarchowie nie gotują. Nie ubierają się samodzielnie, nie nalewają sobie picia ani nie ścielą łóżka. Podobno przyszły władca Królestwa, jego posiadłości i terytoriów, nawet nie wyciska sobie sam z tubki pasty do zębów, gdyż zadanie to należy do jednego z czterech jego kamerdynerów, który nakłada pastę na królewską szczoteczkę ze zdobionego srebrnego dozownika.
Oficjalnie zdementowano za to inną słynną legendę o „rozpieszczaniu członków rodziny królewskiej”. Zgodnie z nią każdego ranka przed księciem Walii stawiano siedem gotowanych jaj uszeregowanych według ich twardości, tak aby mógł każdego spróbować i wybrać najbardziej mu odpowiadające. Szczodrze sponsorowany przez swoich poddanych brytyjski dwór zatrudniał rzesze kucharzy, pokojówek, lokajów, mamek, nianiek, ogrodników, sekretarzy i urzędników. Pielęgnowane przez stulecia rytuały dworskie miały na celu utrwalenie wizji monarchy jako osoby wyjątkowej, ważniejszej niż prezydenci czy milionerzy. A jak lepiej to osiągnąć, niż udowadniając, że przyziemne czynności nie przystoją monarsze. Z książki dowiemy się jak książę Harry i William podchodzili do służby, a także jak traktowała ją reszta rodziny królewskiej.
Suknia. Opowieść o królewskim ślubie – Jennifer Robson, Wydawnictwo Literackie
Nic nie fascynuje ludzi tak jak śluby. A jeśli jest to ślub królewski, to będzie na językach całego świata! Na deser naszego zestawienia najciekawszych książek o rodzinie królewskiej prezentujemy książkę „Suknia. Opowieść o królewskim ślubie”. To historia powstania jednej z najsłynniejszych sukni XX wieku – tej, którą w dniu ślubu miała na sobie królowa Elżbieta II. To także opowieść o sile miłości i wyjątkowej kobiecej przyjaźni rozgrywającej się w szarym powojennym Londynie.
Londyn, 1947. Mieszkańcy miasta, zamiast cieszyć się niedawnym zwycięstwem, trwają pogrążeni w milczącej desperacji. Cierpią z powodu braków żywności i dokuczliwych mrozów podczas najsroższej zimy od lat. W Londynie mieszkają Ann Hughes i Miriam Dassin, przyjaciółki i utalentowane hafciarki pracujące w domu mody Normana Hartnella. Nadzieję na lepszą przyszłość rozbudza w nich możliwość współpracy przy tworzeniu sukni ślubnej dla królowej Elżbiety II. Czy wykorzystają tę życiową szansę?
Toronto, 2016. Ponad pół wieku później Heather Mackenzie dostaje w spadku po babci Ann zestaw haftowanych kwiatów. Jak to możliwe, że tak bardzo przypominają one motywy z TEJ sukni? Co wydarzyło się za czasów jej młodości w Wielkiej Brytanii i dlaczego nigdy o niej nie opowiadała? Heather wyrusza w podróż w przeszłość, stopniowo odkrywając tajemnice życia babci. Jennifer Robson zabiera nas do pracowni, w której powstała jedna z najsłynniejszych sukien ślubnych w historii. Zdradza zakulisowe szczegóły i przybliża nam portret londyńskiego społeczeństwa lat 40. Spotykamy Elżbietę II w dniu jej ślubu z księciem Filipem, królową matkę i… Christiana Diora! To idealna lektura dla miłośników „The Crown”, czekających na kolejny sezon serialu, a także dla osób zainteresowanych najważniejszymi pokazami mody.
Tags In
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)