2 listopada wystartowała dziewiąta edycja akcji Czytaj PL, czyli największej akcji w Polsce promującej czytelnictwo. W tym roku, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania aż 18 ebooków i audiobooków! Przedstawiamy wam książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2023!

Książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2023

W tym roku dzięki aplikacji Woblink, będziecie mogli pobrać za darmo aż 18 książek, a wśród nich tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych książek dostępnych jest w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych.

Na liście znalazła się zarówno literatura piękna, obyczajowa i młodzieżowa, reportaż, fantastyka, romans, kryminał, jak i literatura popularnonaukowa czy komiks. Aż piętnaście z osiemnastu tytułów znajdziecie w formie ebooka i audiobooka.

“Cztery tysiące tygodni” Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Insignis

To lekka, filozoficzna i praktyczna książka o alternatywnej ścieżce życia, jaką jest pogodzenie się z ograniczeniami. To również próba powrotu do rzeczywistości i przeciwstawienia się kulturowej presji, która każe robić to, co niemożliwe, zamiast tego, co można zrealizować.

Książki w akcji Czytaj PL 2023 - Cztery tysiące tygodni

“The American Roommate Experiment” Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Otwarte

Powieść autorki bestsellera „The Spanish Love Deception”, który był najchętniej wybieranym tytułem w zeszłorocznej edycji akcji Czytaj PL. Najlepsza przyjaciółka Cataliny i jej kuzyn pod wpływem szeregu niefortunnych zostają współlokatorami.

czytaj pl 2023 książki - The American Roommate Experiment
“Polka w Korei” Agnieszka Klessa-Shin
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Znak

Autorka znana w Internecie jako Pyra w Korei, to twórczyni popularnego kanału na YouTubie. W swojej książce opowiada o życiu w Korei Południowej, a także daje praktyczne wskazówki tym, którzy chcieliby odwiedzić ten kraj, poznać jego kulturę oraz skosztować lokalnej kuchni (a przy tym nie spłonąć).

czytaj pl 2023 książki - Polka w Korei

“Kabalista” Remigiusz Mróz
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Filia

Gerard Edling powraca. Tym razem behawiorysta będzie musiał zmierzyć się z najgorszym koszmarem. Odsunięty przez szefową na boczny tor nie może zaoferować pomocy pracującej nad sprawą dziennikarce. Małgorzata Rosa zgłasza się po pomoc do lokalnego jasnowidza zwanego Kabalistą z Chabrów.

czytaj pl 2023 książki - Kabalista

“Muchomory w cukrze” Marta Bijan
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Kobiece/Young

Maturzyści Fio, Wenus, Hanna, Kostek i Robin, spędzają lato w domu w środku lasu. Właścicielem tego miejsca jest starszy od nich Adam – przybrany brat Kostka. Przyjaciele bawią się doskonale, do czasu, kiedy wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli. Odcięci od świata, pośrodku niczego, nie wiedzą już kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

czytaj pl 2023 książki - Muchomory w cukrze

“Wiatrołomy” Robert Małecki
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Literackie

Grudziądz. Początek lat dziewięćdziesiątych. Bezkarni gangsterzy porywają z domu dwumiesięcznego Filipa. Trzy dekady później komisarz Maria Herman i Olgierd Borewicz wyruszają do Grudziądza, by rozwikłać tajemnicę porwania dziecka Witbergów. Jeszcze nie wiedzą, że droga do prawdy doprowadzi ich na krawędź otchłani.

czytaj pl 2023 książki - Wiatrołomy

“Jak płakać w miejscach publicznych” Emilia Dłużewska
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Znak

Komicy nauczyli się doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem przebytych traumach czy o toksycznych bliskich. Konstruują swoje żarty tak, by nie przekroczyć granicy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem przez lata doskonalą ten program: w szkole, pracy, barach, pociągach i cudzych łóżkach.

czytaj pl 2023 książki - Jak płakać w miejscach publicznych

“Wiem, co czujesz” Gabriela Gargaś
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Literackie

Trzy lata temu Iga rzuciła pracę w Warszawie i przeprowadziła się na wieś. W starej chacie urządziła swoją samotnię, w której pracuje nad kolejną książkę. Najważniejszą – o samotności, poranieniu, potrzebie bliskości. To historie bliskich jej osób. Michał miał być tylko kolejnym rozmówcą. Ale los jak zwykle miał własny plan.

czytaj pl 2023 książki - Wiem, co czujesz

“Legendy i Latte“   Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Insignis

Światowy fenomen wykraczający poza ramy gatunku! To ciepła, napawająca optymizmem opowieść o podążaniu za marzeniami, o nowych początkach i o rodzinie, którą wybieramy sobie sami. Absolutny must read dla fanów fantastyki, kawoszy i miłośników słodkich wypieków!

czytaj pl 2023 książki - Legendy i Latte

 

“Schronisko, które przestało istnieć” Sławek Gortych
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Dolnośląskie

Powieść otwierająca serię trzymających w napięciu kryminałów pełnych zagadek, legend i rodzinnych sekretów. Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski udaje się w Karkonosze, aby odetchnąć od rodzinnych problemów. Nie jest świadomy tajemnic drzemiących w wojennej przeszłości gór. Czy znajdzie to, czego szuka?

czytaj pl 2023 książki - Schronisko, które przestało istnieć

“Dom Oriona” Julia Fiedorczuk
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Literackie

Julia Fiedorczuk w charakterystycznym dla siebie stylu ponownie zabiera czytelników w podróż do świata przyrody nierozerwalnie związanego z człowiekiem. Autorka, czerpiąc z mitologii różnych kultur, buduje niekonwencjonalną, planetarną opowieść o rozedrganej współczesności.

czytaj pl 2023 książki - Dom Oriona

“Historia na śmierć i życie“ Wojciech Tochman
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Literackie

W reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego Wojciech Tochman opowiada historię trójki maturzystów, którzy w styczniu 1996 zabili młodą kobietę. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich – ona, Monika Osińska, rocznik 1977. Czy rzeczywiście wszyscy zabili?czytaj pl 2023 książki - Historia na śmierć i życie

“Niedźwiedź w objęciach smoka” Michał Lubina
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Otwarte/Szczeliny

Michał Lubina pokazuje, jak Rosja stopniowo godziła się z rolą młodszego brata Chin – zarówno w relacjach wzajemnych, jak i na arenie międzynarodowej. Podobnie jak w XVII wieku, gdy kraje te po raz pierwszy nawiązały oficjalne kontakty, Państwo Środka jest dziś ważniejsze, silniejsze i bogatsze. Co Chiny zrobią ze swoją przewagą?

czytaj pl 2023 książki - Niedźwiedź w objęciach smoka

“Cmentarz osobliwości” Paulina Hendel
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo We need YA
Wydawnictwo Błysk

Maximus Opoka jest zwykłym kurierem kasty i nic nie wskazuje na to, aby jego życie miało ulec poprawie. Niespodziewanie spotyka tajemniczego mężczyznę, który twierdzi, że Max jest spadkobiercą pewnego dworku. Chłopak bez wahania przyjmuje spadek. Okazuje się, że stał się właścicielem cmentarza osobliwości. Szybko odkrywa, że to nie jedyny element spadku, który został przed nim ukryty.

czytaj pl 2023 książki - Cmentarz osobliwości

“Motylek” Katarzyna Puzyńska
EBOOK I AUDIOBOOK
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Pierwszy z piętnastu tom sagi Katarzyny Puzyńskiej o policjantach z Lipowa.
Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.
Na motywach powieści powstał serial „Lipowo”.
czytaj pl 2023 książki - Motylek

“It starts with Us” Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak
EBOOK
Wydawnictwo Otwarte

Lily i jej były mąż Ryle zgodnie współdzielą opiekę nad córką Emerson. Pewnego dnia Lily wpada na Atlasa, swoją pierwszą miłość. Jest zachwycona tym spotkaniem i gdy tylko Atlas proponuje randkę, bez namysłu się zgadza. Entuzjazm Lily szybko przygasa, gdy uświadamia sobie, że Ryle wciąż odgrywa ważną rolę w jej życiu, a Atlas to jedyna osoba, której Ryle nie zaakceptuje u boku swojej córki i byłej żony.

czytaj pl 2023 książki - It starts with Us

“Głusza” Anna Goc
EBOOK
Wydawnictwo Dowody

Reportaż Anny Goc traktuje o środowisku osób głuchych i niedosłyszących. To właśnie za ten tytuł autorka została uhonorowana w tym roku Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.

czytaj pl 2023 książki - Głusza

“Heartstopper 4” Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda
EBOOK
Wydawnictwo Jaguar

Czwarty tom cyklu powieści graficznych o miłości Charliego i Nicka. Znakomita opowieść o miłości, przyjaźni, lojalności i trudnych codziennych sprawach, które składają się na coś większego, co przemawia do nas wszystkich.

czytaj pl 2023 książki - Heartstopper 4