W Wiśle powstanie miejsce pamięci o Jerzym Pilchu. Jak donosi PAP, miasto odkupiło rodzinny dom autora „Pod Mocnym Aniołem”. Umowa została podpisana 5 kwietnia, córka Jerzego Pilcha przekazała już budynek samorządowi.

Miejsce pamięci w domu Jerzego Pilcha w Wiśle

W domu rodzinnym Jerzego Pilcha w Wiśle powstanie miejsce pamięci o pisarzu oraz dom pracy twórczej. 5 kwietnia została podpisana ostateczna wersja umowy pomiędzy córką pisarza zmarłego w 2020 roku a władzami miasta. Na razie nieznane są dokładne terminy otwarcia centrum. Na razie burmistrz Wisły Tomasz Bujok przekazał mediom informacje, że podjęte zostały pierwsze kroki – budynek został wykupiony przez miasto za 700 tys. zł. Kolejnym etapem prac bedą uporządkowanie działki i posiadłości oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia remontu.

Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

„We wtorek 5 kwietnia podpisaliśmy umowę. Budynek został przekazany. Kupiliśmy go od córki pisarza – Magdaleny Bielskiej. Chcemy, aby w powstał w nim dom pracy twórczej. Jedno piętro poświęcimy upamiętnieniu Jerzego Pilcha. Przybliżone zostanie jego życie i twórczość; laury, które otrzymał. Chcielibyśmy, aby można tam było organizować spotkania autorskie. W ogrodzie mogłyby się odbywać koncerty, wieczory poetyckie” – poinformował burmistrz.

Jerzy Pilch – krakowski pisarz z Wisły, na stałe mieszkając w Warszawie

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku. Był pisarzem, eseistą, autorem scenariuszy, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i filmowych. Mówiło się, że był krakowskim pisarzem z Wisły, na stałe mieszkającym w Warszawie. Sam siebie określał mianem pierwszego alkoholika III RP. Pilch słynął z miłości do futbolu, był zagorzałym kibicem Cracovii Kraków. Był również jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce ewangelików. Pilch bez wątpienia był jednym z najważniejszych i najciekawszych współczesnych polskich pisarzy.

Pilch przez wiele lat współpracował z najważniejszymi pismami w kraju. Pisał między innymi dla „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju” i „Polityki”. W 1989 roku otrzymał pierwsze prestiżowe wyróżnienie – Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za powieść „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. Dziesięć lat później „Bezpowrotnie utracona leworęczność” przyniosła mu Paszport Polityki. W 2001 roku został uhonorowany najważniejszą w Polsce nagrodą literacką – Nagrodą Literacką Nike za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. Książka doczekała się głośnej ekranizacji w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.

Więcej o pisarzu i jego twórczości przeczytacie na stronie Czytaj PL, gdzie znajduje się artykuł poświęcony dziełom pisarza z Wisły.

Jerzy Pilch – jak zacząć czytać?