Księgarze i księgarki z kameralnych księgarni postanowili połączyć siły, żeby przedstawić książki, które najlepiej się u nich sprzedają. W wyniku współpracy powstała pierwsza „Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych”. Pierwsze notowanie pokazuje bestsellery marca – kolejne zestawienia będą ukazywały się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych – marzec 2022

Lista bestsellerów księgarń kameralnych (marzec 2022) powstała w wyniku zestawienia sprzedaż detalicznej w księgarniach z różnych części Polski. W pierwszym zestawieniu brano pod uwagę sprzedaż z następujących księgarni: Księgarnia Kafka i spółkaKsięgarnia Stanisława SkrzyńskaKsięgarnia Do DziełaKsięgarnia Skład GłównyNowa KsięgarniaKsięgarnia Smak SłowaFirmin Księgarnia na LawendowejKsięgarnia MakamaKsięgarnia Muzyczna PasjaNajlepsza KsięgarniaToniebajka. Księgarnia dla wszystkich. Kolejne kameralne księgarnie wykazały chęć udziału w kolejnych edycjach zestawienia.

„Mamy nadzieję, że nasza propozycja będzie ważnym i interesującym drogowskazem dla czytelników”

– wskazują księgarze.

Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych za marzec 2022

 1. Planeta Piołun – Oksana Zabużko, tłum. Katarzyn Kotyńska, Joanna Majewska, Anna Łazar, wydawnictwo Agora

  Opis wydawcy: Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę trawioną toksycznymi populizmami i opadającą w intelektualną przepaść. W podzielonym świecie baniek informacyjnych jej eseje zdają się kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym dla autorki jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich arcyciekawych, wielowarstwowych esejach daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla siebie autorów, których światy usiłuje ochronić przed niezrozumieniem. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy Czarnobylską modlitwę Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą. Planeta piołun jest także listem miłosnym pisarki do Polski adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy.

  oksana zabużko
  Kup książkę papierową na Woblink.com
 2. Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku – Anita Głowińska, Media Rodzina

  Opis wydawcy: Kicia Kocia jest bardzo przejęta. Razem z koleżankami i kolegami z przedszkola zakłada prawdziwy ogródek. Dzieci same proponują, jakie warzywa zasiać na poszczególnych grządkach. Zaczynają rozumieć, jakie to ważne, móc samodzielnie wybierać, a tym samym mieć na coś wpływ.

  kicia kocia bestsellery księgarń kameralnych głowińska marzec 2022
  Kup książkę papierową na Woblink.com
 3. Gdzie jesteś, piękny świecie – Sally Rooney, tłum. Jerzy Kozłowski, wydawnictwo W.A.B.

  Opis wydawcy: Alice, pisarka, poznaje Felixa, pracownika magazynu wysyłkowego, i proponuje mu wspólną podróż do Rzymu. W Dublinie jej najlepsza przyjaciółka Eileen próbuje dojść do siebie po rozstaniu z partnerem i zaczyna flirtować z Simonem, mężczyzną, którego zna z dzieciństwa.

  Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi – ale życie już daje się im we znaki. Pożądają się, zwodzą, spotykają i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o seks, martwią się o swoje przyjaźnie i świat, w którym żyją. Stoją w ostatnim oświetlonym pokoju przed mrokiem i są świadkami końca? Będą potrafili uwierzyć w istnienie pięknego świata?

  gdzie jesteś piękny świecie lista bestsellerów księgarń kameralnych
  Kup książkę papierową na Woblink.com
 4. Schron przeciwczasowy – Georgi Gospodinow, tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie

  Opis wydawcy: Nowa powieść jednego z najgłośniejszych pisarzy europejskich, laureata Nagrody Angelusa. Sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń. Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Klinika odblokowuje ich wspomnienia, przywracając czas, w którym czuli spokój i spełnienie. Jednocześnie europejscy przywódcy, chcąc ratować przyszłość świata, organizują ponadnarodowe referendum w sprawie wyboru… wspólnej przeszłości.

  schron przeciwczasowy gospodinow lista księgarń kameralnych bestsellerów marzec 2022
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 5. Wyspa kobiet – Lauren Groff, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Pauza

  Opis wydawcy: Siedemnastoletnia Marie de France, uznana za niepasującą do dworskiego życia i nienadającą się do małżeństwa, zostaje wygnana z królewskiego dworu przez Eleonorę Akwitańską i wysłana do Anglii, gdzie ma objąć stanowisko przeoryszy zubożałego opactwa, w którym zakonnice umierają z głodu, dziesiątkowane chorobami. Początkowe zaskoczenie surowością nowego życia mija, gdy Marie znajduje sens i miłość w byciu z siostrami, we wspólnocie. Pragnienie stworzenia rodziny, tęsknota za ojczyzną i pasje młodości zastępuje coś innego – oddanie innym kobietom i wiara we własne, boskie wizje. Marie, ostatnia z długiej linii wojowniczek i krzyżowców, odważnie postanawia wyznaczyć nowe ścieżki dla mniszek, które teraz prowadzi i którymi się opiekuje. Jednak czy w świecie, który w przerażający sposób się zmienia, nie zauważając istnienia Marie, jej siła i wizja wystarczą, by coś ocalić?

  Lauren Groff wyspa kobiet pauza lista bestsellerów księgarń kameralnych marzec 2022
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 6. Błony umysłu – Jolanta Brach-Czaina, Dowody na Istnienie

  Opis wydawcy: „Jolanta, córka Ireny, wnuczka Bronisławy, prawnuczka Ludwiki” – gdy na okładce pierwszego wydania tej niezwykłej, filozoficznej opowieści o człowieku zamiast tradycyjnego imienia i nazwiska pojawiły się imiona przodkiń Jolanty Brach-Czainy, zapanowały zdumienie, konsternacja i zachwyt. Dopiero odkrywaliśmy w Polsce herstorię, a ludowa historia kobiet dopiero zaczynała być opowiadana. Niewiele jest książek równie przełomowych dla polskiej filozofii i literatury jak dzieła Jolanty Brach-Czainy. Wielokrotnie cytowane i dyskutowane stały się kluczowe dla zrozumienia tego, kim jesteśmy. W rozważaniach zebranych w Błonach umysłu Brach-Czaina przypomina – podobnie jak w legendarnych Szczelinach istnienia – o rytuałach, które wypełniają naszą codzienność. Ale co wynika z faktu, że żyjemy? I jak żyć w świecie, który ciągle się przeobraża?

  błony umysłu lista bestsellerów księgarń kameralnych 2022 marzec
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 7. W środku jesteśmy baśnią – Wiesław Myśliwski, Wydawnictwo Znak

  Opis wydawcy: Myśliwski pozostaje we współczesnej literaturze zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę. Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy – jak pisano – filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej. Dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej o autorze Ucha Igielnego, o jego życiu, pisarstwie, istocie procesu twórczego i o tym, jaką rolę odgrywa w nim muzyka, o ważnych dla niego autorach, przemyśleniach filozoficznych, a także o roli pamięci, pojmowaniu ludzkiego losu, relacji między przypadkiem a przeznaczeniem, poetyką chaosu a żelazną logiką konstrukcji dzieła – zbiór ten jest lekturą obowiązkową, prawdziwą pisarską summą.

  myśliwski lista bestsellerów księgarń kameralnych woblink marzec 2022
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 8. Cena – Anna Bikont, Wydawnictwo Czarne

  Opis wydawcy: Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę.

  Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. Podąża śladem zapisków pozostawionych w dwóch zeszytach – „Sprawozdaniach z podróży służbowych L. Majzelsa w sprawie poszukiwania dzieci znajdujących się w rękach Polaków”. Z niezwykłą dociekliwością szuka choćby najdrobniejszych informacji, które mogłyby doprowadzić do spotkania po latach. Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem – jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata.

  Cena to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.

  anna bikont cena lista bestsellerów księgarń kameralnych 2022 marzec
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 9. Kobiety, rasa, klasa – Angela Y. Davis, tłum. Dariusz Żukowski, Wydawnictwo Karakter

  Opis wydawcy:

  Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek w dziejach feminizmu. Angela Y. Davis, ikona ruchu na rzecz wyzwolenia Afroamerykanów i praw kobiet, członkini Czarnych Panter i akademiczka, opisuje relacje, jakie w XIX i XX wieku zachodziły między abolicjonizmem i feminizmem. Przyglądając się postawom najważniejszych osób tworzących te ruchy i analizując historię emancypacji Afroamerykanek i Afroamerykanów, pokazuje decydującą rolę, jaką odgrywał w niej splot czynników rasowych, klasowych i związanych z płcią. Pisze między innymi o tym, jak nierówności między białymi i czarnymi kobietami wpływały na kwestie praw reprodukcyjnych czy pracy opiekuńczej. Równocześnie dowodzi, że ilekroć grupy angażujące się w walkę działały solidarnie i wspólnie przeciwstawiały systemowi globalnego kapitalizmu, osiągały zamierzone cele.

  angela y davis
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 10. Kości, które nosisz w kieszeni – Łukasz Barys, Wydawnictwo Cyranka

  Opis wydawcy: Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.

  Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.

  kości które nosisz w kieszeni lista bestsellerów księgarń kameralnych 2022 marzec
  Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com