Poznaliśmy nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Conrada! „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego, „Czarnolas Jagi Słowińskiej, „Szalej” Moniki Drzazgowskiej, „Miasto bajkaPauliny Siegień i „Story Jones Krzysztofa Pietrali to książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2021. Ich autorzy mają szansę na zdobycie lauru literackiego wyróżniającego się tym, że docenia wyłącznie debiutantów!

Nagroda Conrada 2022 – nominacje

Bartosz Sadulski, Jaga Słowińska, Monika Drzazgowska, Paulina Siegień i Krzysztof Pietrala. O tym, kto z tego grona otrzyma tegoroczną Nagrodę Conrada, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 30 października podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 29 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej http://conradfestival.pl/.

 

8. edycja Nagrody Conrada

Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz ósmy. To wyróżnienie, które ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów. Ma również zachęcić wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę. I to właśnie wydawcy zgłaszają do nagrody swoich autorów.

Nagroda Conrada 2022 – nominacje

Pierwszy z nominowanych – Bartosz Sadulski – został doceniony za „Rzeszot” będący biografią fikcyjnego bohatera, polskiego barona Münchhausena. Jednocześnie jest to książka o narodzinach i upadkach naftowych fortun, a także o państwie Habsburgów i romantycznych fantazmatach.

Nagroda Conrada 2022 nominacje rzeszot
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Jaga Słowińska zadebiutowała baśnią dla dorosłych „Czarnolas”. Miejscem akcji książki jest senna wieś, a fabuła porusza temat straty i godzenia się z nią.

Nagroda Conrada 2022 nominacje czarnolas
Znajdź ebooka na Woblink.com

Kolejnym tytułem z listy nominowanych do tegorocznej edycji jest „Szalej”  Moniki Drzazgowskiej. To historia wychowanej w konserwatywnej wsi bohaterki, która mierzy się z surową krytyką otoczenia i zmaga się z poczuciem niedowartościowania.

Nagroda Conrada 2022 nominacje szalej
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

W gronie nominowanych znalazła się również Paulina Siegień i jej „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”. W reportażu dawna i bliższa historia Kaliningradu łączy się ściśle ze współczesnością. Dzięki temu autorka uchwyciła wyjątkową atmosferę miasta i mentalność jego mieszkańców.

Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Ostatnim z nominowanych w tym roku jest Krzysztof Pietrala, autor „Story Jones”. To wyrafinowana proza eksperymentalna nawiązująca do dzieł Jamesa Joyce’a i Adama Ważyka, a jednocześnie kwestionująca dziedzictwo awangardowej literatury.

Kapituła Nagrody Conrada 2022

Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Julia Fiedorczuk, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska, Błażej Warkocki, Urszula Chwalba, Grzegorz Jankowicz i Joanna Szulborska. Ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonają jurorzy, którzy już oddali swoje głosy, oraz czytelnicy, którzy od dziś mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej. Laureata bądź laureatkę poznamy 30 października podczas uroczystej gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków . Zwycięzca otrzyma statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Wyróżniona książka zostanie wsparta kampanią promocyjną na łamach „Tygodnika Powszechnego”. 

Laureatki Nagrody Conrada

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za Ma być czysto (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za Po trochu (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2018), Olga Hund za Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019), Dorota Kotas za Pustostany (Niebieska Studnia 2020) i Elżbieta Łapczyńska za Bestiariusz nowohucki (Biuro Literackie 2021).

Głosować można do 29 października 2022 r. za pośrednictwem strony http://conradfestival.pl/.

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.