19 czerwca 2020 roku zmarł Carlos Ruiz Zafón – tak podają hiszpańskie media. Pisarz miał 55 lat, zmarł w swoim domu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych z powodu raka. Był autorem bestsellerowego cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”, który otwiera kultowa powieść „Cień wiatru”.

19 czerwca, w okolicach południa, na oficjalnym profilu Carlosa Ruiza Zafóna na Facebooku, pojawiła się informacja o jego śmieci. Pisarz miał 55 lat, zmarł w swoim domu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych z powodu raka. Zafón był autorem  „Cmentarza Zapomnianych książek”, kultowej tetralogii, której akcja rozgrywa się w Barcelonie pierwszej połowy XX wieku.

Cmentarz Zapomnianych Książek

„Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów” to cztery tomy, które składają się na opowieść zamkniętą w cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”. Pierwszy tom zaczyna się od przedstawienia losów Daniela Sempere, młodego chłopaka mieszkającego w Barcelonie, syna bibliotekarza. Ojciec zabiera chłopca na tytułowy cmentarz, gdzie ukryto setki książek. Daniel może zabrać stamtąd tylko jedną, wybiera „Cień wiatru” autorstwa Juliana Caraxa. Powieść tak bardzo przypada mu do gustu, że postanawia odszukać inne dzieła Caraxa. Okazuje się to jednak karkołomnym zadaniem, bowiem wszystkie książki tego autora zostały spalone, a dodatkowo otacza go wielka tajemnica. Odszukanie zachowanych książek może najbliższych Daniela kosztować zdrowie, a nawet życie.

“Cada libro, cada tomo que ves, tiene alma. El alma de quien lo escribió, y el alma de quienes lo leyeron y vivieron y…

Publiée par Carlos Ruiz Zafón | OFICIAL sur Vendredi 19 juin 2020

źródło tekstu: Czytaj PL