Znamy nominacje do tegorocznej edycji Nagrody Conrada! „Jak płakać w miejscach publicznych Emilii Dłużewskiej, „Kundle Katarzyny Groniec, „StrużkiMarii Halber, „ŁakomeMałgorzaty Lebdy i „Toń Ishbel Szatrawskiej to książki nominowane do wspomnianej nagrody za rok 2023. Ich autorki mają szansę na zdobycie lauru literackiego wyróżniającego się tym, że docenia wyłącznie debiutantów! Gala wręczenia statuetki Nagroda Conrada 2024 odbędzie się 27 października.

Nominacje do Nagrody Conrada 2024

Emilia Dłużewska, Katarzyna Groniec, Maria Halber, Małgorzata Lebda i Ishbel Szatrawska. Do kogo z tego grona trafi Nagroda Conrada 2024? O tym zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 27 października podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 25 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej http://conradfestival.pl/.

„Jak płakać w miejscach publicznych” – Emilia Dłużewska, Wydawnictwo Znak

Debiut literacki Emilii Dłużewskiej, dziennikarki „Gazety wyborczej”, to osobista historia osoby zmagającej się z depresją. W „Jak płakać w miejscach publicznych” łączy elementy felietonu, monologu i wpisów z dziennika.

Nagroda Conrada 2024 nominacje - Jak płakać w miejscach publicznych
Kup ebooka Jak płakać w miejscach publicznych na Woblink.com

„Kundle”Katarzyna Groniec, Wydawnictwo Nisza

Katarzyna Groniec jest ceniona pisarką, autorką tekstów oraz muzyki. W „Kundlach” zabiera czytelników do Górnego Śląska ćwierć wieku po wojnie, która całkowicie odmieniła społeczną rzeczywistość tego regionu.

Nagroda Conrada 2024 nominacje - Kundle
Kup ebooka Kundle na Woblink.com

„Strużki”Maria Halber, Wydawnictwo Cyranka

Kolejną finalistką Nagrody Conrada 2024 jest Maria Halber, poetka, autorka tekstów publikowanych m.in. w „Dwutygodniku” i współtwórczyni wydawnictwa Girls and Queers to the Front. Jej pierwsza prozatorska książka to opowieść o skomplikowanej przyjaźni dwóch dziewczyn.

Nagroda Conrada 2024 nominacje - Strużki
Kup ebooka Strużki na Woblink.com

„Łakome” Małgorzata Lebda, Wydawnictwo Znak

„Łakome” Małgorzaty Lebdy – poetki, ultramaratonki i miłośniczki rzecz nagrodzonej m.in. Nagrodą Literacką Gdynia i Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za swoje tomy poetyckie – to oszczędny i sensualny debiut prozatorski. Autorka napisała wielowarstwową opowieść o sile żywiołów i zachłanności na życie.

Nagroda Conrada 2024 nominacje - Łakome
Kup ebooka Łakome na Woblink.com

„Toń”Ishbel Szatrawska, Wydawnictwo Cyranka

Piątą z nominowanych jest Ishbel Szatrawska za „Toń”. W swoim prozatorskim debiucie dramatopisarka i teatrolożka opowiada o dziejach kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi. Autorka opisuje losy bohaterów i bohaterek, zaczynając od czasów wojny aż do współczesności.

Nagroda Conrada 2024 nominacje - Toń
Kup ebooka Toń na Woblink.com

Czym jest wyróżnienie Nagroda Conrada?

Nagroda Conrada to przyznawane od 2015 roku wyróżnienie za debiut w dziedzinie prozy, do której zaliczana jest zarówno twórczość fabularna, jak i literatura faktu. Jak mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada

Naszym celem jest wsparcie twórców w bardzo ważnym dla nich momencie, przed wydaniem drugiej książki. Do najnowszej edycji konkursu zgłoszono blisko 70 tytułów. Spośród nich kapituła wybrała pięć najlepszych debiutów 2023 roku, zasługujących na najwyższą uwagę czytelniczek i czytelników.

Zgłoszeń do Nagrody dokonywali wydawcy oraz same autorki i autorzy. Grono nominowanych wybrała kapituła w składzie: Urszula Chwalba, Julia Fiedorczuk, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska i Błażej Warkocki. Przewodniczącym kapituły jest profesor Michał Paweł Markowski, a funkcję sekretarz nagrody sprawuje Joanna Szulborska. O tym, kto zdobędzie wyróżnienie, zadecydują w połowie głosy kapituły, a w połowie publiczności. Głosować można do 25 października do godz. 23.59.

Laureatkę tegorocznej edycji Nagrody Conrada poznamy podczas gali, która odbędzie się 27 października w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Martyna Latkowska


100 najlepszych książek xxi wiekuO autorce artykułu

Miłośniczka literatury oraz kina, zwłaszcza horrorów.

Rocznik 93. Koordynatorka jednej z największych w Polsce akcji promującej czytelnictwo – akcji Czytaj PL.

Red. Nacz. Bloga Woblinka i portalu CzytajPL.pl.

Najbardziej lubi jeść i uprawiać sport.