Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – XIII edycja wyróżnienia
Poznaliśmy nominowanych w tegorocznej, XIII edycji, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym gronie znaleźli się Urszula Honek, Stanisław Kalina Jaglarz, Ola Lewandowska, Antonina Tosiek oraz Joanna Żabnicka. Tego kto wygra dowiemy się 30 marca 2025 roku, w trakcie Festiwalu Miłosza.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej to międzynarodowe wyróżnienie przyznawane za najlepszą książkę poetycką, wydaną w języku polskim. Konkurs powstał na wyraźny życzenie Wisławy Szymborskiej, zawarte w jej testamencie. Przyznawana jest przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Do tegorocznej, 13 edycji, zgłoszonych zostało 257 pozycji. Teraz poznaliśmy pięć tytułów, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca. Jest to nagroda z najwyższą gratyfikacją finansową w Polsce. Zwycięzca otrzyma 200 tysięcy złotych. W przypadku gdy jest to tłumaczenie, autor przekładu otrzymuje dodatkowe 50 tysięcy złotych.
Przedstawiamy listę nominowanych pozycji, wraz z opisami przygotowanymi przez członków kapituły nagrody:
Poltergeist – Urszula Honek, Wydawnictwo Warstwy
Urszula Honek to, urodzona w 1987 roku i pochodząca z Racławic, autorka. Która jest laureatką takich nagród jak: „Nagroda im. Adama Włodka”, „Nagroda im. Stanisława Barańczaka”, „Nagroda im. Kościelskich” czy „Nagrody Conrada”. Była również nominowana do „Nagrody Bookera”, „Nagrody Grand Continent” oraz „The Warwick Prize for Woman in Translation”.
Tom ten stanowi studium utraty, opowieść o przeżywaniu żałoby, o stopniowym i długotrwałym przechodzeniu przez nią, przejściu przez żałobę etapami, od bólu, gwałtownego i obezwładniającego, uporczywego i niepozwalającego się uśmierzyć – aż po ostateczne pożegnanie i, przynajmniej w pewnym sensie, pogodzenie się z utratą bliskiej osoby.
Paweł Mackiewicz (Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej)

zajęczy żar – Stanisław Kalina Jaglarz, Wydawnictwo Warstwy
Stanisław Kalina Jaglarz urodzony w 1991 roku. Nominowany do takich nagród jak „Nagroda im. Wisławy Szymborskiej” w 2023 i „Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius”. Odpowiada za tłumaczenie „Pieśni gniewu i tęsknoty” Ołeksandra Awerbucha.
„,zajęczy żar’’ Stanisława Kaliny Jaglarza potwierdza i udoskonala wątki obecne w jego debiutanckim tomiku Gościć sójki. Rozwija je w kierunku dojrzałości dykcji, solenność tonu przywołuje nawet czasem na myśl starożytne wzorce, podobnie jak topika.
Andrea Checcherelli (Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej)
Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata – Ola Lewandowska, Biuro Literackie
Ola Lewandowska to urodzona w 1994 roku autorka mieszkająca w Warszawie. Laureatka „Połowu” w 2021 roku i „Pracowni pierwszej książki wierszem” w 2023 roku. Redaktorka „Tlenu Literackiego”.
To mocna i pod względem językowym nowatorska książka. Autorka eksploruje tematy dojrzewania oraz kolektywnego doświadczenia kobiecości, osadzone w realiach miejskich blokowisk. Jej poezję cechuje napięcie pomiędzy niewinnością a erotycznym przebudzeniem, pomiędzy codziennością a elementami mitologicznymi.
Đurđica Čilić (Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej)
Żertwy – Antonina Tosiek, Biuro Literackie
Antonina Tosiek to urodzona w 1996 roku autorka tekstów na temat literatury i teatru. Autorka cyklu esejów publikowanego na łamach „CzasuKultury.pl”
Tytułowe „żertwy” Antoniny Tosiek przywołują prastarą nazwę ofiary całopalnej składanej słowiańskim bóstwom i odnoszą się zarówno do tematyki, jak i formy jej zbioru poetyckiego. Utwory Tosiek można nazwać „wierszami ofiarnymi/ofiarniczymi”, wyrażają bowiem ból, cierpienie, chorobę i śmierć, ale i próbują je poetycko zakląć, złagodzić, odegnać. Jest to poezja prawdziwie egzystencjalna, poezja okolic śmierci: dotkliwa, naturalistyczna, pełna empatii, miłości, poświęcenia, solidarności.
Magdalena Rabizo-Birek (Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej)
Dobre sąsiedztwo – Joanna Żabnicka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Joanna Żabnicka urodziła się w 1989 roku. Była nominowana do „Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius” oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach „Poznańskiej Nagrody Literackiej”. Jest również laureatką dwóch „Medali Młodej Sztuki” jak i „Stypendium Artystycznego Miasta Poznania”.
Poetka jest uważną słuchaczką głosów świata, często zapisuje „poezję z (życia)”, która powstaje spontanicznie, w języku bardziej mówionym niż pisanym. Żabnicka wnosi do młodej poezji (nie tylko) kobiet ton własny: dyskretny, czuły, mądry, otwarty na wielowymiarowość ludzkich doświadczeń, głoszący światu: „wbrew nadziei, wierzę”.
Magdalena Rabizo-Birek (Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej)
Zwycięzca zostanie ogłoszony 30 marca 2025 roku, w trakcie Festiwalu Miłosza, na gali która będzie miała miejsce w Teatrze „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (524)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (31)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (30)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (146)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (195)
- Premiery książek (99)
- Rankingi książek (107)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (206)
- Zapowiedzi książek (57)