Na uroczystej gali 10 lipca 2021 r. w Pałacu Potockich w Krakowie podczas Festiwalu Miłosza ogłoszono laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020. Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska otrzymają po 50 tys. złotych oraz statuetkę; pozostali nominowani dostaną po 4 000 złotych. 

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 otrzymała Anna Adamowicz za tom Animalia wydany przez Biuro Literackie. 

Więź ze światem zwierzęcym jest tak mocna, że los współbratymców, krzywdzonych i zabijanych, przenosi się w obszar doświadczeń wewnętrznych. Tak działa solidarność gatunków oraz – współczucie. Schować w sobie ofiary  eksperymentów podsycanych potrzebą zabijania – to podjąć próbę ocalenia. Jakość wysłowienia, oryginalność artystycznych ujęć, w których signum osobistego zaangażowania stowarzysza się z dystansującą ironią, a także i może przede wszystkim  zespół humanistycznych przesłań pozwala myśleć o tym zbiorze jako niezwykłym i wybitnym  osiągnięciu poetyckim. 

Z laudacji prof. Wojciecha Ligęzy, przewodniczącego kapituły Nagrody za rok 2019.

animalia nagroda im. wisławy szymborskiej
Kup wydanie papierowe na Woblink.com

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za rok 2020

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2020 otrzymała Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom Rośliny mięsożerne wydany przez Instytut Mikołowski. 

Rozpoznawalny autorski sznyt, ostra siła rażenia tej poezji oraz bezpardonowa prostota, której nie należy mylić z powierzchownością, docierają do odbiorcy niczym miotacz ognia. Po lekturze takich wierszy, trzeba na nowo przymierzyć się do refleksji nad światem własnym i cudzym, zweryfikować poczucie wspólnoty i poczucie osobności. To poezja, która każe nam konfrontować wygodne à priori doświadczalnej kategorii „siebie” i tego, co wydaje się pozostawać poza poetyckim „ja”. 

Z laudacji prof. Dorota Walczak-Delanois, przewodniczącej kapituły Nagrody za rok 2020. 

Jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Wyboru dokonała kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).

Szczegółowe informacje o Nagrodzie na stronie: nagrodaszymborskiej.pl