Najciekawsze ebookowe premiery – styczeń 2022
Nowa książka Doroty Masłowskiej, długo wyczekiwane, autobiograficzne „Lata” Annie Ernaux, debiutancka powieść Jojo Moyes. Ponadto kontynuacja kultowej „Diuny”, nowa powieść Remigiusza Mroza i pierwszy tom cyklu „Z krwi i popiołu”, który za granicą uzyskał status bestsellera. A to tylko wierzchołek góry lodowej ebookowych premier wartych uwagi, jakie przyniósł nam początek 2022 roku!
Styczeń 2022 – oto najciekawsze ebookowe premiery:
Annie Ernaux – Lata, tłum. Wydawnictwo Czarne, Magdalena Budzińska, Krzysztof Jarosz
AUTOBIOGRAFIA
Zaczynamy od długo wyczekiwanego tłumaczenia autobiograficznej opowieści pt. „Lata”, autorstwa Annie Ernaux, jednej z najważniejszych współczesnych pisarek pochodzących z Francji. Autorka pisze nie tylko o własnym życiu. Przywołuje m.in. rewolucję obyczajową, postępujący konsumpcjonizm, sekularyzyację społeczeństwa, opowiada o najważniejszych wydarzeniach współczesnej Francji i Europy.
Nina Wähä – Testament, tłum. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
Pierwszą książką Wydawnictwa Poznańskiego, która ukaże się w kultowej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, będzie powieść „Testament” szwedzkiej pisarki Niny Wähä. W centrum historii opisanej w książce znajduje się rodzina Toimich, która liczy sobie aż czternaścioro dzieci (w tym dwójkę nieżyjących). Dzieci wychowywane są przez bardzo surowego ojca i matkę, która bezradnie stara się wiązać koniec z końcem. Rodzeństwo dzieli się na dwie części – tych, którzy opuścili rodzinny dom i starają się uporać z traumami, oraz tych, którzy nie mieli odwagi bądź siły by porzucić dom.
Steven Rowley – Gujcio, tłum. Magdalena Rychlik, Prószyński i S-ka
POWIEŚĆ
W styczniu nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się bestsellerowa powieść Stevena Rowleya pt. „Gujcio”. To pokrzepiająca opowieść o zbawiennej roli rodziny, choć niekoniecznie rodziny w tradycyjnym rozumieniu. Głównym bohaterem jest Patrick, wyoutowany gej, który wiedzie spokojne życie samotnika. W przeszłości być gwiazdą znanej telenoweli. Pewnego dnia jego życie wywraca się do góry nogami – bratu Patricka umiera żona. Ten w desperacji powierza Patrickowi swoje dzieci. Początkowo dzieciaki mają spędzić pod skrzydłami wujka tylko chwilę, sam Patrick najchętniej widziałby dzieciaki tylko w weekendy i święta. Szybko jednak okazuje się, że obecność dzieci w jego domu staje się jednym z najjaśniejszych punktów jego życia.
Jennifer L. Armentrout – Krew i Popiół, tłum. Danuta Górska, Wydawnictwo You&YA
POWIEŚĆ
Jedną z najgorętszych nowości dla młodych czytelników jest „Krew i Popiół”, czyli pierwszy tom bestsellerowego cyklu autorstwa Jennifer L. Armentrout. Centrum wydarzeń jest tu porzucone przez bogów i budzące w śmiertelnikach strach królestwo, które, niczym feniks, powstaje z popiołów. Jego celem jest zemsta i chęć siłą odebrania tego, co uznaje za swoją własność.
Główną bohaterką powieści jest Poppy. Jej życie przesiąknięte jest samotnością – jest Panną, przez co nikt nie może jej dotknąć, a tylko garstka wybrańców może zobaczyć jej twarz albo zamienić z nią kilka słów. Jej życie pozbawione jest jakiejkolwiek przyjemności. Poppy została przeznaczona bogom i ma tylko jedno zadanie – musi przygotować się do Ascendencji, która ma zapoczątkować nową erę. Poppy jest gotowa podjąć ryzyko i planuje skończyć z życiem, w którym nie ma wpływu na swoją rolę w zbliżającym się rytuale. Dziewczyna planuje wyrwać się tej tragicznej sytuacji.
Hania Czaban – Cały ten czas, Wydawnictwo We need YA
POWIEŚĆ
Naszą kolejną propozycją z gatunku Young Adult jest debiutancka powieść Hani Czaban, 17-letniej autorki, która nauczyła się marzyć dzięki książkom. Dzięki marzeniom ukazuje się teraz jej pierwsza książka!
Młoda autorka postanowiła zaserwować swoim czytelnikom opowieść z dalekiej przyszłości. Jest 21 czerwca 2106 roku, ale świat niejako się zatrzymał. Od pięciu tysięcy czterystu sześćdziesięciu dziewięciu dni każdego wieczoru podczas gwałtownej Burzy czas cofa się o jedną dobę. Nikt nie pamięta świata z przeszłości – w Przedczas wierzy niewielu ludzi. W tych trudnych okolicznościach poznajemy nastoletnią Mar, która pragnie odkryć, co stało się z jej rodzicami. Dziewczyna postanawia opuścić dom ciotki i wyrusza do owianego złą sławą Miasta. Na jej drodze staje Artel, chłopak, który znakomicie zna się na fizyce i posiada niedziałający wehikuł czasu. Losy Mar i Artela łączą się, a ich spotkanie na zawsze może odmienić bieg historii.
Dorota Masłowska – Bowie w Warszawie, Wydawnictwo Literackie
DRAMAT
Premiera każdej kolejnej książki Doroty Masłowskiej urasta do rangi wydarzenia. Niedawno w sieci pojawił się zwiastun pierwszego polskiego filmu wyprodukowanego przez Warner Bros., czyli adaptację jej powieści „Inni ludzie”. Niemal w tym samym czasie w Teatrze Studio odbyła się premiera spektaklu „Bowie w Warszawie”, w reżyserii Marcina Libera, który powstał na podstawie scenariusza autorki „Wojny polsko-ruskiej”.
Akcja sztuki „Bowie w Warszawie” rozgrywa się w szarych, gierkowskich latach 70. XX wieku. Osią wydarzeń jest krótka wizyta Davida Bowiego, który zatrzymał się w Warszawie na trasie z Moskwy do Berlina. Wydawałoby się, że jego wizyta jest zupełnie prozaiczna, jednak szybko obrosła legendą i stała się ucieleśnieniem tego, co niedoścignione i niemal niedostępne. W tym samym czasie plutonowy Wojciech Krętek, wrażliwy milicjant, próbuje rozwikłać sprawę Dusidamka z Mokotowa.
Autorem ilustracji do książki „Bowie w Warszawie” jest Mariusz Wilczyński – twórca nagrodzonego prestiżowymi nagrodami, w tym Złotym Orłem i Złotym Lwem, filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
Jojo Moyes – Pod osłoną deszczu, tłum. Monika Bukowska, Wydawnictwo Znak
POWIEŚĆ
„Pod osłoną deszczu” to debiutancka powieść autorki, która podbiła serca polskich czytelników takimi książkami jak „Zanim się pojawiłeś”, „Kiedy odszedłeś” czy „Moje serce w dwóch światach”. Wydawnictwo Znak zdecydowało się na pokazanie polskim czytelnikom, jak wyglądały pierwsze literackie kroki bestsellerowej pisarki.
Opis wydawcy:
Ci, którzy mówią, że słońce przynosi szczęście, nigdy nie tańczyli w deszczu Oczywiście zaczęło padać, a Kate, która dawno temu wyjechała z deszczowej irlandzkiej wsi, nie wpadła na to, by zabrać parasol. Znowu pomyślała, że całe jej życie to jedna wielka kpina… Kolejny związek się posypał, a nastoletnia córka raz jeszcze dostała dowód, że jej matka to jedyna osoba na świecie, która nie otrzymała instrukcji, jak dorosnąć. Najbardziej boli poczucie, że w oczach tych, których kocha, Kate wszystko robi źle. Przecież to nie jej wina, że nigdy nie spotkała tak wielkiej, szalonej miłości jak jej rodzice… Choć nad kobietą ciągle zbierają się ciemne chmury, w deszczowej Irlandii czeka ktoś, kto urodził się z parasolem w ręce. Tylko jak rozpoznać, że to właściwa osoba? Od tej powieści wszystko się zaczęło!
Agnieszka Jelonek – Trzeba być cicho, Wydawnictwo Cyranka
POWIEŚĆ
Wydawnictwo Cyranka szturmem podbiło rynek literacki w Polsce, wydając w 2021 roku takie książki, jak „Bratnia dusza” Davida Diopa, „Kości, które nosisz w kieszeni” Łukasza Barysa czy „Między kibolami” Billa Buforda. W styczniu Cyranka wyda kolejną powieść Agnieszki Jelonek pt. „Trzeba być cicho”. Wcześniej Cyranka opublikowała jej krótką powieść „Koniec świata, umyj okna”.
Para Luna i Theo wyprowadza się do starego wiejskiego domy, by szukać lekarstwa na rozpadające się małżeństwo. Co ciekawe wprowadzają się nie sami, lecz z przyjaciółką – całkowitym przeciwieństwem Luny, którą można opisać jako miks dziecka i szeptuchy. Pod wpływem konfrontacji, w Lunie zaczynają odzywać się sekrety z dzieciństwa, które domagają się ujrzenia światła dziennego.
Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Diuna. Książę Kaladanu, tłum. Andrzej Jankowski Wydawnictwo Rebis
POWIEŚĆ
Po śmierci Franka Herberta pieczę nad jego spuścizną literacką przejął jego syn Brian. Sukcesywanie od kilkunastu lat wydaje kontynuacje bestsellerowego cyklu o Diunie. W styczniu 2022 roku ukaże się kolejna część serii napisana wspólnie z Kevinem J. Andersonem. Tym razem w światło pada na Leto Atrydę, Księcia Kaladanu i ojca Muad’Diba. Historia wzlotu i upadku jego syna jest powszechnie znana, ale o władcy Kaladanu i jego partnerce wiadomo niewiele. W świecie, w którym wszyscy spiskują i knują, Leto Atryda działa. I to jemu poświęcona jest książka „Diuna. Książę Kaladanu”.
Remigiusz Mróz – Projekt Riese, Wydawnictwo Filia
POWIEŚĆ
26 stycznia odbędzie się premiera najnowszej powieści Remigiusza Mroza pt. „Projekt Riese”. Książkę, w formie ebooka, możecie już kupować w przedsprzedaży na Woblink.com.
W „Projekcie Reise” Mróz przedstawił losy bohaterów, którzy wybierają się w Góry Sowie, by zwiedzić Projekt Riese. To kryptonim największego, rozpoczętego i niedokończonego, projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec. W czasie eksploracji tunelu dochodzi do zawalenia stropów. Turyści zostają odcięci od świata. Robią wszystko, żeby utrzymać się przy życiu. Nie wiedzą jeszcze, że na powierzchni stało się coś, co sprawiło, że świat jaki znali już nie istnieje.
Patrycja Dołowy – Skarby, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
Książka Patrycji Dołowy ma swoje korzenie w 2017 roku, gdy autorka została poproszona o pomoc. Zwróciła się do niej jej amerykańska przyjaciółka Michelle Levy, która chciała dowiedzieć się czegoś o swojej prababci Salomei. To był punkt wyjścia do wędrówki, która potoczyła się w zupełnie nieoczekiwany sposób. W trakcie pracy odkryła innych poszukiwaczy, głównie amerykańskich potomków polskich Żydów, którzy zainteresowali się legendami o rodzinnych skarbach i wizji utraconego raju. W tym samym czasie trafiła na Polaków, którzy stają na straży żydowskiej pamięci. Patrycję Dołowy zaintrygowało, co tak naprawdę motywuje ich do działania. „Skarby” to książka o żydowskim dziedzictwie, którego jest w Polsce pełno, ale które zostało wyprzedane, przejęte, rozgrabione, zagubione i zapomniane.
Krzysztof Umiński – Trzy tłumaczki, Wydawnictwo Marginesy
BIOGRAFIA/NON-FICTION
Opowieść o trzech wybitnych polskich tłumaczkach i ich wybitnych przekładach: „Władcy Pierścieni” Tolkiena, „Upadku” oraz „Człowieka zbuntowanego” Camusa, „Wściekłości i wrzasku” Faulknera.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)