Tegorocznym zwycięzcą plebiscytu „Nike czytelników” został Zbigniew Rokita za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. O tym, kto z siódemki finalistów Nagrody Literackiej Nike otrzyma to najważniejsze polskie wyróżnienie literackie dowiemy się w niedzielę o godz. 20.

nike nagroda finaliści promocja Woblink
Zobacz promocję na Woblink.com

Zbigniew Rokita laureatem „Nike czytelników” za „Kajś”

Co roku Nagrodzie Literackiej Nike towarzyszy plebiscyt, w którym czytelnicy „Gazety Wyborczej” głosują na jedną z siedmiu książek, które jury zakwalifikowało do finału. To tzw. „Nike czytelników”. W tym roku wyróżnienie otrzymał Zbigniew Rokita za znakomity reportaż o Górnym Śląsku pt. „Kajś”.

„Kajś” Zbigniewa Rokity to opowieść o Górnym Śląsku – burzliwej historii, niejednoznacznym dziedzictwie, mieszkańcach regionu. Autor podjął się karkołomnego zadania – opisania Górnego Śląska w formie reportażu. Rokita idąc po nitce do kłębka odkrywa śląskie korzenie swojej rodziny. Opowieść o familii przeplata anegdotami i opowieściami o regionie. Pisze o zwyczajach, postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych kluczowych dla Śląska i Ślązaków. Dzięki temu powstał wyjątkowy obraz miejsca niezwykle trudnego do opisania i zdefiniowania. Suspensowe zakończenie książki pokazuje, jak przewrotne może być życie. Dzięki rodzinnej narracji Rokity książkę czyta się jak dobrą powieść.

kajś rokita książki roku 2020
Kup ebooka na Woblink.com!

Nagroda Literacka Nike

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli„.