Seriale na podstawie książek, na które czekamy (2021)
„Władca Pierścieni”, „Kajko i Kokosz”, „Kolej podziemna” – to zaledwie początek listy seriali na podstawie książek, które będziemy mogli obejrzeć jeszcze w tym roku na różnych platformach streamingowych. Przygotowaliśmy dla was listę najciekawszych premier oraz książki, które posłużyły za inspirację do tworzenia scenariuszy. Oto seriale na podstawie książek, na które czekamy w 2021 roku!
My, dzieci z dworca zoo, HBO – 27 lutego 2021
Na podstawie „My, dzieci z dworca ZOO” Christiane F.
„My, dzieci z dworca ZOO” to serial, na który przyjdzie nam czekać najkrócej, bo zaledwie kilka dni. Ośmioodcinkowa produkcja HBO będzie miała swoją premierę 27 lutego. Serial powstał na podstawie głośnej książki z 1978 roku, pod tym samym tytułem, poruszającej problem wzrostu fali narkomani wśród berlińskiej młodzieży w latach 1975-1977. Literacki pierwowzór jest tekstem spisanym z zapisu rozmów z nastoletnią narkomanką z Zachodniego Berlina, Christiane F. Dziewczyna opowiada historię swoją i uzależnionych rówieśników, mówi o nałogu, próbach zerwania z nim czy sposobach zdobywania pieniędzy na heroinę. Opowieść Christiane przeplata się z relacją jej matki, kierownika klubu spotkań dla nastolatków, policjantki pracującej w wywiadzie antynarkotykowym i pracowników socjalnych.
Kajko i Kokosz, Netflix – 28 lutego 2021
Na podstawie serii komiksów Janusza Christy
Wśród najbliższych zapowiedzi Netflixa znajduje się również polska produkcja – animowana adaptacja przygód Kajko i Kokosza, dwóch słowiańskich wojów, bohaterów kultowego komiksu Janusza Christy. Pierwszy sezon serialu, którego premiera odbędzie się już 28 lutego, będzie składał się z 26 odcinków. Dla tych, którzy nie znają komiksowego pierwowzoru powiemy tylko jedno – Kajko i Kokosz zrobią wszystko by obronić Mirmiłowo, swój rodzinny gród przed najazdem złowrogich zbójcerzy.
Cień i Kość, Netflix – 23 kwietnia 2021
Na podstawie trylogii Grisza („Cierń i kość”, „Oblężenie i nawałnica”, „Ruina i rewolta”) Leigh Bardugo
Kolejnym tytułem na liście jest „Cień i Kość”. Produkcja Netflixa, która planowo ma ukazać się 23 kwietnia, to serial fantasy będący adaptacją trylogii Grisza Leigh Bardugo. Główna bohaterka, Alina Starkov, to młoda wojowniczka dysponująca magiczną mocą, która może zjednoczyć jej świat i ocalić go przed Fałdą Cienia, postacią nienaturalnego mroku rojącą się od groźnych potworów. Aby ocalić swój dom, będzie musiała wybierać między miłością a mocą.
Foundation, Apple TV+ – 2021
Na podstawie cyklu Fundacja Isaaca Asimova
Z dalszych tegorocznych planów warto wypatrywać daty premiery „Fundacji”, adaptacji kultowego cyklu Isaaca Asimova. Jak podają producenci Apple TV+, serial najprawdopodobniej ukaże się na jesień. Według zapowiedzi, fabuła serialu będzie skupiać się na grupie wyrzutków, którzy chcą odbudować cywilizację i uratować ludzkość przed upadkiem Galaktycznego Imperium. Reżyserem „Fundacji” jest Rupert Sanders, odpowiedzialny za takie filmy, jak „Ghost in the Shell”i „Królewna Śnieżka i Łowca”. W jednej z głównych zobaczymy Jareda Harrisa, o którym głośno było przy okazji premiery „Czarnobyla”. W jednym z najlepiej ocenianych seriali w historii, aktor wcielił się w rolę Walerija Legasowa. Na swoim koncie ma ponadto role w „The Crown” czy „Mad Menie” oraz takich filmach, jak „Sherlock Holmes: Gra Cieni”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Kryptonim U.N.C.L.E.” i „Terror”. Ponadto na ekranach zobaczymy m.in. Lee Pace’a („Strażnicy Galaktyki”, „Hobbit”) i Laurę Birn („Serce lwa”, „Krocząc wśród cieni”).
„Fundacja” Asimova to jeden z najgłośniejszych literackich cykli science-fiction. Głównym bohaterem serii jest Hari Seldon, matematyk, twórca psychohistorii – nauki pozwalającej przewidywać przyszłość danych cywilizacji. W celu skumulowania jak największej wiedzy, Seldon gromadzi wokół siebie najwybitniejszych myślicieli i naukowców. Jego głównym celem jest stworzenie nowego, trwałego Imperium, w przeciwieństwie do tego istniejącego, odpornego na kryzysy.
Lisey’s Story, Apple TV+ – 2021
Na podstawie „Historii Lisey” Stephena Kinga
W 2021 roku ma ukazać się także serial „Historia Lisey” bazujący na powieści Stephena Kinga z 2006 roku pod tym samym tytułem. Za produkcję odpowiada J.J. Abrams znany między innymi z „Zagubionych”, „Star Treka” czy „Gwiezdnych wojen” („Przebudzenie Mocy” i „Skywalker. Odrodzenie”). Reżyserem serialu jest Pablo Larrain, a w głównej roli zobaczymy Julianne Moore. Miniserial będzie dostępny na platformie Apple TV+.
„Historia Lisey” Stephena Kinga to najbardziej osobista i szczera powieść autora. Jak sam mówi, to opowieść o miłości, małżeństwie, szaleństwie i łączących ludzi więzach krwi. Lisey, po śmierci swojego męża Scotta, będzie musiała stawić czoła demonom męża i stalkerowi z obsesją na punkcie twórczości Scotta.
Sandman, Netflix – 2021?
Na podstawie serii komiksów „Sandman” Neila Gaimana
W 2021 roku, po latach niepowodzeń, najprawdopodobniej będziemy mieli okazję obejrzeć serialową ekranizację kultowego komiksu Neila Gaimana „Sandman”. Produkcja ma być dostępna pod koniec roku.
Główną postacią serii Gaimana jest uosobienie pana krainy sennych marzeń – zwanego Snem, a także Morfeuszem. Sen jest bratem sześciorga Nieskończonych. Jego rodzeństwem są Śmierć, Zniszczenie, Los, Rozpacz, Pożądanie i Maligna. Po latach Sen zostaje uwolniony z niewoli pewnego maga. Teraz chce odbudować swoje królestwo, jednak wcześniej będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami swoich dawnych czynów.
Serial od Netflixa ma być połączeniem współczesnego mitu, mrocznej fantazji połączonej z współczesną fikcją i dramatem historycznym. W głównej roli wystąpi Tom Sturridge.
„Władca pierścieni”, Amazon – jesień 2021 (?)
Na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena
„Władcy Pierścieni” nie trzeba nikomu przedstawiać. To nie tylko jedna z najważniejszych serii literackich na świecie. Ogromnym sukcesem okazała się również filmowa adaptacja trylogii w reżyserii Petera Jacksona. Twórców „Drużyny Pierścienia”, „Dwóch wież” i „Powrotu króla” wyróżniono łącznie szesnastoma Oscarami. Teraz przyszedł czas na serial. Po prawa do stworzenia prequela sagi sięgnął Amazon, któremu do tej pory nie udało się podbić rynku telewizyjnego. Amazon zapłacił za licencję rekordowe 250 milionów dolarów. Wydaje się, że od sukcesu „The Lord of The Rings” zależeć będzie przyszłość Amazon Studios. Za reżyserię odpowiedzialny jest J.A. Bayona, hiszpański twórca takich filmów, jak „Niemożliwe”, „Siedem minut po północy” i „Sierociniec”.
Akcja serialu będzie rozgrywać się tysiące lat przed wydarzeniami ukazanymi w „Hobbicie” i „Władcy Pierścieni, czyli w Drugiej Erze Śródziemia. Według książek Tolkiena był to mroczny okres rządów Saurona. W tym czasie wykuto Pierścienie Władzy. W serialu będziemy śledzić losy znanych już bohaterów (Sauron, Galadriela), jak i zupełnie nowych postaci, występujących w książkach ukazujących historię chronologicznie sprzed „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Producenci zapewniają, że postaci zawędrują „aż po najdalsze zakątki mapy” kontynentu wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena, zatem na ekranie pojawią się Góry Mgliste, królestwo Númenoru oraz tajemnicze lasy Lindonu. Premiera „The Lord of the Rings” planowana jest na jesień 2021 roku, ale prawdopodobnie, z przyczyn pandemicznych, może się opóźnić.
Kolej podziemna, Amazon – 2021
Na podstawie „Kolei podziemnej” Colsona Whiteheada
2017 rok bez wątpienia należał do Colsona Whiteheada, wówczas amerykański pisarz otrzymał Nagrodę Bookera, Pulitzera oraz National Book Awards za powieść „Kolej podziemna”. Czy serialowa adaptacja podzieli sukces książki? Tego dowiemy się już w tym roku. Reżyserem serialu jest Barry Jenkins, twórca oscarowych filmów „Moonlight” i „Gdyby ulica Beale umiała mówić”. Choć jeszcze nie znamy dokładnej premiery „Kolei podziemnej”, to wiemy, że Amazon zakończył zdjęcia, a w styczniu opublikował trailer. Przedstawiono w nim bohaterów serialu, a w tle słychać muzykę Nicholasa Britella, znanego ze współpracy z Jenkinsem przy kilku poprzednich produkcjach.
Książka Whiteheada to opowieść o piekle amerykańskich plantacji, na których pracowali czarnoskórzy niewolnicy. Jedyną szansą na spróbowanie normalnego życia była ucieczka spod panowania właściela do Meksyku, Kanady lub stanów, w których zniesiono niewolnictwo bądź znacznie je ograniczono. Tytułowa kolej podziemna była systemem kryjówek, dróg, miejsc i organizacji, które umożliwiały ucieczkę. W cały proces zaangażowani byli abolicjoniści – zwykle biali zwolennicy równości, którzy pomagali ciemnoskórym niewolnikom. „Kolej podziemna” to nie tylko kronika mrocznej historii niewolnictwa, ale również pokrzepiająca opowieść o ludzkiej solidarności i dążeniu do wolności i szczęścia.
Nine Perfect Strangers, Hulu – 2021
Na podstawie „Dziewięciorga nieznajomych” Liane Moriarty
Listę zamyka serial „Nine Perfect Strangers”, który ma ukazać się w tym roku na platformie Hulu. Produkcja jest adaptacją powieści „Dziesięcioro nieznajomych” Liane Moriarty, autorki bestsellerowych „Wielkich kłamstewek”, serialowego hitu HBO. W powieści Moriarty dziewięcioro nieznajomych przyjeżdża do owianego tajemnicą ośrodka, aby całkowicie oczyścić swoje ciała oraz umysły. Przemycają zabronione używki, książki i własne tajemnice, które szybko wyjdą na jaw.
W „Nine Perfect Strangers” w głównych rolach wystąpią między innymi Nicole Kidman, Melissa McCarthy, Luke Evans, Melvin Gregg.
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)