Seriale na podstawie książek – TOP 10 serialowych adaptacji
h4>Filmowcy właściwie od zawsze szukali inspiracji w literaturze – wiele głośnych tytułów kinowych, jak „Ojciec chrzestny” czy „Lot nad kukułczym gniazdem”, powstało w oparciu o książkowy pierwowzór. Po powieści coraz częściej sięgają także twórcy małego ekranu. Na każdym kroku napotykamy zapowiedzi produkcji mających powstać w oparciu o literacki pierwowzór lub nim inspirowanych. Oto najlepsze seriale na podstawie książek.
Najlepsze seriale na podstawie książek
Dobrym przykładem filmowych adaptacji książek będzie chociażby świetna „Kompania braci” czy „Zakazane imperium”. Serial (w przeciwieństwie do filmu) może, z uwagi na czas trwania, pokazać całą historię dokładniej, z uwzględnieniem szczegółów, które w filmowych ekranizacjach zostałyby pominięte. Nie mówiąc już o tym, że niektórych powieści, a przede wszystkim serii, nie da się skompresować w dwugodzinny film. Poniżej znajdziecie seriale na podstawie książek, które moim zdaniem tworzą top 10 serialowych adaptacji. Zapraszam do lektury!
Gra o tron
Na podstawie serii „Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina
„Gra o tron” to, mimo nie do końca udanego finałowego sezonu, pozycja obowiązkowa na liście każdego fana seriali. Tytuł przez lata bił rekordy popularności – ta produkcja od HBO była jednym z najczęściej piraconych seriali na świecie. Głównym wątkiem opowieści jest walka o tron, której towarzyszą brutalne intrygi i knowania. A wszystko po to, by zasiąść na Żelaznym Tronie. Z każdym odcinkiem walka o zwycięstwo staje się coraz bardziej śmiercionośna, a trup ściele się gęsto. Polecam wszystkim fanom fantastyki, seriali na podstawie książek oraz monumentalnych historii z zawiłą fabułą i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji.
Opowieść podręcznej
Na podstawie książki „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood
„Opowieść podręcznej” to najpopularniejsza książka Margaret Atwood. Była przenoszona na ekran dwukrotnie – najpierw jako średni film, potem jako ceniony serial. Akcja tego serialu opartego na książce rozgrywa się w niedalekiej dystopijnej przyszłości. Życie kobiet przypomina tu prawdziwe piekło – patriarchalny reżim zostaje nową władzą. W tej wojskowo-religijnej dyktaturze kobiety nie mają żadnych praw. Główna bohaterka Freda jest podręczną, a jej życie ogranicza się do rodzenia dzieci swojemu Komendantowi. Jednak Freda pamięta swoje wcześniejsze szczęśliwe życie.
Wielkie kłamstewka
Na podstawie książki „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty
„Wielkie kłamstewka” to historia pozornie sielankowego życia na spokojnych przedmieściach. Jest ono jednak oparte na kłamstwach, niedopowiedzeniach i grze pozorów. Wszystko to niedługo bezpowrotnie się zmieni, wywracając do góry nogami życie bohaterek opowieści. Ten serial oparty na książce to historia o kobietach, ich byłych i obecnych mężach, dzieciach, niebezpiecznych kłamstwach i przemocy. W serialowej wersji bestsellerowej powieści Liane Moriarty miejsce akcji przeniesiono z Sydney do amerykańskiej Kalifornii. Życie bohaterek przerywa nagle zbrodnia. Nie wiemy, kto zginął ani kto zabił. Odpowiedzi odsłaniane są przed widzem stopniowo w każdym kolejnym odcinku.
Nowy sezon już wkrótce!
Paragraf 22
Na podstawie książki „Paragraf 22” Josepha Hellera
Akcja miniserialu z iście gwiazdorską obsadą (w serialu występują George Clooney i Hugh Laurie) tak jak książkowego pierwowzoru toczy się w czasie II wojny światowej. Yossarian, główny bohater, to sfrustrowany swoją pracą bombardier amerykańskich sił powietrznych. Po nowym rozporządzeniu żołnierze armii mają wykonywać większą liczbę lotów. Młody mężczyzna chce za wszelką cenę uniknąć wykonywania misji. W tym celu zaczyna symulować szereg najróżniejszych chorób. Stopniowo popada w coraz większą niełaskę u przełożonych. Ogromną zaletą serialu jest to, że twórcy zachowali charakterystyczny dla powieści czarny, pełen ironii humor.
Ślepnąc od świateł
Na podstawie książki „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka
Kuba zajmuje się dilerką i prowadzi perfekcyjnie poukładane życie. Wszystko zmienia się jednak o 180 stopni, kiedy z więzienia wychodzi gangster Dario. Zarówno powieść Jakuba Żulczyka, jak i serial Krzysztofa Skoniecznego wywołały w odbiorcach wiele, często skrajnych emocji. Jednych historia ukazana w „Ślepnąc od świateł” zachwyciła, innych wprost przeciwnie. Ja kupuję ją całkowicie. Jest ostro, mrocznie i brutalnie. Żulczyk z charakterystycznym dla siebie pazurem trafnie ukazuje współczesną rzeczywistość. Produkcja jest natomiast jednym z najlepszych polskich seriali na podstawie książek ostatnich lat. Zdecydowanie polecam.
Ostre przedmioty
Na podstawie książki „Ostre przedmioty” Gillian Flynn
„Ostre przedmioty” zarówno w wersji powieściowej, jak i serialowej to mroczny, pełen emocji thriller psychologiczny o misternie utkanym tle obyczajowym, które jest tak samo ważne jak kryminalna zagadka. Camille Preaker to zmagająca się z trudną przeszłością dziennikarka. W związku z tajemniczym morderstwem dwóch dziewczynek, do którego doszło w jej rodzinnym miasteczku Wind Gap, kobieta musi wrócić w rodzinne strony, aby napisać artykuł o zbrodni. Serial wiernie odzwierciedla powieść Flynn, autorki bestsellerowej „Zaginionej dziewczyny”. Twórcy utrzymali także charakterystyczny, ciężki klimat małego miasteczka pełnego sekretów, tajemnic, zawiłych intryg i demonów z przeszłości, które zaczynają przypominać o swojej obecności.
Filary ziemi
Na podstawie powieści „Filary ziemi” Kena Folletta
Historia rozgrywa się w Anglii w XII wieku. Walka o władzę, konflikty między monarchią, klerem i narodem. To czas brutalnych intryg, chaosu i anarchii, jaka zapanowała po śmierci króla. Dodatkowo opowieść doprawiona jest seksem, zdradami, mrocznymi tajemnicami i krwawymi zbrodniami. Wszystko to składa się na monumentalną i wciągającą historię, która sprawdza się tak samo dobrze na kartach powieści, jak i na ekranie. Fabuła skoncentrowana jest wokół budowy katedry Kingsbridge, której towarzyszy wojna domowa, konflikty religijne i spory dotyczące sukcesji na tronie. Producentem serialowej adaptacji książki „Filary ziemi” jest twórca kultowego „Obcego” Ridley Scott.
Sherlock
Na podstawie opowiadań o detektywie Sherlocku Holmesie Arthura Conana Doyle’a
Brytyjski serial emitowany przez stację BBC One prezentuje uwspółcześnioną adaptację opowiadań mistrza powieści detektywistycznej Arthura Conana Doyle’a z detektywem Sherlockiem Holmesem w roli głównej. To znakomity, wciągający serial, a po wcześniejszej lekturze prozy Doyle’a w czasie oglądania będziemy mogli wyłapać szereg smaczków, niuansów i odniesień do literackiego pierwowzoru. Główna rola przypadła Benedictowi Cumberbatchowi, który w charyzmatycznego detektywa wcielił się doskonale.
House of Cards
Na podstawie cyklu „Francis Urquhart” Michaela Dobbsa
Serial „House of Cards”, który dla wielu widzów stał się serialem kultowym, został oparty na serii powieści Michaela Dobbsa „Francis Urquhart”. Dobss jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy political fiction. Opisywał prawdziwe oblicze brytyjskiej polityki – znał realia z pierwszej ręki, gdyż przez lata był związany z Margaret Thatcher i partią konserwatywną. W powieściach z serii główny bohater pnie się na sam szczyt politycznej drabiny Wielkiej Brytanii, nie oglądając się za siebie.
Podobnie sprawa wygląda w serialu na podstawie książki, który jednak znacząco różni się od pierwowzoru. Miejsce akcji zostało przeniesione do współczesnej Ameryki i przedstawia tamtejsze realia polityczne.
Nawiedzony dom na wzgórzu
Na podstawie książki „Nawiedzony dom na wzgórzu” Shirley Jackson
„Nawiedzony dom na wzgórzu” od Netflixa jest współczesną adaptacją książki autorstwa Shirley Jackson. Serial i książkę dzieli prawie wszystko, jednak łączy je najważniejszy motyw – nawiedzony dom będący niebezpiecznym miejscem, które popycha ludzi na skraj obłędu. Netflixowa produkcja łączy w sobie opowieść o duchach z mocnym dramatem psychologicznym. Dorosłe już rodzeństwo, które wychowało się w najpopularniejszym nawiedzonym domu USA, musi zmierzyć się z demonami przeszłości i samobójstwem najmłodszej siostry. Akcja powieści jest skoncentrowana na psychologicznym eksperymencie, jaki pewien doktor przeprowadza na sobie i trójce ludzi znajdujących się w mrocznej posiadłości.
Bonus: Gęsia skórka
Na podstawie serii książek „Gęsia skórka” R. L. Stine’a
Na koniec zostawiłam serial, który swego czasu spędzał sen z powiek i przyprawiał o tytułową gęsią skórkę wiele dzieciaków. Dzisiaj wydaje się już nieco zapomniany (o powrocie „Gęsiej skórki” w formie filmów wolę nie pamiętać), warto więc o nim wspomnieć. Emisja tego fantastyczno-horrorowego serialu na podstawie książki dla młodzieży przypadła na lata 90. Prawie każdy odcinek tworzył osobną historię, niekiedy kontynuowaną w kolejnym epizodzie. Najbardziej charakterystyczne były odcinki z morderczą lalką Slappy w roli głównej. Serial powstał na podstawie książek amerykańskiego pisarza R.L. Stine’a, które były poczytnymi młodzieżowymi horrorami.
Adaptacje książek – co warto obejrzeć?
Oczywiście powyższa lista najlepszych seriali na podstawie książek jest całkowicie subiektywna, a znakomitych seriali opartych o literacki pierwowzór jest dużo więcej. Polecam obejrzenie każdego z nich, ale koniecznie dopiero po zapoznaniu się z książkowym poprzednikiem.
Martyna Gancarczyk
<
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)