Poznaliśmy nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike! 23 maja o godzinie 13.00, podczas Targów Książki w Warszawie, do wiadomości publicznej została przekazana informacja o dwudziestu nominowanych do tegorocznej edycji najważniej polskiej nagrody literackiej. Nagroda Literacka Nike zostanie przyznana po raz dwudziesty trzeci. Laureata bądź laureatkę poznamy na jesień.

„Kontener”, Marek Bieńczyk, Wielka Litera

Kontener
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Kontener” to najbardziej osobista książka Marka Bieńczyka. Pierwotnie miała to być książka o oddechu – nerwowym i płytkim od smogu. Ostatecznie wyszedł zbiór krótkich przemyśleń o pamięci, literaturze, przemijaniu, ucieczce od siebie, żałobie.

„Tłumacz między innymi”, Jerzy Jarniewicz, Ossolineum

Tłumacz między innymi
Kup książkę na Woblink.com

W tej książce Jarniewicz rozwija koncepcję twórczego i autorskiego charakteru pracy tłumacza, który występuje jednocześnie w takich rolach jak pisarz, antologista, krytyk i popularyzator.

„Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Aleksander Kaczorowski, Czarne

Ota Pavel
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Biografia Ota Pavela napisana przez Kaczorowskiego to wyjątkowy portret genialnego pisarza, syna czeskiego Żyda na którym Holocaust odcisnął swoje piętno. Pavel nie zaznał wielkiej sławy czy splendorów ale, pozostając na wskroś czeskim pisarzem, wpisał się w tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej.

„Autoportret z martwą naturą. Ostatnie wiersze Nazara Honczara”, Aneta Kamińska, WBPiCAK,

To zbiór ostatnich wierszy poety Nazara Honczara rozszerzony o tekst tłumaczki jego wierszy, przybliżający postać tego artysty, performera i poety.

„Prymityw. Epopeja narodowa”, Marcin Kołodziejczyk, Wielka Litera

Prymityw
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Prymityw. Epopeja narodowa” jest debiutem dziennikarza i reportera Marcina Kołodziejczyka jako prozaika. Autor skoncentrował się na ukazaniu przeglądu zamieszkujące Warszawę społeczeństwa, od żyjących na zasiłkach socjalnych po marzących o lepszym życiu przyjezdnych.

„Do nielicznego grona szczęśliwych”, Marcin Król, Iskry

Do nielicznego grona szczęśliwych
Kup książkę na Woblink.com

W swoim najnowszym eseju Marcin Król stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, w którym miejscu obecnie, w obliczu ogromnych zmian znajduje się ludzkość. Król pisze o kondycji współczesnej demokracji, przepływie informacji oraz niebezpieczeństwach współczesności i najbliższej przyszłości.

„Młyny Boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie”, Jacek Leociak, Czarne

Młyny Boże
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wśród Polaków ratujących Żydów w czasie Zagłady, duży odsetek stanowili ludzie Kościoła – duchowni, siostry zakonne i mnisi. Leociak podejmuje również te kwestie, o których nie mówi się na co dzień. „Młyny boże” to zapiski zarówno o szeregowych przedstawicielach Kościoła, jak i stosunku ówczesnego papieża, Piusa XII, do sprawy Holokaustu.

„Czerwone listy. Esej frankistowskie o literaturze polskiej”, Adam Lipszyc, Austeria

Czerwone listy
Kup książkę na Woblink.com

Czerwone listy” to zbiór esejów Adama Lipszyca, w których autor bierze na warsztat dzieła takich pisarzy jak Brunon Schulz, Miron Białoszewski, Julian Kornhauser czy Barbara Klicka.

„Sen Kolumba”, Emil Marat, WAB, Warszawa

Sen Kolumba
Kup książkę na Woblink.com

W książce będącej wypadkową biografii, eseju, reportażu i powieści historycznej, Emil Marat snuje opowieść o „Kolumbie” – człowieku, którego pseudonimem zostało nazwane całe pokolenie. Jego barwny i tragiczny życiorys mógłby być wykorzystany jako inspiracja do kilku scenariuszy filmowych.

„Inni ludzie”, Dorota Masłowska, Wydawnictwo Literackie

Inni Ludzie
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

W swojej najnowszej książce Dorota Masłowska powraca do stylistyki znanej z „Pawia królowej”. W formie raperskiego monologu przedstawia perypetie współczesnych warszawiaków, zżeranych przez codzienność, własne problemy, słabości, narkotyki, zdrady i pieniądze.

„Do czasu”, Piotr Matywiecki, Wydawnictwo Literackie

Do czasu
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wśród tegorocznych nominowanych do Nagrody Literackiej Nike znalazło się kilka tomów poetyckich. Wśród nominowanych znalazł się tez Piotr Matywiecki ze swoim tomikiem „Do czasu”, znany z takich książek jak „Którędy na zawsze” czy „Stary gmach”.

„Mordercze ballady”, Marta Podgórnik, Biuro Literackie

Mordercze ballady
Kup książkę na Woblink.com

Marta Podgórnik powraca z niezwykle intymnymi i osobistymi wierszami. Oprócz nominacji do Nagrody Literackiej Nike ma szanse na Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

„Błoto słodsze niż miód”, Małgorzata Rejmer, Czarne

Błoto słodsze niż miód
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wyróżniona Paszportem Polityki książka Małgorzaty Rejmer o reżimie komunistycznym Envera Hodży ma szansę także na Nagrodę Literacką Nikę.

„Krótka wymiana ognia”, Zyta Rudzka, WAB

Krótka wymiana ognia
Kup książkę na Woblink.com

Zyta Rudzka powraca po kilkunastu latach z bardzo poruszającą powieścią, w której podejmuje miłosnego piekła. Z fragmentów różnych opowieści, tworzy obraz rozpadu rodziny. „Krótka wymiana ognia” została nominowana no Nagrody Literackiej Nike, O!Lśnień Onetu, Warszawskiej Nagrody Literackiej oraz Literackiej Nagrody Gdynia.

„Turysta polski w ZSRR”, Juliusz Strachota, korporacja ha!art

Turysta polski w ZSRR
Kup książkę na Woblink.com

Juliusz Strachota w swojej książce igra z czytelnikiem. Na wstępie narrator przyznaje, że pół życia zmyślał i spędził sporo czasu w zakładzie psychiatrycznym. Następnie snuje swoją opowieść z pogranicza fantazji i pamięci. Ciekawym uzupełnieniem książki jest, systematycznie prowadzony przez autora, profil na Instagramie.

„Nie ma”, Mariusz Szczygieł, Dowody na Istnienie

Nie ma
Kup książkę na Woblink.com

Nie ma” to próba literackiego opisania tego czego… no właśnie – nie ma. A podjął się tego zadania nie byle kto, a sam Mariusz Szczygieł, jeden z najważniejszych przedstawicieli środowiska reporterskiego w naszym kraju.

„Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”, Joanna Tokarska-Bakir, Czarna Owca

Pod klątwą
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Pod klątwą” to ważny głos w dyskusji o pogromie kieleckim. Z upływem lat ten temat nie traci na aktualności, czego dowodem jest książka Joanny Tokarskiej-Bakir.

„Królestwo” Szczepan Twardoch , Wydawnictwo Literackie

Królestwo
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Kontynuacja bestsellerowego „Króla”. Rzecz dzieje się po wydarzeniach opisanych w poprzedniej książce Twardocha. Tym razem głównym narratorem jest Ryfka, która opiekuje się w zdewastowanej Warszawie Jakubem Szapiro.

„Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”, Urszula Glensk, Universitas

Hirszfeldowie
Kup książkę na Woblink.com

„Gramatyka bieli. Antropologia doświadczeń granicznych”, Dariusz Czaja, Pasaże

Gramatyka bieli
Kup książkę na Woblink.com