Wydawnictwo Czarne: Sulina vs Seria amerykańska – a ty co wybierasz?
W księgarni internetowej Woblin znajdziecie wyjątkową promocję, w której znalazły się książki dwóch kultowych serii Wydawnictwa Czarne. Od 17 do 23 marca w przecenie nawet do -45% znajdą się ebooki Serii Amerykańskiej oraz reportaże z serii Sulina. Tylko od ciebie zależy, które z nich wybierzesz!
Wydawnictwo Czarne – seria SULINA
Jedną z najbardziej charakterystycznych serii reporterskich na polskim rynku wydawniczym jest SULINA, poświęcona głównie Europie Wschodniej i Środkowej. Seria odznacza się wyjątkową oprawą graficzną, ciężko na księgarnianych półkach przeoczyć schludne, białe wydania się z czarno-białymi zdjęciami na okładce.
W serii ukazały się książki m.in. o Polsce (Hajstry, Kiczery) , Węgrzech (Czardasz z mangalicą, Via Carpatia, Langosz w jurcie), Ukrainie (Tatuaż z Tryzubem) Albanii (Błoto słodsze niż miód), szeroko pojętych Bałkanach (Bałkańskie upiory) oraz poświęcone miastom (Mińsk, Petersburg).
Niedawno spektrum tematyczne cyklu zostało poszerzone – coraz cześciej w jego ramach ukazują się książki poświęcone dalszym częściom Europy. W 2020 i 2021 roku ukazały się m.in. książka „Fuerte” Kaspra Bajona poświęcona hiszpańskiej Fuerteventurze; opowieść o Kraju Basków, czyli „Gure” Katarzyny Mirgos; „Szczury z Via Veneto” – opowieść Piotra Kępińskiego o Włoszech, czy najnowsza – „Skryte, jasne, słone” czyli kameralna opowieść Lamorny Ash o małym, rybackim miasteczku Newlyn.
Książki z serii Sulina niemal co roku nominowane są do najważniejszych polskich nagród literackich. W ubiegłym roku jedną z nich – Nagrodę Literacką Nike – zdobył Zbigniew Rokita, za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. W swojej książce autor opisuje burzliwą historię, niejednoznaczne dziedzictwo i mieszkańców regionu. Rokita podjął się karkołomnego zadania – opowiedzenia o Górnym Śląsku w formie reportażu. Idąc po nitce do kłębka autor odkrywa śląskie korzenie swojej rodziny. Opowieść o familii przeplata anegdotami i opowieściami o regionie. Pisze o zwyczajach, postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych kluczowych dla Śląska i Ślązaków. Dzięki temu powstał wyjątkowy obraz miejsca niezwykle trudnego do opisania i zdefiniowania. Suspensowe zakończenie książki pokazuje, jak przewrotne może być życie. Dzięki rodzinnej narracji Rokity książkę czyta się jak dobrą powieść.
Wydawnictwo Czarne – seria Amerykańska
Jednym z najciekawszych przystanków w literackich podróżach z Wydawnictwem Czarne jest Ameryka Północna. Większość książek wchodzących w skład tzw. Serii Amerykańskiej poświęconych jest rzecz jasna Stanom Zjednoczonym. Książki publikowane w charakterystycznej, pastelowej stylistyce, dotyczą głównie popkultury, życia w dużych miastach, postępującej globalizacji i imperialistycznych dążeń Amerykanów.
Wśród książek spod szyldu Serii Amerykańskiej trzeba wyróżnić „Nomadland”, czyli jeden z najgłośniejszych reportaży ostatnich lat. Autorka książki, amerykańska reporterka Jessika Bruder, przez kilka lat jeździła po kraju śladami współczesnych nomadów – ludzi, którzy (głównie z przyczyn ekonomicznych) zmuszeni zostali do życia „na czterech kółkach”. Bohaterowie książki stracili bądź zmuszeni byli opuścić swoje domy, i ruszyć kamperem, busem lub samochodem z przyczepą w poszukiwaniu sezonowej pracy. Jak dowodzi autorka, w Stanach Zjednoczonych coraz więcej ludzi musi wybrać koczowniczy tryb życia. O tym dlaczego warto przeczytać reportaż Jessiki Bruder pisaliśmy już na naszym blogu:
Dlaczego warto przeczytać „Nomadland” przed obejrzeniem filmu?
Szczególnej uwagi warte są monografie poświęcone amerykańskim metropoliom – Detroit, San Francisco, Nowemu Jorkowi i Nowemu Orleanowi. W 2021 roku ukazała się wyjątkowa opowieść o Polonii zamieszkującej zakątek Brooklynu. Ewa Winnicka przedstawiła w niej losy Polaków, którzy przybyli na Greenpoint w poszukiwaniu lepszego życia, ale nie wszystkim udało się jednak spełnić swój „american dream”.
Co zaś się tyczy popkultury to warto zapoznać się z książkami, biografiami i wspomnieniami największych amerykańskich artystów XX wieku – „Pociągiem linii M” i „Poniedziałkowymi dziećmi” Patti Smith, historią punku czyli „Please, kill me”, „ A hipopotamy żywcem się ugotowały” duetu najważniejszych bitników Kerouaca i Burroughsa czy „Respektem” o życiu wybitnej wokalistki soulowej Arethy Franklin. W serii ukazały się również wspomnienia i listy takich legend jak Bob Dylan, Kim Gordon, Johnny Cash czy Allen Ginsberg.
W związku z burzliwą historią Stanów Zjednoczonych, w Serii Amerykańskiej nie mogło zabraknąć książek o morderstwie Martina Luthera Kinga, zamachu na World Trade Center, wyborach, w których władzę zdobył Donald Trump, katastrofach meteorologicznych.
Więcej o historii Wydawnictwa Czarne przeczytacie na portalu Czytaj PL.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)