Wydawnictwo Poznańskie podzieliło się informacją, że będzie polskim wydawcą książek tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Abdulrazaka Gurnaha! Pierwszą powieścią świeżo upieczonego noblisty, która ukaże się w polskim przekładzie w 2022 roku, będzie „Afterlives”.

Wydawnictwo Poznańskie polskim wydawcą Abdulrazaka Gurnaha

Już w przyszłym roku ukaże się pierwsze polskie tłumaczenie powieści Abdulrazaka Gurnaha, tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pierwszą powieścią, którą będą mieli okazję poznać polscy czytelnicy jest najnowsza książka pisarza – „Afterlives”. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Poznańskie.

Abdulrazak Gurnah laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2021

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka przekazała, że Gurnah otrzyma medal „za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy, rozdartego między kulturami i kontynentami”.

Abdulrazak Gurnah jest autorem dziesięciu powieści – „Memory of Departure” (1987) „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990) Paradise (1994) „Admiring Silence” (1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005), „The Last Gift” (2011), „Gravel Heart” (2017), „Afterlives” (2020). Ponadto ma na swoim koncie jeden zbiór opowiadań – „My Mother Lived on a Farm in Africa” (2006). Do tej pory nie ukazało się polskie tłumaczenie żadnej z książek tanzańskiego pisarza.

Gurnah studiował w Christ Church College w Canterbury i University of London. Następnie przeniósł się na University of Kent. Tam w 1982 roku obronił doktorat. Następnie pracował na kilku uniwersytetach, m.in. na Bayera University Kano w Nigerii i na Uniwersytecie w Kent. W kręgu jego największych zainteresowań jest literatura postkolonialna. Gurnah redagował pisma i publikował artykuły na temat współczesnych autorów postkolonialnych – m.in. Salmana Rushdiego, V.S.Naibaula, Josepha Conrada. Zainteresowania Gurnaha wiążą się z jego traumatyczną przeszłością.

Abulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze, wyspie leżącej u wybrzeży Afryki wschodniej. W wieku dwudziestu lat przyjechał do Wielkiej Brytanii jako uchodźca. W 1963 roku doszło na Zanzibarze do rewolucji, która była następstwem pokojowego wyzwolenia wyspy spod rządów brytyjskich. W kraju zaczęły się prześladowania mieszkańców pochodzenia arabskiego. Dochodziło również do morderstw. Abdulrazak Gurnah należał do grupy szczególnie narażonej na represje, dlatego po osiągnięciu pełnoletności musiał porzucić rodzinę i uciec z kraju. Najpierw udał się do Republiki Tanzanii, nowopowstałego kraju.

Mats Malm, sekretarz Akademii Szwedzkiej, rozmawiał z Abdulrazakiem Gurnahem jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu. Podobno zastał pisarza w kuchni. Pochodzący z Tanzanii Gurnah nie pojawi się na gali wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Pisarz otrzyma to wyróżnienie w innym terminie.

Abdulrazak Gurnah laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2021