10 marca poznaliśmy laureatów ósmej edycji Plebiscytu Lubimy Czytać na Książki Roku 2022! W głosowaniu oddano 197 553 głosy. Wśród laureatów znalazło się dziewięciu autorów z Polski i trzech z zagranicy.

Plebiscyt Lubimy Czytać – Książki Roku 2022

W plebiscycie znalazły się najważniejsze tytuły zeszłego roku – książki, które cieszyły się największym uznaniem i popularnością wśród czytelników. W 13 kategoriach Plebiscytu Lubimy Czytać 2022 nominowanych zostało aż 130 tytułów. Dodatkowo w tym roku pojawiła nowa, specjalna kategoria Człowiek książki. Nominowani w niej zostali autorzy i autorki promujący czytelnictwo w sieci. Jak czytamy na stronie Lubimy Czytać, to właśnie plebiscytowa nowość była kategorią, która cieszyła się największym zainteresowaniem: zagłosowano w niej aż 21 tysięcy razy!

Oto Książki Roku w poszczególnych kategoriach:

LITERATURA PIĘKNA
Zanim wystygnie kawa – Toshikazu Kawaguchi, tłum. Joanna Dżdża, Grupa Wydawnicza Relacja

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Światowy bestseller. Ponad milion sprzedanych egzemplarzy

A gdyby móc cofnąć się w czasie? Gdyby choć na chwilę wrócić do przeszłości i spróbować coś wyjaśnić, czemuś zaradzić, spotkać się z kimś, może po raz ostatni… W małej bocznej uliczce w Tokio ukryła się klimatyczna kawiarnia, która od ponad stu lat serwuje starannie parzoną kawę. Krążą pogłoski, że swoim klientom oferuje też wyjątkową możliwość podróży w czasie.

W jednej z książek roku 2022 Plebiscytu Lubimy Czytać – „Zanim wystygnie kawa” – spotykamy cztery osoby, z których każda ma nadzieję skorzystać z tej oferty. Ktoś chce się skonfrontować z dawną miłością, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać.

Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.

 

POWIEŚĆ HISTORYCZNA
Chołod – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie

Chołod – Szczepan Twardoch, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Nowa powieść Szczepana Twardocha, inspirowana polarnymi wyprawami autora.

Wielka podróż przez Arktykę – ocean, łagry, miłość i przemoc.

Pochodzący z Górnego Śląska Konrad Widuch jest weteranem Wielkiej Wojny, komunistą całym sercem oddanym rewolucji. Po wojnie razem z Karolem Radkiem wyjeżdża do sowieckiej Rosji i wciela w życie proletariacki porządek, walcząc w szeregach Konarmii w wojnie 1920 roku. Rewolucja jednak pożera własne dzieci. Podczas czystek 1937 roku towarzysz Widuch jako „stary bolszewik” zostaje aresztowany, skazany i wysłany do łagru, z którego jednak ucieka i tak zaczyna się jego podróż przez śniegi, lody i tundrę.

Uchodząc przed sowiecką sprawiedliwością w towarzystwie niewidomego wora w zakonie i błatnej imieniem Ljubow, Widuch trafia w końcu do tajemniczej osady, nazywanej przez jej mieszkańców Chołodem. Żyją w niej oni zgodnie z rytmem surowej, polarnej natury, hodują renifery, polują na foki i niedźwiedzie, mówią swoim językiem i nigdy nie słyszeli o Stalinie.

Do czasu…

Chołod, kolejny laureat Plebiscytu Lubimy Czytać 2022 jest opowieścią o rozczarowaniu ideami. O losie jednostki rzuconej w wir historii i o chwili wytchnienia, jaką bohater znajduje poza cywilizacją. Jest to jednak tylko chwila, albowiem rosyjski Behemot uparcie podąża śladem ex-towarzysza Widucha

KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
Skazanie – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Skazanie - Remigiusz Mróz, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Opis wydawcy:

15. tom bestsellerowej serii o Joannie Chyłce!

Remigiusz Mróz nie zwalnia tempa i prezentuje kolejną część uwielbianego przez czytelników cyklu z charyzmatyczną prawniczką w roli głównej. W „Skazaniu” zręcznie przeplata historię kryminalno-prawniczą z wątkiem obyczajowym, dzięki czemu rozpoczętej książki nie sposób odłożyć – dlatego znalazła się w Plebiscycie Lubimy Czytać wśród książek roku 2022.

Tym razem Joanna Chyłka, świeżo po odzyskaniu prawa do wykonywania zawodu, liczy na podjęcie głośnej obrony mającej przywrócić jej karierę do życia. Jednak rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Do Chyłki zgłasza się matka dziewczyny, której śmierć zakwalifikowano jako samobójstwo. Kobieta jest przekonana, że jej dziecko nie odebrało sobie życia i twierdzi, że ma na to dowody. Mimo to kolejni prokuratorzy wciąż umarzają postępowanie. Spostrzegawcza prawniczka dochodzi do wniosku, że w tej sprawie doszło do manipulacji oraz uchybień proceduralnych. Jednocześnie bohaterka przygotowuje się do ślubu i postanawia po latach nawiązać kontakt z matką.

LITERATURA OBYCZAJOWA, ROMANS
Angry God – Julia Brylewska, Wydawnictwo NieZwykłe

Angry God - Julia Brylewska, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Opis wydawcy:

Pierwszy tom dylogii „Gods of Law” – doceniony przez Lubimy Czytać w plebiscycie 2022.

Autorka bestsellerowej serii „Inferno” powraca z nową, mroczną powieścią!

Violet McMillan właśnie ukończyła studia prawnicze na jednej z nowojorskich uczelni. Przypadek i odrobina szczęścia sprawiają, że dziewczyna dostaje pracę w kancelarii prowadzonej przez jednego z najlepszych prawników w Nowym Jorku.

Oliver Sanclair dla wielu ludzi urósł do rangi Boga. Jednak jak każdy Bóg również Oliver jest niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Coś jednak sprawia, że mężczyzna łamie jedną ze swoich żelaznych zasad i przyjmuje na staż młodą prawniczkę.

Violet szybko przekonuje się, że praca u boku Olivera jest daleka od ideału, jaki wyobraziła sobie w głowie. Mężczyzna skrywa wiele mroku, który jednak zdaje się w dziwny sposób ją przyciągać.

LITERATURA FAKTU, PUBLICYSTYKA
Fakty muszą zatańczyć – Mariusz Szczygieł, Wydawnictwo Dowody

Fakty muszą zatańczyć - Mariusz Szczygieł, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Dlaczego bez szczegółu nie ma ogółu? Czym różni się fakt od faktu podanego czytelnikom? Czy na pewno Z zimną krwią Trumana Capote’a jest pierwszą powieścią non-fiction? Do czego może służyć reporterowi bardzo długi szalik? Dlaczego Hanna Krall jest Mondrianem reportażu, a nie Chagallem? Czego uczyła reporterki i reporterów „Gazety Wyborczej” Małgorzata Szejnert? Jak Ryszard Kapuściński używał pisarskiej wolności? Czy reportaż gonzo to tylko Ameryka po narkotykach? Czy reporter może używać fantazji? A może reportaż to jedynie „wiara, że coś się zdarzyło”?

„Słowo w reportażu ma rolę świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie – pisze Szczygieł. – My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (taki raczej w sporcie nie istnieje, ale chcę podkreślić złożoność sytuacji). Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej – mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej – nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem”.

Nowa książka Mariusza Szczygła, kolejna wśród książek roku 2022 wg Plebiscytu Lubimy Czytać, jest esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać.

AUTOBIOGRAFIA, BIOGRAFIA, WSPOMNIENIA
Naku*wiam zen – Maria Peszek, Wydawnictwo Marginesy

Naku*wiam zen - Maria Peszek, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy…

Szczera do bólu, porywająca książka (wyróżniona w Plebiscycie Lubimy Czytać 2022) o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.

Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.

Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni. Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.

FANTASY
Baśniowa opowieść – Stephen King, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Albatros

Baśniowa opowieść - Stephen King, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.

Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem. Ale chłopak dźwiga też spory bagaż doświadczeń. Gdy miał dziesięć lat, jego matka zginęła w wypadku. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego.

W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec…

Charlie wykonywał różne, czasami dość niezwykłe, prace dla pana Bowditcha, a po jego śmierci odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią – tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości.

Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła właśnie ogromna odpowiedzialność. Będzie teraz musiał szybko dorosnąć i – czy tego chce, czy nie − podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz przewodzić będą siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła. Kolejna pozycja doceniona wśród zgłoszeń do Plebiscytu Lubimy Czytać – książek roku 2022.

SCIENCE FICTION
Projekt Riese – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

Projekt Riese - Remigiusz Mróz, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Riese. Największy projekt nazistowskich Niemiec, którego przeznaczenie wciąż pozostaje nieznane. Niegdyś być może podziemne miasto, arka przetrwania lub fabryka, w której pracowano nad bronią jądrową – dziś atrakcja turystyczna w Górach Sowich.

Odwiedzić postanawia ją pięcioro ludzi, zupełnie nieświadomych tragedii, która ma ich spotkać. Podczas eksploracji tuneli dochodzi do trzęsienia, a stropy ulegają zawaleniu, odcinając turystów od świata i pozbawiając ich szans na ratunek. Robią wszystko, by przeżyć, powoli uświadamiając sobie, że na powierzchni wydarzyło się coś, co sprawiło, że znany im świat przestał istnieć…

I ŻE TO ONI MOGĄ BYĆ JEDYNYMI, KTÓRZY PRZETRWALI KATAKLIZM.

Książka doceniona przez społeczność Lubimy Czytać w plebiscycie z 2022 – znalazła się w gronie laureatów.

HORROR
Śpij, dziecinko, śpij… – Jolanta Bartoś, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Śpij dziecinko, śpij - Jolanta Bartoś, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Choć akcja horroru z wątkami powieści psychologicznej i obyczajowej dzieje się współcześnie, to mury starego miasta są przesiąknięte dawnymi dziejami. Główna bohaterka Alicja Rogowska spełnia swoje marzenie i kupuje mieszkanie w starej kamienicy. Jest w ostatnich tygodniach ciąży. Przeprowadza gruntowny remont, żeby do nowego gniazdka wprowadzić się zanim na świecie pojawi się jej dziecko. Ale już pierwszej nocy budzi ją przeraźliwy płacz, którego nie słyszy nikt poza nią. Kobieta obawia się, że oszalała i mogłaby zrobić krzywdę własnemu dziecku. Pod domem rosną tajemnicze krzewy róż, rosną w tempie astronomicznym.

Z piwnicy dolatuje XIX-wieczna kołysanka: „Śpij, dziecinko, śpij”. Szuka pomocy u psychologa. Wkrótce okazuje się, że musi odkryć dawno zapomnianą historię kamienicy. Alicja ściga się z czasem, którego nie ma zbyt wiele. Za każdymi otwartymi drzwiami, kryje się kolejna tajemnica. Wkrótce okazuje się, że walczy nie tylko z jednym wrogiem. Czy kobieta nie oszalała? Czy jej odczucia są prawdziwe? I czy zdąży poznać dawno zapomnianą historię, której nikt nie chce wyjawić? Tego dowiecie się z jednej z książek roku 2022 wg Plebiscytu Lubimy Czytać!

LITERATURA MŁODZIEŻOWA
Rodzina Monet. Skarb – Weronika Anna Marczak, Wydawnictwo You&YA

Rodzina Monet. Skarb - Weronika Anna Marczak, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Hailie Monet ma niespełna piętnaście lat, gdy w wypadku samochodowym traci dwie najukochańsze osoby: mamę i babcię. Ze skromnego, ale pełnego miłości i ciepła domu trafia do luksusowej willi w Pensylwanii zamieszkanej przez pięciu władczych i zdystansowanych mężczyzn. Oni raczej chłodno przyjmują nastolatkę.

Will, Vincent, Dylan, Shane i Tony to starsi bracia Hailie, o których istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Tęsknota za ukochaną mamą, zagubienie w obcej rzeczywistości i brak zrozumienia ze strony rodzeństwa są trudne do udźwignięcia. I choć w nowym domu jest wszystko, o czym może marzyć nastolatka, prywatne liceum jest najlepsze w stanie, a stylowy mundurek i drogie ubrania leżą idealnie, Hailie czuje się bardzo samotna. Jakby tego było mało, z każdym dniem odkrywa, że życie jej braci pełne jest mrocznych sekretów, których będą strzec, zwłaszcza przed swoją młodszą siostrzyczką.

Pierwszy tom serii, która podbiła serca czytelników polskiego Wattpada – i głosujących w Plebiscycie Lubimy Czytać 2022.

FANTASTYKA MŁODZIEŻOWA
Krew i popiół – Jennifer L. Armentrout, tłum. Danuta Górska, We need YA

Krew i popiół – Jennifer L. Armentrout, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Pierwszy tom cyklu „Z krwi i popiołu”. Niezwykła powieść z gatunku new adult dla wszystkich miłośników fantasy – w Plebiscycie Lubimy Czytać jedna z książek roku 2022.

Porzucone przez bogów i budzące strach w śmiertelnikach, upadłe królestwo znowu powstaje, by przemocą i zemstą odebrać to, co uznaje za swoją własność. A kiedy cień przeklętych zbliża się coraz bardziej, zaciera się granica między tym, co zakazane, a tym, co słuszne. Poppy może nie tylko zostać uznana za niegodną przez bogów, ale również stracić serce, a nawet życie, kiedy przesiąknięte krwią więzy spajające jej świat zaczną się strzępić.

LITERATURA DZIECIĘCA
Małe Licho i krok w nieznane – Marta Kisiel, Wydawnictwo Mięta

Małe Licho i krok w nieznane – Marta Kisiel, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup książkę na Woblink.com

Opis wydawcy:

Nadchodzi czas Wielkich Zmian — ku równie wielkiemu niezadowoleniu Bożydara Antoniego Jekiełłka. Tomek zmienia imidż, Zmyłka obcięła włosy i wcale nie żałuje, Witek znów nie chce z nim gadać, a mama zaczyna naprawdę pleść od rzeczy… I tylko Tsadkiel wciąż pozostaje perfekcyjnym sobą, chociaż mógłby dla odmiany odpuścić.

Lecz w tym całym zamieszaniu z matematyką i innymi przykrościami nawet posągowemu aniołowi stróżowi umyka, że zapomniane niebezpieczeństwo czyha tuż za progiem. I że wyciągnęło już po kogoś swoje chciwe łapsko. Żeby uratować świat, który kocha, Bożek musi wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło. Do pewnego ceglanego domu z gotycką wieżyczką…

„Małe licho i krok w nieznane” także zostało uznane za jedną z książek roku 2022 Plebiscytu Lubimy Czytać.

DEBIUT
Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych, Wydawnictwo Dolnośląskie

Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać
Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Opis wydawcy:

Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski jedzie w Karkonosze, by odetchnąć od rodzinnych problemów. Nie jest świadomy tajemnic drzemiących w wojennej przeszłości gór. Czy znajdzie to, czego szuka?

Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w nieszczęśliwym wypadku. Niedługo po tej tragedii na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wuj z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, Rajczakowski nabiera podejrzeń, że śmierć wuja nie była nieszczęśliwym zrządzeniem losu. Nieświadomy czyhającego zagrożenia podejmuje własne śledztwo. Wkrótce zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór… Jeśli w porę nie rozwikła zagadki, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Schronisko, które przestało istnieć otwiera serię powieści poświęconych Karkonoszom. To trzymające w napięciu i naznaczone rodzinnymi sekretami kryminały, a także gęsta od zagadek i legend wędrówka po zapomnianych szlakach przeszłości – nie bez powodu doceniona przez Lubimy Czytać w plebiscycie na 2022 rok.

CZŁOWIEK KSIĄŻKI
Zaksiążkowane, Tola i Zuzanna Grupa

Zaksiążkowane, Tola i Zuzanna Grupa, Książki Roku 2022 - Plebiscyt Lubimy Czytać

Zdjęcie wyróżniające pochodzi ze strony Lubimy Czytać. A jeśli interesują Cię wyniki poprzedniej edycji plebiscytu – zobacz książki roku 2021 Plebiscytu Lubimy Czytać.