10 ulubionych powieści kryminalnych Jędrzeja Pasierskiego
Kryminały, thrillery i powieści sensacyjne są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych gatunków literackich na świecie. Trzymająca w napięciu fabuła, nieoczekiwane zwroty akcji, piętrzące się sekrety i intrygujące zagadki to to, co czytelnicy lubią najbardziej. W artykule łączymy siły z Jędrzejem Pasierskim, autorem thrillera psychologicznego „Wodnik” wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne, który przygotował listę dziesięciu ulubionych powieści kryminalnych.
Spis treści:
-
- 10 ulubionych powieści kryminalnych Jędrzeja Pasierskiego
- Klasyka literatury koreańskiej
- „Papierowy człowiek” – Dashiell Hammett, tłum. Krzysztof Zarzecki, Wydawnictwo Świat Książki
- „I nie było już nikogo” – Agatha Christie, tłum. Roman Chrząstowski, Wydawnictwo Dolnośląskie
- „Jul” – Paweł Goźliński, Wydawnictwo Czarne
- „Ziarno prawdy” – Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.
- „Tajemna historia” – Donna Tartt, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Znak
- „Jaskinia Filozofów” – José Carlos Somoza, tłum. Agnieszka Rurarz, Wydawnictwo MUZA S.A.
- „Bez pożegnania” – Harlan Coben, tłum. Zbigniew A. Królicki, Wydawnictwo Albatros
- „Pies Baskerville’ów” – Arthur Conan Doyle, Wydawnictwo Mg
- „Harry Potter i Komnata Tajemnic” – J.K Rowling, tłum. Andrzej Polkowski, Wydawnictwo Media Rodzina
- 10 ulubionych powieści kryminalnych Jędrzeja Pasierskiego
Kryminał już od dłuższego czasu jest jednym z najchętniej czytanych gatunków literackich. W końcu który czytelnik nie lubi mrożących krew w żyłach historii, intrygujących zagadek, piętrzących się tajemnic, nieoczekiwanych zwrotów akcji czy trzymających w napięciu rozwiązań fabularnych. Z uwagi na niesłabnącą popularność kryminałów powstaje coraz więcej powieści utrzymanych w tym gatunku. Zastanawiacie się jaką książkę kryminalną wybrać?
Jędrzej Pasierski, autor książki „Wodnik” wydanej nakładem Wydawnictwa Czarnego, przygotował dla Was listę dziesięciu ulubionych powieści kryminalnych.
By przybliżyć Wam samego autora oraz thriller psychologiczny „Wodnik”, postanowiliśmy opisać w kilku zdaniach to, co możecie znaleźć w powieści i dlaczego warto sięgnąć po ten tytuł.
Jędrzej Pasierski jest prawnikiem, ukończył Uniwersytet Warszawski. W przeszłości pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska oraz międzynarodową pomocą rozwojową i współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej autor został uhonorowany II wyróżnieniem w konkursie Czarny Kapelusz 2019 – za kreację komisarz Niny Warwiłow. W 2020 roku Jędrzej Pasierski został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru – najważniejszym polskim wyróżnieniem za najlepszą kryminalną powieść roku. Nagrodę otrzymał za powieść „Roztopy”, drugi tom serii z Niną Warwiłow w roli głównej.
A co znajdziecie w książce „Wodnik”? Główny bohater, Szczepan Turski, jest doświadczonym psychologiem, który specjalizuje się w pracy z dziećmi. Przyjmuje pracę w Zwierzyńcu, w domu nad stawami Echo, pośrodku roztoczańskich lasów. Jego pacjentem zostaje siedmioletni Michał. Rodzice są bardzo zaniepokojeni wybuchami złości chłopca. To jednak dopiero początek problemów. Dom przesiąknięty jest duchem śmierci starszego syna, Marcela, który utopił się w pobliżu. Szybko okaże się, że według Michała jego brat nie zginął przypadkowo. Chłopiec twierdzi, że jego śmierci winny jest tajemniczy wodnik…
10 ulubionych powieści kryminalnych Jędrzeja Pasierskiego
„Papierowy człowiek” – Dashiell Hammett, tłum. Krzysztof Zarzecki, Wydawnictwo Świat Książki
Pierwszą powieścią, która znalazła się na liście ulubionych kryminałów Jędrzeja Pasierskiego jest „Papierowy człowiek” Samuela Dashiella Hammetta. To amerykański autor powieści kryminalnych i opowiadań detektywistycznych uchodzący za twórcę czarnego kryminału. Jego najpopularniejszą książką jest „Sokół maltański”. Bestseller ten był trzy razy przenoszony na ekran, w tym przez Johna Hustona w 1941 roku z Humphreyem Bogartem w roli głównej.
„Papierowy człowiek” to sławna, również wielokrotnie ekranizowana i doskonale skonstruowana opowieść. Główny bohater, Nick Charles, kiedyś był detektywem pracującym w wielkiej agencji. Dzisiaj jest zamożnym handlowcem zarządzającym majątkiem żony. Niespodziewanie dochodzi do morderstwa sekretarki milionera i wynalazcy, Clyde’a Wynanta. Mężczyzna to były zleceniodawca Nicka. Bohater postanawia wrócić do zawodu, aby wszcząć prywatne śledztwo.
„I nie było już nikogo” – Agatha Christie, tłum. Roman Chrząstowski, Wydawnictwo Dolnośląskie
Kolejnym tytułem jest „I nie było już nikogo”, książka królowej kryminałów – Agathy Christie. Brytyjska pisarka znajduje się wśród najlepiej sprzedających się autorów w historii literatury. Mówi się, że do do tej pory jej książki rozeszły się się w nakładzie 2-4 miliardów! Christie jest znana przede wszystkim z serii z Herkulesem Poirot i panną Marple w rolach głównych. Pierwszy z bohaterów to ekscentryczny belgijski eks-policjant z charakterystycznym wąsikiem. Z kolei Jane Marple jest detektywem-amatorem z wyostrzonym zmysłem dedukcyjnym.
„I nie było już nikogo” to najpopularniejsza książka Agathy Christie, w której nie pojawia się żaden z wykreowanych przez nią bohaterów. Na położoną w odosobnieniu wyspę tajemniczy pan Owen zaprasza dziesięć osób. Każda z nich jest podejrzana o morderstwo. Kiedy goście docierają na miejsce, okazuje się, że gospodarz jest nieobecny. Zaproszonych osób pozornie nic nie łączy, jednak pozostawione w posiadłości nagrania zawierają opowieść o występkach każdego z nich. Dodatkowo, kolejni goście odnajdują w swoich pokojach fragment rymowanki o umierających murzynkach. Osoba, która go otrzyma, w niedługim czasie zginie.
Książka początkowo nosiła tytuł„Ten Little Niggers”, jednak ze względu na rasistowski wydźwięk tytuł zmieniono. Również treść samej rymowanki zmodyfikowano. „I nie było już nikogo” nadal jest jednym z najwybitniejszych dzieł z gatunku. Powieść zajęła 19. miejsce na liście 100 najlepszych kryminałów według Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej.
„Jul” – Paweł Goźliński, Wydawnictwo Czarne
Pierwszą polską powieścią z listy ulubionych kryminałów Jędrzeja Pasierskiego jest „Jul”. To powieść Pawła Goźlińskiego, która ukazała się w 2010 roku w ramach serii Ze Strachem wydawnictwa Czarne. Książka określana jest mianem polskiego kryminału romantycznego i wielką wojną z mesjanizmem.
Trzeba zmartwychwstać, żeby stracić życie. Trzeba zawisnąć na krzyżu, żeby zrozumieć. Trzeba zabić, żeby prorokować.
Nad ranem 2 lipca 1845 roku w dół Rue Mouffetard zbiega poprzecinana pasami płomieni ludzka sylwetka. Emigrant Adam Podhorecki oddaje strzał w jej głowę, żeby skrócić męki płonącej osoby. Tym samym staje się zarówno pierwszym podejrzanym, jak i wspólnikiem mordercy. Żeby udowodnić swoją niewinność oraz uwolnić się od widm własnej przeszłości, będzie musiał rozwikłać tajemnicza zagadkę serii bestialskich morderstw. Dochodzi do nich w społeczności polskich emigrantów, a jedną z kolejnych ofiar ma być Mickiewicz. Kto może stać za zamachem na jego życie? Co ma z tym wszystkim wspólnego tajemniczy klub haszyszystów? I jak głęboko sięga tajemnica morderstw?
„Ziarno prawdy” – Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.
Kolejną pozycję w zestawieniu zajmuje „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego, powieściopisarza, publicysty i laureata Paszportu „Polityki”. Wybrana przez Jędrzeja Pasierskiego książka jest drugą częścią bestsellerowej trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim.
Prokurator Teodor Szacki na zesłaniu w Sandomierzu dochodzi do wniosku, że gorszy od zbrodni jest tylko jej brak. Ogromnie znudzony, z ledwością ukrywa ekscytację, kiedy zaraz po Wielkanocy pod murami wiekowej synagogi dochodzi do odnalezienia pozbawionych krwi zwłok powszechnie szanowanej społecznej działaczki. Małomiasteczkowe śledztwo wydobywa najgorsze demony polskiej historii. Na światło dzienne wychodzą też dawne winy i zbrodnie. Wśród licznych zagadek i zagmatwanej sieci kłamstw prokurator stara się odnaleźć ziarno prawdy.
„Tajemna historia” – Donna Tartt, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Znak
„Tajemna historia” to rewelacyjny debiut Donny Tartt. Richard Papen zaczyna studia w ekskluzywnym college’u Hampden College, w Nowej Anglii. Dołącza tam do grupy diabelsko inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej. Pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia, który nie ma za wiele wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Grupa zaczyna eksperymentować z narkotykami, alkoholem i swoją seksualnością. Eksperymenty nie przynoszą jednak odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jak daleko można się posunąć? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? Czy możliwe jest, aby morderstwo nie zmieniło mordercy?
Powieść Donny Tartt jest pełną elektryzującego napięcia, intelektualną opowieścią o moralności, karze, odkupieniu i sztuce. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec samego siebie i innych.
Obecność „Tajemnej historii” Donny Tartt może zaskakiwać, jednak tę powieść zdecydowanie można zaliczyć do kryminału. Na kartach książki nieustannie pojawia się temat morderstwa, planowanie i wykonanie zbrodni. W przeciwieństwie do klasycznych powieści z tego gatunku, czytelnik obserwuje świat oczami sprawców. Tym samym autorka prowadzi z odbiorcą grę psychologiczną pokazując, że wiemy o sobie tyle, na ile nas sprawdzono, a popełnienie zbrodni jest niekiedy zaskakująco łatwe do umotywowania.
„Jaskinia Filozofów” – José Carlos Somoza, tłum. Agnieszka Rurarz, Wydawnictwo MUZA S.A.
Szóstym tytułem zestawienia jest „Jaskinia Filozofów”. Powieść José Carlosa Somozy została uhonorowana najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą -The Gold Dagger Award, przyznawaną rokrocznie za najlepszą powieść kryminalną. To wielopoziomowa opowieść z wątkiem kryminalnym osadzonym w starożytnej Grecji i historia współczesnego tłumacza zmagającego się z dziełem. Platon oraz jego idee stanowią pretekst dla eksperymentu literackiego.
Era platońska w starożytnej Grecji. Atenami wstrząsa seria owianych tajemnicą morderstw. Ofiarami padają młodzi uczniowie Akademii Platońskiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Herakles Pontor. Oto treść książki, nad którą pracuje tłumacz. Ma do dyspozycji stary papirus z uwagami pierwszego komentatora tekstu. Tłumacz odkrywa coraz to dziwniejsze cechy tłumaczonego utworu i stopniowo odnajduje w tekście zadziwiające zbieżności z własną egzystencją.
„Władca Ocean Park” – Stephen L. Carter, tłum. Bożena Jóźwiak, Wydawnictwo Sonia Draga
„Władca Ocean Park” to misternie napisany debiut beletrystyczny Stephena L. Cartera, amerykańskiego prawnika, profesora Uniwersytetu Yale i pisarza. W tej błyskotliwie poprowadzonej fabule mieszają się rodzinne sekrety, ambicje, morderstwa, segregacja rasowa i niesprawiedliwość społeczna.
Tytułowy władca Ocean Park, Sędzia Oliver Garland, umiera. Jego niespodziewana śmierć wywołuje lawinę pytań, które wydają się prowadzić wprost do skandalu. Czy mężczyzna mógł paść ofiarą morderstwa?
Sędzia przed śmiercią przekazał synowi zagadkową wiadomość – tajemniczą układankę, którą tylko on może odszyfrować. I to wyłącznie przez wydobycie na światło dzienne pełnej sekretów przeszłości ojca. Wykorzystując pasję syna do szachów, Oliver Garland zawarł rozwiązanie zagadki w ruchach pionków i figur.
„Bez pożegnania” – Harlan Coben, tłum. Zbigniew A. Królicki, Wydawnictwo Albatros
W gronie kryminałów nie mogło zabraknąć powieści pióra Harlana Cobena, jednego z najpoczytniejszych autorów literatury kryminalnej i sensacyjnej. Warto podkreślić, że jako jedyny został on uhonorowany aż trzema prestiżowymi nagrodami przyznawanymi książkom z gatunku kryminał/thriller – Edgar Award, Anthony Award i Shamus Award.
Ken Klein został przed 11 laty posądzony o zgwałcenie i zamordowanie dziewczyny swojego młodszego brata Willa. Ścigany przez FBI mężczyzna zniknął bez śladu, a po jakimś czasie prawie wszyscy uznali, że zginął. Prawie wszyscy… Na łożu śmierci matka braci wyznaje Willowi, że Ken nadal żyje. Jego zdjęcie sprzed dwóch lat potwierdza słowa kobiety.
Kiedy znika ukochana Willa, Sheila, mężczyzna musi znaleźć brata. Czy istnieje jakiś związek między zaginięciem Sheili, a dawną tragedią?
„Pies Baskerville’ów” – Arthur Conan Doyle, Wydawnictwo Mg
W zestawieniu znajdziemy również „Psa Baskerville’ów” Arthura Conana Doyle’a, znanego na całym świecie czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy kultowej postaci Sherlocka Holmesa.
„Pies Baskerville’ów” należy do czołówki najważniejszych dzieł autora i jest jedną z najsłynniejszych tytułów z serii o detektywie Holmesie. To najmroczniejszy kryminał Arthura Conana Doyle’a, zwany przez niektórych dreszczowcem. Powieść ukazała się w 1901 roku i uchodzi współcześnie za klasyczny kryminał. Na jej kartach groza miesza się z tradycyjna opowieścią o ewidentnie kryminalnej zagadce.
W „Psie Baskerville’ów” Sherlock Holmes i doktor Watson szukają sprawców morderstw w rodzie Baskerville’ów. Pewnego dnia do Holmesa z prośbą o pomoc zgłasza się doktor Moriarty. Przedstawia mu legendę siejącego postrach psa mordującego po kolei dziedziców rodu Baskerville’ów. Sherlock bez najmniejszego wahania zgadza się wytropić przerażającą bestię i nieuchwytnego zabójcę. Musi jednak uważać – bagna Grimpen Mire nigdy nie były bezpieczne, a teraz, kiedy sam prowadzi tam śledztwo, musi się liczyć ze wszystkim, co najgorsze.
Czy klątwa ciążąca nad Baskervillami jest prawdziwa? A może komuś bardzo zależy na tym, żeby inni tak uważali?
„Harry Potter i Komnata Tajemnic” – J.K Rowling, tłum. Andrzej Polkowski, Wydawnictwo Media Rodzina
Listę zamyka „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, czyli druga część kultowej, czytanej na całym świecie serii o przygodach młodego czarodzieja, tytułowego Harry’ego Pottera.
Harry po pełnym przygód roku szkolnym w Hogwarcie spędza nudne lato u Dursleyów. Nie może się doczekać nowego roku szkolnego. Nieoczekiwanie chłopca odwiedza tajemniczy przybysz, który ostrzega go przed powrotem do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie ma dojść do makabrycznych wydarzeń. Młody czarodziej nie słucha ostrzeżenia i wraca do Hogwartu. Na miejscu okazuje się, że w zamku dzieją się dziwne rzeczy. Harry słyszy tajemnicze głosy, a dzieci z mugolskich rodzin padają ofiarą ataków tajemniczego napastnika. A wszystko to ma związek z Komnatą Tajemnic, która została otwarta…
Drugi tom bestsellerowej serii J.K. Rowling to kolejny tytuł, którego obecność na powyższej liście może na pierwszy rzut oka budzić zaskoczenie. Nic bardziej mylnego! „Harry Potter i Komnata Tajemnic” wpisuje się w gatunek kryminału. Czytelnik znajdzie tam tajemnicze zbrodnie i śledztwo prowadzone przez trójkę bohaterów, Harry’ego, Hermionę i Rona, którzy za wszelką cenę starają się rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się, kto odpowiada za ataki na niepochodzących z czarodziejskich rodzin uczniów szkoły.
To już koniec listy ulubionych kryminałów Jędrzeja Pasierskiego, autora książki „Wodnik”. Serdecznie dziękujemy autorowi za podzielenie się swoim zestawieniem ulubionych powieści kryminalnych i zapraszamy Was do przeczytania jego najnowszej książki!
A jeśli chcecie poznać ulubione powieści pisarza, koniecznie sprawdźcie poniższy artykuł.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)