20 czerwca 2020 roku w stołecznym Teatrze Druga Strefa miała miejsce gala wręczenia nagród w konkursie „Złoty Pocisk”, który został ustanowiony w celu popularyzacji autorów i literaturę kryminalną. Nagradzane były najlepsze książki kryminalne wydane w 2019 roku.

Celem konkursu „Złoty Pocisk” jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepszego kryminału w czterech kategoriach: najlepsza polska powieść kryminalna, najlepsza zagraniczna powieść kryminalna/tłumaczenie, najlepszy polski kryminał historyczny i nagroda publiczności. Przyznano także nagrodę specjalną redaktora naczelnego magazynu „Pocisk” za zamknięty cykl powieści. Wszystkie tytuły musiały ukazać się w 2019 roku. Spotkanie poprowadził Rafał Bielski, redaktor naczelny wydawnictwa Skarpa Warszawska.

Złoty Pocisk – zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Najlepsza polska powieść kryminalna

Ryszard Ćwirlej „Ostra jazda” (Wydawnictwo Muza)

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Rok 2015, kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europa zmaga się z kryzysem uchodźczym. W Poznaniu żołnierze odnajdują zwłoki swojego kolegi, który został zastrzelony. Wojskowa Żandarmeria rozpoczyna śledztwo, jednak jest ono prowadzone tak nieudolnie, że większość śladów zostaje zatarta. Jakiś czas później pewien grzybiarz trafia w lesie na zwłoki kobiety, która również została zastrzelona. Szybko okazuje się, że dziewczyna była pracującą przy drodze prostytutką. Młoda policjantka wyznaczona do pomocy przy śledztwie odkrywa, że z tą zbrodnią związani są handlarze żywym towarem. Czy wszystkie te sprawy są ze sobą połączone?

Najlepsza zagraniczna powieść kryminalna/tłumaczenie

Eva Garcia Saenz de Urturi „Cisza białego miasta” (Wydawnictwo Muza)

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Cisza białego miasta” jest pierwszą częścią bestsellerowej Trylogii Białego Miasta. Wszystko zaczyna się od tajemniczego podwójnego morderstwa, które wstrząsa lokalną społecznością. Zbrodnia aż do złudzenia przypomina serię zabójstw dokonanych w miasteczku dwadzieścia lat wcześniej. Dodatkowo z więzienia wychodzi odpowiedzialny za wcześniejsze zbrodnie morderca. W mieście na nowo budzi się strach. Do akcji wkracza śledczy i profiler kryminalny Unai López de Ayala, który chce za wszelką cenę powstrzymać kolejne morderstwa.

Najlepsza polska powieść kryminalno-historyczna

Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

To pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego, a także wielki powrót „Łyssego”, czyli Edwarda Popielskiego. Akcja „Dziewczyny o czterech palcach” toczy się w większej części w 1922 roku. Kresy są terroryzowane przez charyzmatycznego komunistycznego dywersanta Marcina Zarana-Zaranowskiego. Popielski zostaje wciągnięty w misję, której celem ma być zakończenie działalności Zaranowskiego.

Nagroda publiczności

Tomasz Duszyński „Glatz” (Wydawnictwo SQN)

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Glatz” Tomasza Duszyńskiego to retro kryminał osadzony w latach 20-tych ubiegłego wieku w okolicach Ziemi Kłodzkiej. Wiosna 120 roku, Kłodzko. Miejscowy profesor odnajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na jednej z ulic zastrzelony zostaje wysoki rangą oficer. Czy te morderstwa coś łączy? I czy okoliczni mieszkańcy mają się czego bać? W celu rozwiązania sprawy sprowadzono wojskowego śledczego, kapitana Wilhelma Kleina. Jednak jego przeszłość jest tak samo tajemnicza jak popełnione zbrodnie…

Nagroda specjalna redaktora naczelnego magazynu „Pocisk” za zamknięty cykl powieści

Krzysztof Bochus

To polski pisarz, dziennikarz, publicysta i wykładowca akademicki. Jest autorem cenionych powieści kryminalnych. Dużą popularnością cieszą się książki składające się na cykl „Christian Abell” („Czarny manuskrypt”, „Martwy błękit”, „Szkarłatna głębia” i „Miasto duchów”) oraz serię „Adam Berg” („Lista Lucyfera”, „Boski znak”). Krzysztof Bochus został wyróżniony nagrodą specjalną redaktora naczelnego magazynu „Pocisk” za cykl „Christian Abell” , który zakończyła powieść „Miasto duchów” będąca połączeniem kryminału noir i thrillera psychologicznego.