23 maja – przegląd książkoholicznego internetu
Kolejny przegląd książkoholicznego internetu, a w nim między innymi: Jenny Erpenbeck laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024, powrót „Władcy Pierścieni” z Peterem Jacksonem na pokładzie i start kampanii #TataTeżCzyta2024. Zapraszamy do lektury!
Zmarła noblistka Alice Munro
13 maja zmarła kanadyjska pisarka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2013 roku, Alice Munro. Mistrzyni opowiadań odeszła w swoim domu opieki w Ontario. Munro miała 92 lata i od ponad dekady cierpiała na demencję.
Książki autorki przetłumaczono na ponad 20 języków, a jej twórczość uhonorowano wieloma nagrodami literackimi. Trzykrotnie nagrodzono ją krajową Governor General’s Award for Fiction oraz prestiżową Giller Prize w 1998. W 2009 roku przyznano jej Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości literackiej.
Alice Munro specjalizowała się w tworzeniu krótkich form prozatorskich. Jej opowiadania dotyczą przede wszystkim codziennego życia i relacji międzyludzkich.
Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024 dla Jenny Erpenbeck za „Kairos”
Tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera została Jenny Erpenbeck za angielskie tłumaczenie powieści „Kairos”. Uhonorowano także tłumacza Michaela Hofmanna. Pisarka konkurował na tzw. shortliście z pięcioma innymi twórcami, którymi byli Selva Almada, Jenny Erpenbeck, Ia Genberg, Hwang Sok-yong, Jente Posthuma i Itamar Vieira Junior.
Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024. Jenny Erpenbeck nagrodzona za „Kairos”
Znamy nominowanych do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
14 maja ogłoszono nazwiska autorów i autorek nominowanych do XII edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Są nimi Magdalena Bielska, Agata Jabłońska, Marzanna Bogumiła Kielar, Michał Sobol i Katarzyna Szweda. Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 7 lipca 2024 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Książki Remigiusza Mroza sprzedane nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy
Jak informuje portal Booklips, Remigiusz Mróz podzielił się z czytelnikami informację, że sprzedaż jego książek przekroczyła liczbę 10 milionów egzemplarzy.
Na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał:
Wciąż trochę trudno mi w to uwierzyć, ale podobno matematyka w przeciwieństwie do nauk humanistycznych nie posiadła jeszcze zdolności konfabulowania. (Wszystko przed nią).
Nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić, jak wygląda tyle książek. A niegdyś nie byłem w stanie wyobrazić sobie, jakie to uczucie, kiedy na półce w księgarni stanie choćby jedna moja powieść.
Powrót „Władcy Pierścieni” – z Peterem Jacksonem na pokładzie
Lubimyczytac.pl donosi, że Warner Bros potwierdziło informację o tworzeniu nowych filmów z uniwersum „Władcy Pierścieni”. Co najważniejsze, w ich powstanie są zaangażowani Peter Jackson i Andy Serkis. Pierwsza produkcja ma trafić do kin w 2026 roku i będzie nosić tytuł „Lord of the Rings: The Hunt for Gollum”.
Scenariusz filmu jest obecnie na wczesnym etapie rozwoju scenariuszy. Na ten moment wiadomo, że studio nie poprzestanie na jednej produkcji – umowa już teraz dotyczy dwóch filmów z cyklu.
Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024
Rozpoczęła się kampania #TataTeżCzyta2024. Ma potrwać do 23 czerwca, czyli do Dnia Ojca. Czas wydarzenia nie jest przypadkowy, gdyż to w tym okresie przypadają także Dzień Mamy oraz Dzień Dziecka.
Dlaczego taka, a nie inna nazwa kampanii? Organizatorzy uzasadniają:
Jak wynika z najnowszych badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36% i 50%). Podobnie rozkłada się stosunek emocjonalny do tej czynności – 53% kobiet lubi lub bardzo lubi czytać, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi 36%. Przyglądając się bliżej związkowi stosunku emocjonalnego i praktyki, warto odnotować, że w przypadku kobiet jest on silniejszy – aż 88% czytelniczek deklaruje pozytywny stosunek do lektury, w przypadku czytelników odsetek ten wynosi 74%. (…).
Aktywne zaangażowanie mężczyzn w socjalizację czytelniczą w środowisku rodzinnym sprzyja wyrobieniu i utrwaleniu czytelniczych postaw, zwłaszcza wśród chłopców. Organizatorzy kampanii #TataTeżCzyta podkreślają, że jest to supermoc, którą warto wykorzystać do budowania relacji z dzieckiem.
Festiwal Góry Literatury
Na stronie kultura.onet.pl możemy przeczytać o zbliżającej się jubileuszowej edycji Festiwalu Góry Literatury. W dniach 4-14 lipca 2024 r. odbędzie się 10. edycja tego wydarzenia. Fundacja zaprasza w tym roku na rekordową w swojej historii liczbę wydarzeń – będzie ich ponad 150. W ciągu 11 dni sceny w 23 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej ugoszczą ponad 230 osób.
Wydarzenie powstało w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Jego celem była przede wszystkim aktywizacja kulturalna i obywatelska mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, a także promocja kultury i czytelnictwa, wzmacnianie postaw ekologicznych czy promocja regionu.
Zmiany zasad ortografii
Rada Języka Polskiego uchwaliła zmiany zasad ortografii. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. Jak informuje Głos Nauczycielski:
Od tej daty np. nazwy mieszkańców wsi, miast ich dzielnic oraz osiedli, powinniśmy pisać wielką literą, a nie małą, jak dotychczas np. Warszawianin, Ochocianka, Mokotowianin, Nowohucianin, Łęczyczanin, Chochołowianin. Dodatkowo wielką literą będziemy pisać nie tylko nazwy firm i marek wyrobów przemysłowych, ale także pojedynczych egzemplarzy tych wyrobów. Jako przykład RJP podała „samochód marki Ford” i „pod oknem zaparkował czerwony Ford”.
Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)