Jak donosi portal Lubimy Czytać, Jacek Dukaj postanowił rozwijać swoją działalność w branży cyfrowej i założył studio Nolensum. Pierwszym projektem będzie „Hardware Dreams”, produkcja oparta na motywach powieści „Starość aksolotla”. 

Jacek Dukaj nie napisze już powieści?

Wiele wskazuje na to, że jeszcze długo możemy czekać na nową powieść Jacka Dukaja. O ile jakakolwiek w tradycyjnej formie jeszcze powstanie. „Można pisać na papierze i można pisać na świecie” – mówi autor „Lodu”. – „Od wielu lat obserwowałem z bliska, jak środek ciężkości kultury przesuwa się z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Postępuje rewolucja technologiczna umożliwiająca przeżywanie treści tych mediów w bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych. Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian. Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze, mogę realizować naprawdę, w świecie.” Dukaj od wielu lat obserwuje przesunięcie środka ciężkości kultury z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Ten temat zgłębił w swojej eseistycznej książce „Po piśmie”.

dukaj starość aksolotla książka gra
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

By jeszcze lepiej realizować swoje pomysły, Dukaj założył spółkę akcyjną Nolensum. Warto dodać, że założyciel przedsiębiorstwa to najczęściej nagradzany polski pisarz science-fiction. Jego pomysły i gotowe materiały literackie staną się fundamentami produkcji audiowizualnych i interaktywnych, głównie gier komputerowych. W przeciwieństwie do poprzednich tworów, które opierały się na prozie Dukaja, tym razem pisarz jest bezpośrednio zaangażowany w produkcję gry – odpowiada za kreację świata i scenariusz.

dukaj nagroda
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Spółka Nolensum pozyskała pełne finansowanie dla pierwszych 18 miesięcy działalności i wystartowała z pracami nad pierwszą produkcją – „Hardware Dreams”.  W proces twórczym Dukajowi towarzyszy doświadczony zespół. Gra powstanie na kanwie opowieści przedstawionej w powieści „Starość aksolotla”, wydanej w 2015 roku. Książka nie raz wzbudzała zainteresowanie. Po raz pierwszy, gdy została wydana tylko w formie cyfrowej, jako ebook interaktywny, skonstruowany, jak Wikipedia, który „rzucał” czytelnika po treści za pomocą hiperłączy. Po raz drugi o książce było głośno dzięki dzięki serialowej ekranizacji Netflixa pt. „Kierunek: Noc” („Into the Night”), która doczekała się również tureckiego spin-offu („Yakamoz S-245”). Teraz „Starość aksolotla” posłuży za materiał wyjściowy do pierwszej gry studia Nolensum.

Wstępne prace nad pierwszym projektem studia skupiają się na jakości gry oraz walorach i szczegółach przedstawionego w niej świata. W tym procesie Dukajowi pomagają doświadczeni twórcy i graficy. Reżyserem i osobą odpowiedzialną za wizualną stronę „Hardware Dreams” będzie Maciej Jackiewicz, który zasłynął z współtworzenia najgłośniejszych polskich produkcji – „Cyberpunka 2077” czy „Wiedźmina”. Jackiewicz jest również autorem spotu przygotowanego dla Allegro, który w 2015 roku promował „Starość aksolotla”.

Nazwa spółki – „nolensum” – pochodzi z książki „Linia oporu” z 2010 roku. Termin oznacza sytuację, w której cywilizacja technologiczna na tyle skutecznie zaspokaja ludzkie potrzeby, że tożsamości i cele muszą być wytwarzane sztucznie.

– Powstaje potrzeba projektowania ludziom sensów życia – podkreślił Dukaj. – A pionierami inżynierii sensów życia są pierwsi praktycy gamifikacji losu ludzkiego: twórcy gier komputerowych.

Wiedźmin, Cyberpunk 2077… Hardware Dreams? Szykuje się kolejny polski hit?

– Bogactwo światów Dukaja ma skalę, której nie powstydziłyby się budżety hollywoodzkich blockbusterów – stwierdził Marcin Kobylecki, producent kreatywny. Jego zdaniem „Hardware Dreams” będzie wyróżniać się „uniwersalnością i skalowalnością”. Warto przypomnieć, że w pracach nad „Hardware Dreams” biorą udział twórcy znani z takich produkcji jak „Wiedźmin” czy „Cyberpunk 2077”. Współpraca Dukaja z uznanymi specjalistami może zaowocować kolejnym polskim hitem w świecie gier komputerowych.