Czego słuchać w wakacje? TOP 10: Najlepsze audiobooki na lato
Wakacje właśnie się rozpoczęły. Wielu zapalonych książkoholików stanie przed pytaniem o to, po jakie książki sięgać tego lata. Przychodzimy z pomocą! Tym razem w naszej wakacyjnej serii artykułów „Co czytać w wakacje?” mamy dla Was listę audiobooków, które umilą czas spędzony w podróżach czy podczas długich wędrówek. Zebraliśmy kilkanaście wartych uwagi audiobooków z różnych gatunków, autorów polskich oraz zagranicznych, należących do serii, jak i osobnych tytułów. Oto najlepsze audiobooki na lato 2024, które koniecznie polecamy zabrać na tegoroczne wakacje.
Jaka książka na wakacje? Najlepsze audiobooki na lato 2024
Każda minuta wakacji jest na wagę złota. Audiobooki pozwalają na sięganie po książki nawet wtedy, kiedy brakuje czasu na lekturę papierowej książki czy ebooka. Książki do słuchania polecają przede wszystkim podczas podróży, które są częścią letnich wyjazdów. Słuchać można w samochodzie, pociągu, samolocie i na statku. I nie tylko w podróży! W końcu słuchać można prawie zawsze i wszędzie, kiedy tylko mamy wolną chwilę: na treningu, podczas biegania, sprzątając, gotując i spacerując.
W wakacje często pojawia się zasadnicze pytanie: czego słuchać? Z jednej strony rok 2024 obfitował w fantastyczne premiery. Z drugiej lato to idealny czas na nadrobienie książkowych zaległości i sięgnięcie po tytuły, które już od dłuższego czasu znajdują się na liście do nadrobienia. Po jakie tytułu zatem sięgnąć? Przychodzimy z pomocą. Wybraliśmy kilkanaście tytułów, z którymi na pewno dobrze spędzicie czas. Zebraliśmy pozycje z różnych gatunków takich jak kryminał, reportaż, horror, literatura obyczajowa i młodzieżowa. Na liście znalazły się audiobooki zarówno zagranicznych, jak i polskich autorów. Część z nich to najświeższe nowości tego roku, a część to znane tytuły z wcześniejszych lat czy ponadczasowe klasyki.
Najlepsze audiobooki na lato – nasz ranking książek
Seria Siedem Sióstr – Lucinda Riley, Wydawnictwo Albatros
Nasze zestawienie najlepszych audiobooków na lato 2024 otwiera bestsellerowy i porywający cykl książek Luciny Riley – Siedem Sióstr. Serię przetłumaczono na około 40 różnych języków, a nakład przekroczył 25 milionów egzemplarzy.
To wzruszająca, pełna emocji opowieść o adoptowanych siostrach oraz o podróżach, jakie odbywają w poszukiwaniu swoich korzeni, a także o ich pełnym sekretów przybranym ojcu, Pa Salcie. Siostry urodziły się na różnych kontynentach, a sześć z nich wychowało się w bajecznej posiadłości Atlantis położonej na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Ich adopcyjny ojciec nazwał je imionami mitycznych Plejad. Na kartach kolejnych powieści z cyklu czytelnicy poznają losy kobiet i tajemnice, jakie skrywa postać Pa Salta.
W cyklu Siedmiu Sióstr ukazały się następujące powieści: „ Siedem sióstr”, „Siostra burzy”, „Siostra cienia”, „Siostra perły”, „Siostra księżyca”, „Siostra słońca”, „Zaginiona siostra” i „ Atlas. Historia Pa Salta”.
Seria Lucindy Riley przypadnie do gustu zwłaszcza fanom sag rodzinnych i rozbudowanych powieści obyczajowych.
Im mroczniej, tym lepiej – Stephen King, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Albatros
Wszystkim, którzy w wakacje szukają mrożących krew w żyłach lektur polecamy audiobooka najnowszego zbioru opowiadań mistrza grozy, Stephena Kinga.
W „Im mroczniej, tym lepiej” znalazło się 12 historii – od krótkich nowel, przez dłuższe opowiadania, po minipowieści. Gatunkowo również jest różnorodnie – od horrorów, przez kryminały, aż po prozę obyczajową.
Stephen King pisze o niezwykle realistycznych sennych koszmarach, banalnych lękach, amerykańskiej rzeczywistości, a nawet spotkaniach z Obcymi.
W audiobooku „Im mroczniej, tym lepiej” usłyszymy m.in. Leszka Filipowicza, Jakuba Kamieńskiego, Marcina Popczyńskiego i Rocha Siemianowskiego.
Seria z Joanną Chyłką – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
Wakacje to idealny czas na nadrobienie powieściowej serii, na którą dotąd brakowało czasu. Naszym typem jest seria z Joanną Chyłką Remigiusza Mroza. To składający się, na ten moment, z siedemnastu tytułów kryminalno-prawniczych z elementami thrillera i powieści sensacyjnej. Główną bohaterką jest charyzmatyczna prawniczka Joanna Chyłka. W kolejnych tomach czytelnicy poznają jej pracę, życie prywatne i motywacje.
Najnowszy, siedemnasty tom pt. „Zarzut”, ukazał się w zeszłym roku. Tym razem do bohaterki zgłasza się ksiądz, któremu prawniczka i jej siostra bardzo wiele zawdzięczają. To właśnie on przed laty wyciągnął do nich pomocną dłoń, kiedy najbardziej tego potrzebowały. Dziś jednak ciążą na nim poważne zarzuty o pedofilię. Jednak Chyłka nie jest gotowa uwierzyć w jego winę.
Razem z Kordianem podejmują się jego obrony. Jednak mężczyzna ma poważne wątpliwości co do niewinności duchownego. Sprawa wystawia na próbę nie tylko ich związek, ale także umiejętności prawnicze.
Seria z detektywem Jakubem Sobieskim – Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza
Kolejną serią, po którą warto sięgnąć w formie audiobooka jest cykl z detektywem Jakubem Sobieskim Katarzyny Bondy.
Otwiera ją powieść „O włos”. W Lesie Kabackim doszło do brutalnego morderstwa dwóch młodych dziewczyn. Policjanci dawno nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. W czasie przeszukiwania okolicy śledczy trafiają na spięty zieloną wstążeczką pukiel blond włosów, który nie należał do żadnej z ofiar. Kosiarz z Kabat zaczyna siać postrach wśród pracownic agencji towarzyskich. To właśnie wśród nich wypatruje kolejnych ofiar. Sytuację komplikuję fakt, że świat prostytutek i alfonsów nie jest dostępny dla pracowników służb. Do akcji wkracza detektyw Jakub Sobieski. Okazuje się, że tropy prowadzą do zagadkowej zbrodni z przeszłości. Czy mężczyźnie uda się namierzyć sprawcę, nim dojdzie do kolejnej tragedii?
Wilcza Chata – Michał Śmielak, Wydawnictwo Skarpa Warszawska
„Wilcza Chata” to nowy thriller autora bestsellerowej „Osady”. Michał Śmielak przenosi swoich bohaterów w górski, duszny klimat. Buduje atmosferę pełną napięcia i niepokoju, a także zwodzi czytelnika, prowadząc go w ślepe zaułki. Zwłaszcza wtedy, kiedy rozwiązanie zagadki wydaje się być na wyciągnięcie ręki…
Dla Agaty trening biegowy w Bieszczadach kończy się tragicznie. Zostaje napadnięta przez zamaskowanego napastnika i tylko cudem uchodzi z życiem. Ciężko ranna odzyskuje świadomość w chacie tajemniczego Piotra. Jej wybawca okazuje się być najbardziej znany w Polsce autorem kryminałów, który kilka lat temu po stracie żony i syna w wypadku na Mazurach zniknął z życia publicznego…
Zaalarmowana nieobecnością biegaczki właścicielka niewielkiego pensjonatu prosi o pomoc swojego partnera, policjanta tuż przed emeryturą. Jest zdania, że zaginięcie dziewczyny może być powiązane z łudzącą podobną sprawą sprzed dwóch lat i tajemniczym chłopakiem o bladej twarzy, który nachodził ją po nocach.
Kto zaatakował Agatę? I dlaczego? Czy tytułowa „Wilcza Chata” to ratunek, czy raczej pułapka…?
Seria Rodzina Monet – Weronika Marczak, Wydawnictwo You&YA
Kolejna propozycja to bestsellerowa seria powieści młodzieżowych, czyli Rodzina Monet Weroniki Marczak.
Cykl niedługo po premierze otwierającej go powieści pt. „Skarb” odniósł gigantyczny sukces i stał się niepodważalnym fenomenem wśród polskiej literatury Young Adult.
Główną bohaterką serii jest Hailie Monet. W pierwszym tomie „Rodzina Monet. Skarb” czytelnicy poznają ją jako piętnastolatkę, która właśnie utraciła dwie najukochańsze osoby na całym świecie: mamę i babcię. Z wypełnionego miłością domu trafia do luksusowej willi w Pensylwanii zamieszkanej przez pięciu zdystansowanych i władczych mężczyzn. To Will, Vincent, Dylan, Shane i Tony – starsi bracia Hailie, o których istnieniu nie miała wcześniej pojęcia.
Dziewczyna bardzo tęskni za mamą i babcią. Boli ją brak zrozumienia ze strony nowo poznanego rodzeństwa. Na pierwszy rzut oka w nowym domu jest wszystko, o czym tylko może marzyć nastolatka: najlepsze w stanie prywatne liceum, drogie ubrania czy stylowy mundurek. Jednak Hailie czuje się bardzo samotna. Na dodatek zaczyna odkrywać, że życie jej braci pełne jest niebezpiecznych sekretów, których będą strzec, zwłaszcza przed młodszą siostrą.
Seria Sulina
Seria Sulina ukazująca się pod szyldem Wydawnictwa Carne to jedna z najbardziej charakterystycznych serii reporterskich na polskim rynku wydawniczym. Jest poświęcona Europie, a zwłaszcza Europie Środkowej i Wschodniej, a w niej ramach wydawana jest szeroko pojęta literatura faktu.
Naszą audiobookową propozycją na wakacje jest reportaż „Kaszëbë” Tomasza Słomczyńskiego.
Tytułowe Kaszuby, tak jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Są rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem: z własnym językiem, świadome odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone robiącą wrażenie przyrodą.
Dla autora Kaszuby od kilku lat są domem. Uczy się języka, poznaje lokalne historie. Jego spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości oraz współczesnych problemach. Jego reportażowi przyświeca powtarzane przez kolejne pokolenia hasło – „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi” – będące jednocześnie pochwałą jedności i podkreślające odrębność Kaszubów.
Ponadczasowa klasyka
Wakacje to doskonały moment, żeby nadrobić klasyczne opowieści od dawna znajdujące się na listach do nadrobienia. Zapewne na niejednej z nich znajduje się „Imię Róży” Umberto Eco.
Powieść miała swoją premierę w 1980 roku. Jej sukces czytelniczy był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś „Imię róży” zalicza się powszechnie do arcydzieł XX wieku.
Rok 1327, listopad. Do opactwa benedyktynów położonego w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville. Towarzyszy mu uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest pilna, gdyż już za parę dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, na której mają się pojawić dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele.
Nieoczekiwanie dochodzi do kolejnych zbrodni. Bohater jest zdania , że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece.
Ojciec Chrzestny – Mario Puzo, tłum. Bronisław Zieliński, Wydawnictwo Albatros
W zestawieniu „Czego słuchać tego lata” nie mogło zabraknąć porywającej opowieści o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci, czyli audiobooka „Ojciec Chrzestny” Mario Puzo.
To jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, której ekranizacja to według częstej opinii krytyków i kinomanów najlepszy film wszech czasów.
Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Swoje rządy sprawuje żelazną ręką, a ci, którzy nie podporządkowują się jego decyzjom, nie mogą liczyć na łaskę. To człowiek honoru. Wśród wrogów wzbudza strach, a wśród przyjaciół szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, bardzo opłacalnym interesie, jaki jest handel narkotykami, wchodzi w konflikt z cosa nostrą. Przyszłość całej rodziny może uratować tylko najmłodszy syn Vita, Michael, bohater wojenny. Jednakże mężczyzna nie chce mieć nic wspólnego z mafijnymi interesami…
Shogun – James Clavell, tłum. Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski, Wydawnictwo Aleksandria
Naszą listę, na której zebraliśmy najlepsze audiobooki na lato zamyka „Shogun” Jamesa Clavella. To monumentalna, wielowątkowa powieść o zderzeniu się dwóch cywilizacji, honorze, poświęceniu i nienawiści przeplatającej się z miłością. Akcja rozgrywa się na przełomie XVI i XVII wieku. Angielski żeglarz John Blackthorne trafia do kraju kwitnącej wiśni. Musi odnaleźć się na japońskim dworze pełnym rozmaitych spisków i knowań. Mężczyzna chce za wszelką cenę odnaleźć drogę umożliwiającą mu powrót do ojczyzny. Nie jest to jednak proste w kraju samurajów, gdzie walka o władzę ani trochę nie przypomina zachodniej rzeczywistości.
W 1980 roku „Shogun” został zekranizowany i na stałe wpisał się do kanonu najważniejszych dzieł ubiegłego wieku. W postać Johna Blackthorne’a wcielił się kultowy Richard Chamberlain. Teraz widzowie mogą oglądać najnowszą ekranizację. W tym roku na platformie Disney + ukazał się serial będący oryginalną adaptacją powieści Jamesa Clavella.
Wszystkie najlepsze audiobookina lato znajdziecie w księgarni Woblink. Mamy nadzieję, że któryś z powyższych tytułów przyciągnął Waszą uwagę i że umili Wam wakacyjny odpoczynek!
Jesteście fanami trzymających w napięciu kryminałów? Zachęcamy do przyjrzenia się naszym propozycjom najlepszych kryminałów na wakacje!
Wolicie literaturę non-fiction? Koniecznie sprawdźcie poniższe zestawienie najlepszej literatury faktu!
Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsza literatura faktu na lato
Jeśli natomiast lubicie czytać angażujące i wzruszające powieści młodzieżowe to zapraszamy do sprawdzenia naszego zestawienia najlepszych książek dla młodzieży!
Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsze książki młodzieżowe na lato
A może uwielbiacie czytać emocjonujące historie z wątkiem romantycznym w tle? Jeśli tak, polecamy zajrzeć do naszego zestawienia najlepszych romansów na wakacje!
Martyna Latkowska
O autorce artykułu
Miłośniczka literatury oraz kina, zwłaszcza horrorów.
Rocznik 93. Koordynatorka jednej z największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo – akcji Czytaj PL.
Red. Nacz. Bloga Woblinka i portalu CzytajPL.pl.
Najbardziej lubi jeść i uprawiać sport.
Tags In
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)