Lato zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym przed każdym czytelnikiem staje najważniejsze pytanie: co czytać w wakacje? W 2022 roku pojawiło się wiele świetnych premier książek kryminalnych – w ich gąszczu można się naprawdę zgubić, jednak zebraliśmy dla Was kilka najważniejszych polskich i zagranicznych powieści, które musicie poznać tego lata. Oto najlepsze kryminały na lato 2022, które koniecznie polecamy załadować do swojego czytnika lub przesłuchać w audiobooku!

Jaka książka na wakacje? Najlepsze kryminały i thrillery na lato 2022

Kryminały, thrillery i powieści sensacyjne są jednymi z najchętniej czytanych gatunków na świecie. Liczne zawiłe intrygi, niespodziewane zwroty akcji i fabuła trzymająca w napięciu to to, co czytelnicy lubią najbardziej. Gdy przychodzi do czasu wolnego, szczególnie tego w trakcie wakacji, trzeba poważnie zastanowić się nad tym, jakimi książkami załadujemy nasz czytnik. Wobec tego przychodzimy z pomocą i wybraliśmy dla was najlepsze kryminały na lato, z którym nie będziecie się nudzić, ale z pewnością obudzą w Was zmysł detektywa. W poniższej liście znajdziecie najnowsze tytuły z roku 2022, które wybraliśmy z myślą o nadchodzących urlopach – są tutaj zarówno powieści zagraniczne, jak i polskie. Pojawiają się kryminały na lato bardziej mroczne oraz te niepokojące ze względu na bliskość do naszej rzeczywistości.

Długa noc – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy

Komisarz Jakub Mortka powraca w szóstym tomie trzymającej w napięciu serii Wojciecha Chmielarza! W Komendzie Stołecznej Policji na przesłuchanie oczekuje mężczyzna, który był świadkiem zbrodni – co widział, co mógł zataić, a czego bał się przyznać nawet przed samym sobą? W tym samym czasie młoda kobieta pierwszy raz w życiu wychodzi na ulicę, by zarobić pieniądze na życie – z jakiego powodu tam trafia, co wydarzyło się w jej życiu? Po mieście krąży mężczyzna, który doskonale wie, że to jego ostatnia noc na wolności i ma zamiar wykorzystać ją jak najbardziej: planuje zabić tyle osób, ile jest to możliwe. Kto zostanie jego ofiarą?

Jakub Mortka w szóstym tomie („Długa noc”) staje przed największym wyzwaniem swojego życia, a stawką mogą być najbliższe mu osoby. Jak daleko jest w stanie się posunąć, by ich ocalić? Dla wszystkich bohaterów będzie to zdecydowanie najdłuższa noc w ich życiu. Ta część jest kontynuacją przygód komisarza Mortki, jednak również jest otwarciem do kolejnych powieści. Szybka akcja, zaskakujące śledztwo i świetne pióro to coś, co z pewnością wyróżnia książki Wojciecha Chmielarza, więc „Długa noc” jest kryminałem idealnym na te wakacje!

 

Długa noc - Wojciech Chmielarz
Kup ebooka lub audiobooka Długa noc na Woblinku

 

Czas zdrajców – Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak

Edward Popielski powraca w jedenastym tomie serii Marka Krajewskiego. Rok 1935. Popielski trafia do obcego mu Wrocławia, aby przeprowadzić bardzo niebezpieczną i arcytrudną misję szpiegowską, jako człowiek do zadań specjalnych polskiego wywiadu. W tym tomie będzie zmuszony do zmagania się z funkcjonariuszami z Sicherheitsdienst, Gestapo i innymi zdrajcami, którzy są w stanie zrobić wszystko, by go pogrążyć.

Pod fałszywą tożsamością wydawcy z Wiednia będzie musiał zmierzyć się z problematycznymi ludźmi, ale również będzie musiał wykazać się zdolnością do uwodzenia. Popielski zostaje zmuszony do konfrontacji z Aurelią Teichert, która oprócz zamiłowania do wielu języków oraz gry na pianinie ma również słabość do do postawnych, łysych mężczyzn. Kobieta kontaktuje się z polskim wywiadem, by sprzedać im informację wagi państwowej, a zadaniem Popielskiego będzie dowiedzieć się czy Aurelia blefuje, czy może to, co ma do zaoferowania faktycznie jest warte uwagi.

„Czas zdrajców” to trzymająca w napięciu do ostatniej strony powieść szpiegowska, w której pisarz wykorzystuje zapomniane karty z historii służb specjalnych Drugiej Rzeczypospolitej. A kiedy może być lepsza pora na maraton najlepszej serii Marka Krajewskiego jak nie w wakacje?

Czas zdrajców - Marek Krajewski
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Czas zdrajców na Woblink.com

 

Zanim zniknęła – Lisa Gardner, tłum. Andrzej Szulc, Wydawnictwo Albatros

Frankie Elkin nie jest ani policjantką, ani prywatnym detektywem, ale zwykłą kobietą, która wiele przeszła w życiu. W swoim zawodzie zajmuje się odnajdywaniem zagubionych osób – kiedy policja daje za wygraną, ludzie zaczynają powoli zapominać, a media tracą zainteresowanie, Frankie pojawia się i zaczyna szukać. Z jakiego powodu to robi? Z pewnością nie dla pieniędzy. Czy udało się jej już kogoś odnaleźć? Jeszcze nie, ale nie daje za wygraną.

Minął rok od zaginięcia Angelique Badeau, haitańskiej nastolatki, która zniknęła z bostońskiej dzielnicy o nie najlepszej reputacji. Frankie w poszukiwaniach jest zdana tylko na siebie – policja jej nie pomoże, a jedynie rzuca kłody pod nogi, a rodzina nastolatki podchodzi do kobiety z dużą dozą rezerwy, co sprawia, że śledztwo jest niezwykle trudne do poprowadzenia. Frankie jednak nie daje za wygraną i obiecuje sobie odnaleźć Angelique za wszelką cenę.

Lisa Gardner jest jedną z najlepszych pisarek kryminalnych współczesnej literatury, a w tej książce po raz kolejny udowadnia ten tytuł swoim czytelnikom. „Zanim zniknęła” to powieść nietypowa dla Gardner, a jej bohaterka jest jedną najbardziej oryginalnych poszukiwaczek w literaturze. Ta mroczna i hipnotyzująca historia wciągnie od pierwszych stron!

 

Zanim zniknęła - Lisa Gardner
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Zanim zniknęła na Woblink.com

 

Zimna sprawa – Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza

Hubert Meyer powraca w siódmym tomie serii Katarzyny Bondy! Śledztwo, które podejmuje jest jednym z najdziwniejszych i najbardziej przerażających, w jakich brał udział. W podziemiach zabytkowej willi na poznańskim Sołaczu policja odkrywa zwłoki kobiety i trójki dzieci. Wszystko wskazuje na to, że był to mord rytualny. Mieszkańcy tego domu od dawna byli uważani za zaginionych, a ich sprawa do tej pory nigdy nie została rozwiązana – stąd tytułowe nawiązanie do angielskiego terminu cold case.

Śledczy rozpoczynają poszukiwanie ojca zamordowanej rodziny – Gustawa Garbarczyka, który, jak wynika z nieoficjalnych informacji, był członkiem sekty. Jeden z aspirantów zaangażowanych w sprawę osobiście znał Garbarczyka i nie sądzi, by ten był zdolny do popełnienia tak okrutnej zbrodni. Wobec tego nawiązuje kontakt z Hubertem Meyerem i prosi go o pomoc w rozwiązaniu zagadki w Sołaczu. Kiedy jednak przyjeżdżają do Poznania okazuje się, że to, co wiedzą to dopiero początek: siostra poszukiwanego Garbarczyka otrzymuje przesyłkę z odciętymi dłońmi, a tajemnicze zgromadzenie religijne okazuje się być rodzajem syndykatu. Meyer z aspirantem Kaczmarkiem napotykają mur milczenia, a kolejni przesłuchiwani giną w rytualnych kokonach.

Katarzyna Bonda kolejny raz pokazuje czytelnikowi dlaczego można nazywać ją polską królową kryminału. „Zimna sprawa” to mroczna, przejmująca i okrutna historia, w której profiler musi zadać sobie pytanie czy warto prowadzić tę sprawę do końca, skoro świadkowie wolą zginąć niż powiedzieć prawdę. Powieści Katarzyny Bondy do idealne kryminały na lato, a bez nich nie wyobrażamy sobie wakacyjnego czytania!

Zimna sprawa - Katarzyna Bonda
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Zimna sprawa na Woblink.com

 

Nie odpuszczę – Diana Brzezińska, Wydawnictwo Otwarte

Prokurator Sawicka nie cofnie się przed niczym! Nie zdążyła jeszcze odpocząć po swojej poprzedniej sprawie („Nie dopniesz swego”), a już ma zająć się kolejną. Tym razem morderca zabija młode kobiety w sposób bardzo charakterystyczny, co zabójcy jej siostry. Sawicka ma swoje podejrzenia i mówi o nich komisarzowi Michalskiemu. Ten szybko zaczyna badać sprawę zabójstwa siostry Sawickiej, a podobieństwo tych zbrodni jest dla nich ewidentne. Okazuje się jednak, że poruszają sprawę, której ponowne otwarcie przeszkadza wielu osobom i muszą liczyć się ze sporymi konsekwencjami. Komu zależy na zatuszowaniu sprawy? Czy trauma Sawickiej sprawi, że prokurator przekroczy granice prawa?

W drugim tomie serii Diany Brzezińskiej atmosfera coraz bardziej się zagęszcza, a na jaw wychodzą sekrety, które lepiej, by pozostały uśpione. Pośród kryminałów wydanych w roku 2022 z pewnością musicie zapoznać się z propozycją tej autorki. „Nie odpuszczę” to kryminał trzymający w napięciu i zaskakujący od pierwszych stron, więc z pewnością umili wam kilka długich letnich wieczorów!

 

Nie odpuszczę - Diana Brzezińska
Kup książkę lub ebooka Nie odpuszczę na Woblink.com

 

Plac Sensacki 6 PM – Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca

Mistrz polskiej powieści szpiegowskiej powraca z nowym thrillerem o narodzinach imperium Putina. Październik 1990 roku. Z bazy Zapadnaja Lica na północy ZSRR wypływa ogromny i potężny okręt podwodny Dymitr Doński, dowodzony przez kapitana Golicyna. Na pokładzie tej jednostki znajdują się ogromny arsenał atomowy, który może zachwiać siłami światowych mocarstw. Ta sytuacja nie podoba się Londynowi i Waszyngtonowi, a sojusznicy podnoszą stopień gotowości i analizują sytuację.

W ZSRR panują głasnost i pierestrojka, a u władzy jest Michaił Gorbaczow, który zapowiedział koniec zimnej wojny. Brytyjczycy i Amerykanie znajdują się w sytuacji, w której muszą rozpracować motywy Rosjan. Wszystkie drogi prowadzą do Helsinek, gdzie do gry wkracza MI6, który wysyła tam swojego najlepszego agenta, Martina.

Powieść Severskiego w zaskakujący i wciągający sposób opowiada o dawnym ZSRR, grze wywiadów oraz o upadających formach państwowości, które prowadzą do pojawienia się nowego imperium – państwa rosyjskiego Putina. Na liście thrillerów ostatnich lat powieść Severskiego wprowadza powiew świeżości wybranym tematem oraz świetnym piórem pisarza. „Plac Senacki 6 PM” to nie tylko wnikliwe studium państwowości, ale również wciągająca lektura na letnie dni.

 

Plac Senacki 6 PM - Vincent V. Severski
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Plac Senacki 6 PM na Woblink.com

 

Wstyd – Robert Małecki, Wydawnictwo Czwarta Strona

Julia Karlińska samotnie wychowuje synów i uczy historii w liceum medycznym. W wyniku tragicznego wypadku jej męża w przeszłości, Julia postanowiła oddać mundur policyjny i zająć się rodziną. Sprawca tragicznej śmierci nigdy nie został odnaleziony.

Wkrótce okazuje się, że rodzinnym miastem Julii, Śmierszynem, wstrząsa informacja o okrutnym morderstwie. Ofiarą jest znany profesor matematyki, który był dobrym znajomym głównej bohaterki. Niedługo później Julia zmaga się z kolejną tragedią: jeden z jej synów znika bez śladu. Kiedy wychodzi na jaw, że jej dziecko nie żyje, w bohaterce na nowo odezwie się instynkt śledczy. Wszystko wskazuje na to, że obie sprawy są ze sobą powiązane. Karlińska zrobi wszystko, by odnaleźć winnego.

Robert Małecki zasłynął jako laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, a jego kryminały spotkały się z aprobatą polskich czytelników. Tym razem w książce „Wstyd” sięga po mocny i mroczny thriller kryminalny związany z dążeniem do prawdy oraz o uczuciu, które może dać początek złu. Po zapoznaniu się ze „Wstydem” polecamy sięgnąć po inne książki Roberta Małeckiego – są to odświeżające kryminały na lato, które niejednym was zaskoczą!

 

Wstyd - Robert Małecki
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Wstyd na Woblink.com

 

 

Dom – Piotr Kościelny, Wydawnictwo Czarna Owca

Wschowa jest spokojnym, niewielkim miastem. Jego błogość przerywają dwie okrutne i zagadkowe śmierci. Na swoje życie targnęli się były nauczyciel i ksiądz miejscowej parafii. Sprawę porusza Marta Lipowicz – policjantka, która do niedawna służyła w lokalnej komendzie. Intuicja podpowiada kobiecie, że były to upozorowane samobójstwa, a komuś było bardzo na rękę pozbyć się tych dwóch mężczyzn.

Klucz do rozwiązania zagadki może tkwić w przeszłości Wschowy, jednak mieszkańcy nie mają zamiaru rozmawiać z Martą. Kobieta podejrzewa, że zabójstwa mają związek z miejscowym domem dziecka, który od dawna skrywa wiele tajemnic. Czy uda się jej rozwiązać śledztwo? Czy powstrzyma mordercę zanim ten zamorduje ponownie?

Piotr Kościelny w swojej książce Dom proponuje czytelnikowi historię o małym mieście, wąskiej społeczności i tajemnicach z przeszłości, które wypływają na światło dzienne. Jest to idealny kryminał na lato, który wciągnie od pierwszej strony i będzie trzymał w napięciu aż do rozwiązania zagadki!

 

Dom - Piotr Kościelny
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

 

Jedno po drugim – Ruth Ware, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Czwarta Strona

Zimowy wyjazd na narty w francuskie Alpy i zakwaterowanie w luksusowym hotelu brzmi jak spełnienie marzeń. Niestety zamieni się ono w miejsce tragedii dla bohaterów „Jedno po drugim” Ruth Ware.

Współzałożyciel startupu z Londynu organizuje dla kolegów z pracy wyjazd w góry. Wszystko miało iść miło i zgodnie z planem do czasu, gdy pojawia się oferta warta miliony. Zespół rozważa tę sytuację, jednak zdania się podzielone. Wobec tego, by rozładować napięcie część osób wybiera się na stok, ale sytuacja się komplikuje, gdy dochodzi do załamania pogody. Część bohaterów dociera do domu, jednak po przejściu lawiny zostają w nim zasypani bez żadnej możliwości wyjścia. Co gorsza, jedna osoba pozostała na zewnątrz w trakcie lawiny i nie ma z nią żadnego kontaktu. Z każdą kolejną godziną robi się coraz zimniej. Nawet nie wiedzą o tym, że pośród nich czai się morderca, a to, co najgorsze jest dopiero przed nimi.

Ruth Ware pozytywnie zaskoczyła polskich czytelników swoimi poprzednimi książkami – „Pod kluczem” oraz „Śmierć Pani Westaway”. Tym razem sięga po klaustrofobiczny kryminał, gdzie bohaterowie są zupełnie odcięci od świata. W świetny sposób pokazuje dynamikę grupy w trakcie sytuacji kryzysowej. Kto samozwańczo nazwie się liderem? Kto będzie chciał jak najszybciej się wydostać? Kim jest morderca pośród nich? Książki Ruth Ware (szczególnie „Jedno po drugim”) to idealne kryminały na lato, które ochłodzą w gorące wieczory!

 

Jedno po drugim - Ruth Ware
Kup książkę lub ebooka Jedno po drugim na Woblink.com

 

O jedno cię proszę – Laura Dave, tłum. Ewa Penksyk-Kluczkowska, Wydawnictwo Marginesy

Hannah i Owen są szczęśliwym małżeństwem. Jednak pewnego dnia on znika bez śladu, a firmę, w której pracuje zaczyna prześwietlać FBI. Mężczyzna zostawia żonie torbę pełną pieniędzy i prosi, by Hannah chroniła córkę z jego poprzedniego małżeństwa. Kobieta postanawia sama odkryć co stoi za zniknięciem męża. Wraz z jego nastoletnią córką, Bailey, wyruszają śladami młodości Owena. Wkrótce poznają tragiczną historię, o której nie miały do tej pory pojęcia. Zaczyna nawiązywać się między nimi nić porozumienia mimo pierwotnej niechęci, ale czy wystarczy to by odnaleźć Owena i by rozwiązać zagadkę jego firmy?

Laura Dave w „O jedno cię proszę” pokazuje czytelnikowi co może stać się, gdy okaże się, że najbliższa osoba jest kimś zupełnie innym niż przypuszczałeś. Pisarka świetnie gra na dynamice małżeńskiej oraz napięciu między żoną Owena a jego córką z poprzedniego małżeństwa.  Dodatkowo okrasza wszystko limitem czasowym w postaci służb śledczych, które chcą złapać jej męża.

O jedno cię proszę - Laura Dave
Kup książkę lub ebooka O jedno cię proszę na Woblink.com

Wszystkie najlepsze kryminały na lato znajdziecie w księgarni Woblink.com. Mamy nadzieję, że któraś z powyższych książek przyciągnęła Waszą uwagę i że umili Wam wakacyjny odpoczynek!