Ander Izagirre laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022 za „Potosí”
Laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022 został Ander Izagirre za książkę „Potosí. Góra, która zjada ludzi”. Reportaż ukazał się w Polsce w tłumaczeniu Jerzego Wołk-Łaniewskiego nakładem Wydawnictwa Filtry. Laureata poznaliśmy podczas Warszawskich Targów Książki.
Ander Izagirre laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022
Tegorocznym laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego został Ander Izagirre za książkę „Potosí. Góra, która zjada ludzi”. Reportaż traktuje o boliwijskim miasteczku położonym w Andach. Przed wiekami znajdowała się tutaj kopalnia srebra Cerro Rico de Potosi. W XVI wieku miasto, które powstało przy kopalni, rozmiarami przewyższało ówczesny Londyn. Dzięki wydobywanemu surowcowi, zamieszkujący je koloniści pławili się w luksusie. Dziś Potosi to piekło na ziemi – jedno z najbiedniejszych miast w całej Ameryce Południowej. Mieszkańcy mieszkają w okolicy nasyconej metalami i kopalnianym pyłem. Przez to chorują na liczne schorzenia – głównie związane ze wzrokiem i układem oddechowym. Współcześnie kopalnię w Potosi eksploatują zachodnie korporacje, przez co góra, przy której znajduje się miasteczko, coraz bardziej się osuwa.
W finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się 5 reportaży – 3 książki zagranicznych i 2 polskich autorów. Oprócz Andera Izagirre na Nagrodę szansę mieli Barbara Demick za „Zjadanie Buddy” (tłum. Barbara Gadomska, Wydawnictwo Czarne), Małgorzata Gołota za „Spinalongę. Wyspę trędowatych” (Wydawnictwo Agora), Peter Hessler za reportaż „Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie” (tłum. Hanna Jankowska, Wydawnictwo Czarne) i Rafał Hetman za „Izbica, Izbica” (Wydwnictwo Czarne).
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – historia
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty.
Nagroda ma charakter międzynarodowy i od 12 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.
Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)