Laureatką International Dublin Literary Award 2021, jednej z najatrakcyjniejszych finansowo nagród literackich na świecie, została Valeria Luiselli, amerykańska pisarka o meksykańsko-włoskich korzeniach. Autorka książki „Archiwum zagubionych dzieci” otrzymała 100 tys. euro. Już niebawem książka ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza.

International Dublin Literary Award

International Dublin Literary Award to flagowa nagroda literacka stolicy Irlandii. Nie jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie, ale jest jednym z najcenniejszych. Nagroda przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w języku angielskim w roku poprzedzającym jej przyznanie. Laureat bądź laureatka otrzymują 100 tys. euro, a gdy wyróżniona zostaje książka tłumaczona, jedną-czwartą otrzymuje tłumacz. Więcej można otrzymać tylko zdobywając Lannan Literary Awards, Windham–Campbell Literature Prizes oraz, rzecz jasna, Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Nagroda przyznawana jest od 1996 roku. Do tej pory wyróżnieni zostali m.in. Javier Marias, Herta Müller, Michael Houellebecq, Orhan Pamuk, Juan Gabriel Vásquez, Tahar Ben Jelloun.

Archiwum zagubionych dzieci

„Archiwum zagubionych dzieci” to opowieść o rodzinie, która w upalne lato wyrusza z Nowego Jorku w kierunku Arizony. Ich celem jest Apacheria, miejsce, które Apacze nazywali swoim domem. Po drodze dzieci wypytują rodziców kim byli Apacze, w tle zaś radio donosi o „kryzysie imigracyjnym”. Rozmowy podczas podróży przez pustynne tereny prowadzą do konfliktów i przemian bohaterów, a w trakcie dyskusji dochodzi do zderzenia pokoleń. Za tę powieść Valeria Luiselli znalazła się na tzw. „długiej liście” Nagrody Bookera w 2019 roku.

Książka ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza już w październiku. Za tłumaczenie odpowiedzialny jest Jerzy Kozłowski.