Prószyński i S-ka: 1100 ebooków za połowę ceny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka wydaje pod swoim szyldem książki znakomitych pisarzy, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Tylko dziś macie szansę kupić e-booki Stephena Kinga, Ursuli Le Guin, Terry’ego Pratchetta czy Sarah Waters za połowę ceny. Aż 1100 e-booków znalazło się w promocji -50%. Trudno wymienić wszystkie interesujące tytuły z oferty wydawnictwa, dlatego wybraliśmy dla was kilkanaście propozycji i sugestii, na które warto zwrócić uwagę.
Stephen King
Na liście promocyjnych e-booków wydawnictwa Prószyński i S-ka nie mogło oczywiście zabraknąć książek Stephena Kinga. Twórca ten, określany często mianem mistrza grozy, jest jednym z najpopularniejszych autorów horrorów na świecie. Przeszedł długą drogę od początkującego pisarza do powszechnie znanego klasyka grozy i popkultury. Jego książki czytają wszyscy – zaczynając do nastolatków przechodzących pierwszą fascynację horrorem, przez stałych czytelników spragnionych znanej i nostalgicznej rozrywki, a na fanach fantastyki czy kryminałów kończąc. Szukając wśród licznych powieści tego autora lektury dla siebie, warto przejrzeć jego wczesną twórczość (najlepszą), nowe dzieła, a także tytuły z innych gatunków niż horror.
Jeśli chcecie przeczytać „klasycznego” Kinga, warto sięgnąć po „Miasteczko Salem”, klimatyczną powieść o wampirach, albo po „Carrie”. To pierwsza powieść pisarza, w której przedstawił historię dziewczyny z mocą telekinezy, która przez religijną matkę, gnębiące ją koleżanki i dojrzewanie, którego nie rozumie, zostaje doprowadzona do ostateczności. Z nowszych powieści warto przeczytać „Śpiące królewny” napisane w duecie z Owenem Kingiem. To opowieść z pogranicza horroru i współczesnej baśni, w której podjęty został temat roli kobiet w społeczeństwie. Fani kryminału nie zawiodą się „Joylandem”, klimatycznym kryminałem z elementami grozy. King przedstawił tu historię miłości i dojrzewania z oldschoolowym lunaparkiem w tle.
Katarzyna Puzyńska
Po horrorach przyszedł czas na kryminały Katarzyny Puzyńskiej. Ta polska autorka znana jest przede wszystkim ze swojej bestsellerowej serii, której akcja rozgrywa się w fikcyjnej wsi Lipowo. Zanim Katarzyna Puzyńska została pisarką, pracowała jako nauczycielka akademicka na wydziale psychologii. Zadebiutowała bardzo dobrze przyjętą powieścią „Motylek”, która rozpoczyna całą sagę kryminalną. W pewien zimowy ranek na obrzeżach mazurskiej wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Okazuje się, że została zamordowana. Wkrótce ginie kolejna osoba. Zbrodnie na pierwszy rzut oka wydają się być ze sobą niezwiązane. Policja zaczyna wyścig z czasem. Na światło dzienne wychodzą sekrety mrocznej przeszłości pierwszej ofiary.
Poza lipowską sagą Puzyńska napisała także dwie książki non-fiction – „Policjanci. Ulica” oraz „Policjanci. Bez munduru”. Pierwszy tytuł jest zapisem rozmów z policjantami z oddziałów patrolowo-interwencyjnych, prewencji i drogówki. W drugiej książce autorka skupiła się na przedstawieniu tego, co dzieje się za murami jednostek oraz jakie konsekwencje ma praca na ciągłej adrenalinie.
Henry James
Teraz czas na klasykę literatury. Henry James jest wybitnym amerykańsko-brytyjskim pisarzem, teoretykiem literackim i krytykiem. Jest znany oraz ceniony przede wszystkim dzięki swoim powieściom psychologicznym. Współcześnie uważany jest za klasyka literatury, a jego utwory są nadal niezwykle popularne, przede wszystkim w krajach anglosaskich. Był badaczem modeli społecznych, relacji płci i zakamarków psychiki oraz świadomości. Jedną z jego najpopularniejszych powieści jest „W kleszczach lęku” (wydana również pod tytułem „Dokręcanie śruby”). Jest to klasyczna gotycka historia o przerażających tajemnicach, jakie kryją się za zimnymi murami wiktoriańskiej rezydencji. Do posiadłości przyjeżdża młoda kobieta, która otrzymała posadę guwernantki i ma zajmować się dwójką osieroconych dzieci. Jednak podopieczni nie są wcale tak niewinni, jak to się z pozoru wydaje, a w zakamarkach rezydencji kryje się coś złowieszczego.
Inne powieści Jamesa na które warto zwrócić uwagę to „Europejczycy”, „Portret damy” i „Skrzydła gołębicy”. W pierwszej książce autor konfrontuje nowoczesnych i swobodnych obyczajowo mieszkańców Europy z pozornie purytańskimi Amerykanami. Kolejny tytuł przedstawia losy młodej Amerykanki, która przybywa do Europy żądna wrażeń i przygód. W „Skrzydłach gołębicy” ukazuje historię młodej pary londyńczyków, którzy chcą się pobrać, ale nie mają pieniędzy. Do ich życia wkracza bogata i śmiertelnie chora młoda Amerykanka.
Sarah Waters
Sarah Waters to autorka znakomitych i zaskakujących powieści. Na kartach swoich książek łączy klasyczną powieść wiktoriańską z ghost story w klimacie „W kleszczach lęku”, a jej bohaterowie często są homoseksualni. Twórczość Sarah Waters łączy się z jej pasją i wykształceniem – jest znawczynią powieści wiktoriańskiej i ma doktorat z literatury brytyjskiej w zakresie gay and lesbian historical fiction.
Jedną z jej topowych książek jest nominowany do Nagrody Bookera „Ktoś we mnie”. Anglia, lata powojenne. Doktor Faraday trafia do podupadłej posiadłości. Dawniej piękny dwór popada w ruinę. Pani Ayers, stara dziwaczka, jej córka i zagubiony syn starają się iść z duchem czasu. Jednak dom Ayerów stanie się tłem mrocznych i tajemniczych zdarzeń, a los doktora splecie się z losami rodziny. Opowieść o pułapce pozorów z dreszczem w tle. Kolejną rewelacyjną powieścią autorki jest „Niebanalna więź” – to właśnie przez tę powieść Waters bywa niekiedy nazywana feministycznym Dickensem. Londyn, 1874 rok. Pewna młoda dama rozpoczyna wolontariat w zakładzie karnym. Wśród morderczyń, ulicznic i złodziejek spotyka Selinę, która do niedawna była znanym londyńskim medium. Początkowo kobieta jest sceptyczna wobec talentu Seliny, jednak po czasie pozwala wprowadzić się jej w świat cieni i duchów.
Liane Moriarty
W promocji znajdą coś dla siebie także wielbiciele seriali i dobrych powieści obyczajowych, a to za sprawą Liane Moriarty. To australijska pisarka, której powieść „Wielkie kłamstewka” stała się podstawą serialu HBO w iście gwiazdorskiej obsadzie. Wypadek? Zbrodnia? Nie wiadomo – jedyna rzecz, której można być pewnym to to, że ktoś zginął. Trzy kobiety, przebojowa, nieśmiała i skryta. Spotykają się pewnego dnia podczas odprowadzania dzieci do przedszkola. Pozornie błaha znajomość wywróci ich świat do góry nogami. Sielska codzienność na przedmieściach Sidney okaże się być jedynie fasadą, za którą kryje się mroczna rzeczywistość i piętrzące się kłamstwa.
Inna powieść autorki „Kilka dni z życia Alice” zmusza do myślenia i bez zbędnego sentymentalizmy opisuje zmiany, z jakimi po pewnym czasie musi zmagać się rodzina. „Moja wina, twoja wina” z kolei jest opowieścią o zwykłym dniu, który zmienił wszystko. W powieści autorka podjęła takie tematy jak trauma pourazowa, bezpłodność czy brak lojalności w przyjaźni.
Terry Pratchett
Spośród najważniejszych autorów, których książki ukazały się w wydawnictwie Prószyński i S-ka, nie można pominąć legendy humorystycznego fantasy, czyli Terry’ego Pratchetta. Zmarły w 2015 roku Brytyjczyk jest autorem kultowego Świata Dysku. Na cykl składa się przeszło 40 książek, które sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy. W swoich książkach Pratchett w krzywym zwierciadle przedstawia motywy zaczerpnięte ze świata popkultury, sportu, sztuki i showbiznesu. Obśmiewa w nich autorytety, parodiuje klasyków literatury i filmu. Dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi sam stał się ikoną.
Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci występujących w książkach Pratchetta jest nieporadny i tchórzliwy czarodziej Rincewind, który wiecznie wpada w kłopoty. Rincewind pojawia się między innymi w dwóch książkach otwierających cykl. Oprócz niego głównymi bohaterami minicykli będących częścią Świata Dysku są: Strażnicy Miejscy, Śmierć, Czarownice z Lancre, poczmistrz Moist von Lipwig oraz Ciutludzie.
Ursula Le Guin
Ursula Le Guin to jedna z najważniejszych pisarek fantasy. Jej „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, obok takich książek jak „Władca Pierścieni”, „Gra o tron” czy „Opowieści z Narnii”, należy do czołowych dzieł gatunku. Le Guin była wyróżniana za swoją twórczość przeszło 40 razy. Zdobyła między innymi nagrody Nebula, Hugo oraz Locusa. Największy sukces przyniósł jej cykl „Ziemiomorze”, rozpoczęty wspomnianą już powieścią „Czarnoksiężnik z Archipelagu”. W serii poznajemy losy czarnoksiężnika Geda. Le Guin opisuje jego życie od pierwszych kroków, które stawia w świecie pełnym smoków, aż po zostanie najpotężniejszym magiem na świecie. Wydawnictwo Prószyński i S-ka ma w swojej ofercie przeszło 950-stronicowy zbiór wszystkich części „Ziemiomorza”, będący rarytasem dla wszystkich fanów fantastyki.
Orson Scott Card
Może nie tak bardzo popularnym jak Pratchett i Le Guin, jednak nadal niezwykle wpływowym pisarzem zajmującym się fantastyką, jest Orson Scott Card. Jego opus magnum to bestsellerowy cykl „Saga cienia”, który otwiera książka „Gra Endera”, za którą Card otrzymał nagrody Nebula i Hugo. Głównym tematem powieści jest próba przeciwstawienia się nadciągającemu z kosmosu zagrożeniu. Ostateczną bronią w walce okazuje się… chłopiec. Odkryto bowiem, że drzemie w nim niebywała siła i wojskowy geniusz. Jeśli jesteś fanem science-fiction, a jeszcze nie czytałeś Carda, to koniecznie sięgnij po tę pozycję.
John Steinbeck
Spokojnie, Prószyński i S-ka to nie tylko fantastyka. Wróćmy zatem do literatury pięknej. Kolejnym pisarzem, obok którego nie można przejść obojętnie, jest amerykański noblista, John Steinbeck, autor kultowych „Tortilla Flat” oraz „Myszy i ludzi”. Najważniejszą książką w dorobku autora jest powieść „Grona gniewu” – saga opowiadająca o rodzie Joadów podróżujących w stronę Kalifornii, ziemi obiecanej, gdzie znaleźć mają dostatnie życie. Akcja powieści rozgrywa się w czasie Wielkiego Kryzysu. Po drodze zamiast szczęścia spotyka ich jedynie seria niepowodzeń, śmierć i głód. Po dotarciu do Kalifornii konfrontują się z brutalną rzeczywistością – doświadczają bezrobocia i obserwują strajki robotników. Mimo to bohaterowie potrafią cieszyć się z małych rzeczy, nie wymagając wiele od życia.
Steinbeck w większości swoich książek (wyjątkiem jest np. „Krótkie panowanie Pepina IV”) poruszał problemy klasy robotniczej, nierówności społecznych, konfrontacji z brutalną rzeczywistością. Często jednak, nawet w najgorszych momentach, jego bohaterowie potrafią znaleźć cień nadziei na to, że ich życie może się zmienić.
Reportaże
Choć wydawnictwo Prószyński i S-ka nie słynie z wydawania książek non-fiction, to w ciągu ostatnich kilku lat udało im się opublikować kilka ciekawych tytułów. Wśród nich są między innymi dwie książki Katarzyny Puzyńskiej poświęcone polskiej policji – pracy na ulicy oraz służbie śledczych. Ponadto warto wyróżnić reportaż o współczesnej Rosji – „Będzie to, co było”. W książce nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Masha Gessen opisuje mechanizmy władzy i odradzający się w Rosji totalitaryzm. Wracając do wymienionego już Johna Steinbecka, polecamy jego „Dziennik z podróży do Rosji”, w którym Amerykanin zestawia zastaną rzeczywistość z wyrobionym na Zachodzie, skrajnie negatywnym wizerunkiem Związku Radzieckiego. Polecamy także książki Michaela Wolffa o Donaldzie Trumpie – „Furia i ogień” oraz „Pod ostrzałem”. Na koniec polecamy, rzecz jasna, biografie – „Grzesiuk. Król życia” i „Maria Skłodowska-Curie”.
Wszystkie tytuły objęte promocją znajdziecie TUTAJ. Spieszcie się, gdyż e-booki wydawnictwa Prószyński i S-ka kupicie w promocyjnych cenach tylko dzisiaj. Udanych zakupów!
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)