31 lipca urodziny obchodzi J.K. Rowling, brytyjska pisarka, która stworzyła znaną i kochaną na całym świecie bestsellerową serię o czarodzieju Harrym Potterze. Z tej okazji zebraliśmy dla was kilkanaście ciekawostek o życiu i twórczości ikony literatury dla dzieci i młodzieży, której książki podbiły także serca dorosłych czytelników.


J.K. Rowling

Kup książkę na Woblink.com

Joanne Rowling podpisała cykl o Harrym Potterze „J.K. Rowling” głównie z powodów marketingowych – przewidywano, że młodzi chłopcy nie będą chcieli czytać książki napisanej przez kobietę. Wydawcy prosili autorkę, aby ta, zamiast pełnego imienia i nazwiska, użyła dwóch inicjałów i nazwiska. Rowling nie ma drugiego imienia – K. pochodzi od imienia jej babci, Kathleen.

Różne oblicza „Kamienia Filozoficznego”

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, powieść otwierająca cały cykl, została wydana pod dwoma różnymi tytułami – w Wielkiej Brytanii jako „Harry Potter and the Philosopher’s Stone”, a w Stanach Zjednoczonych jako „Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”. Drugi człon amerykańskiego tytułu można przetłumaczyć nie jako kamień filozoficzny, a kamień czarnoksiężnika.

Wybór aktorów

J.K. Rowling miała decydujący głos w sprawie powstających adaptacji. Pisarka naciskała na wytwórnię, aby w filmowej wersji przygód młodego czarodzieja zagrali przede wszystkim brytyjscy aktorzy. Pierwszym aktorem obsadzonym w ekranizacji był Robbie Coltrane, czyli Hagrid. Tak samo jak w przypadku castingu Alana Rickmana była to decyzja pisarki.

Rowling
Kup książkę na Woblink.com

Urodziny Harry’ego

Urodziny Harry’ego Pottera przypadają na ten sam dzień, w którym obchodzi je J.K. Rowling, czyli na 31 lipca. Data urodzin ma w książce duże znaczenie, gdyż to dokładnie tego dnia, w jedenaste urodziny, Harry dowiaduje się o swoich magicznych zdolnościach.

Fenomen cyklu

Choć od wydania ostatniej części cyklu minęło już dwanaście lat („Harry Potter i Insygnia Śmierci” w krajach anglojęzycznych zadebiutował w 2007 roku), magiczne uniwersum stworzone przez J.K. Rowling nadal fascynuje i rozwija się. Ogromny sukces odniosły nie tylko książki i filmy, ale także gry komputerowe, kolekcje odzieżowe czy gadżety promocyjne. Świat Harry’ego Pottera stał się istotną częścią popkultury, a także realnego świata, co widać chociażby na stacji kolejowej King’s Cross, gdzie stworzono kultowy już peron peron 9 ¾. Więcej o potteromanii i fenomenie bestsellerowej serii o młodym czarodzieju możecie przeczytać na portalu Czytaj PL.

Kup książkę na Woblink.com

Globalna marka

Harry Potter jest obecnie uznawany za markę globalną. Jej wartość jest szacowana na około 15 miliardów dolarów. Cztery ostatnie powieści z cyklu ustanawiały kolejne rekordy jako najszybciej sprzedające się książki w historii. Seria została przetłumaczona na ponad 60 języków. Warto zaznaczyć, że mimo zakończenia głównego cyklu powieści na rynku wciąż pojawiają się dodatkowe książki i opowiadania (a ostatnio nawet sztuka teatralna) w ramach serii o Harrym Potterze. Uniwersum rozwija się także na płaszczyźnie filmowej. W ostatnich latach powstały rozgrywające się w tym samym świecie „Fantastyczne zwierzęta”, a także fanowski film o Voldemorcie.

Alan Rickman

Tylko jedna osoba oprócz samej pisarki wiedziała, jak zakończy się historia Harry’ego Pottera jeszcze przed tym, nim Rowling skończyła swój cykl o świecie magii. Autorka opowiedziała aktorowi całą historię wraz z zakończeniem, gdyż chciała, aby mógł jak najlepiej zagrać postać Snape’a w filmowej adaptacji Harry’ego Pottera. Cel zdecydowanie został osiągnięty, a kreacja aktorska Alana Rickmana robi duże wrażenie.

Rowling
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Robert Galbraith

Robert Galbraith, jak już powszechnie wiadomo, to pseudonim J.K. Rowling, pod którym tworzy kryminalną serię o Cormoranie Strike’u. Początkowo Robert Galbraith przedstawiany był jako urodzony w 1968 roku mężczyzna, który po służbie w wojsku i ochronie cywilnej postanowił zostać pisarzem. Pisarka jako Galbraith debiutowała w 2013 roku powieścią „Wołanie kukułki”. W tym samym roku Rowling została zdemaskowana, a jej prawdziwą tożsamość ujawniła gazeta „The Sunday Times”. Skąd wziął się pseudonim? Robert to jedno z ulubionych męskich imion pisarki. Nazwisko natomiast pochodzi z dzieciństwa kobiety. Kiedy była małym dzieckiem, chciała nazywać się Ella Galbraith.

Fascynacja kryminałem

J.K. Rowling nigdy nie kryła się z miłością do kryminałów. Nałogowo czytała książki pisane przez Agathę Christie, Ruth Rendell czy Margery Allingham. Kwestią czasu więc było napisanie przez nią powieści kryminalnej. Efektem jej fascynacji jest cykl „Cormoran Strike”. Składają się na niego następujące powieści: „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik”, „Żniwa zła” i „Zabójcza biel”.

Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Pisanie pod pseudonimem

Za pierwszym razem Rowling pisała pod pseudonimem ze względu na wydawcę. Drugi raz natomiast zrobiła to dla siebie. Postanowiła napisać swój kryminalny cykl pod innym nazwiskiem, gdyż chciała wrócić do początku swojej kariery pisarskiej i tworzyć bez oczekiwań czy medialnego szumu. Jak podkreśla, praca nad nową powieścią była dla niej znakomitym doświadczeniem. Niestety nie trwało ono zbyt długo. Ujawnienie tożsamości autorki nie było jednoznaczne ze zniszczeniem Galbraitha – pisarka wciąż używa tego pseudonimu przy wydawaniu kolejnych powieści z serii o Strike’u.

Order uśmiechu

Autorka „Trafnego wyboru” została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Orderem Uśmiechu, który został jej przyznany w 2002 roku przez młodych czytelników z Polski.

Milionerka, a może miliarderka?

Rowling
Kup ebooka na Woblink.com

„Forbes” oszacował majątek pisarki na mniej więcej 600 milionów funtów. Seria o Harrym Potterze pozwoliła jej bardzo szybko osiągnąć status miliarderki. Jednak od niedawna nie zalicza się już do tego grona. Stało się tak przede wszystkim ze względu na ogromne zaangażowanie J.K. Rowling w działalność charytatywną. Znaczna część dochodu z książek z cyklu o czarodzieju (np. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”) przekazywana jest na cele dobroczynne.

Charytatywność

Poza przekazywaniem części dochodu ze sprzedaży książek na cele dobroczynne J.K. Rowling wspiera także liczne organizacje charytatyw, takich jak Comic Relief , One Parent Families i Multiple Sclerosis Society. Uruchomiła także swoją własną fundację charytatywną – Lumos.

J.K. Rowling dała się poznać jako wszechstronna pisarka, zdolna scenarzystka, producentka, a także filantropka. Jeśli dotychczas kojarzyliście ją wyłącznie z cyklem o Harrym Potterze, koniecznie sięgnijcie po jej inne powieści. Solenizantce natomiast życzymy wszystkiego najlepszego.

Martyna Gancarczyk

Fragment zdjęcia wyróżniającego ukazujący fotografię J.K. Rowling znajduje się w domenie publicznej.