Laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023 została Anna Goc za książkę „Głusza”. Reportaż został wydany nakładem Wydawnictwa Dowody. W zeszłym roku wyróżnienie otrzymał Ander Izagirre za reportaż „Potosí. Góra, która zjada ludzi” w tłumaczeniu Jerzego Wołk-Łaniewskiego (Wydawnictwo Filtry). 

Anna Goc laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023

Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Głusza na Woblink.com

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego została Anna Goc za książkę „Głusza”. Reportaż traktuje o środowisku osób głuchych i niedosłyszących.

Dotąd o głuchych wypowiadali się przede wszystkim ci, którzy słyszą. Anna Goc oddaje im głos, żeby opowiedzieli o sobie sami.  Wychowawca z internatu dla głuchych dzieci znęcał się nad nimi psychicznie i fizycznie. Głucha kobieta miga, że wychowankowie nie mogli nikomu powiedzieć o doświadczanych krzywdach, bo większość z nich nie potrafiła mówić, a ich matki nie nauczyły się nigdy języka migowego.

Niesłysząca kobieta w ciąży trafiła do szpitala. Nikt nie wezwał tłumacza, więc jej syn – uczeń podstawówki –  musiał przekazać matce, że noworodka nie udało się uratować.

Autorka reportażu zadaje pytania m.in. o to, czy ludzi można opuścić językowo, nie dać im prawa do języka, albo nakłaniać do nauczenia się innego, tego, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne.

14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023

Do 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostały zgłoszone 143 książki, wydane przez 46 wydawnictw (jeden tytuł opublikowany własnym sumptem). 97 książek zostało napisanych w języku polskim, a 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, francuskiego – 3, rosyjskiego – 3, hiszpańskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego – 1 i niderlandzkiego – 1.

W finale Nagrody  znalazło się 5 reportaży – 4 polskie i 1 zagraniczny. Oprócz Anny Goc na Nagrodę szansę mieli Anna Bikont za książkę „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (Wydawnictwo Czarne), Christina Lamb za reportaż „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” (tłum. Agnieszka Sobolewska, Wydawnictwo Znak Literanova), Jakub Sieczko za „Pogo” (Wydawnictwo Dowody) i Ilona Wiśniewska za „Migot. Z krańca Grenlandii” (Wydwnictwo Czarne).

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – historia

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich podejmujących ważne problemy współczesności oraz pogłębiających wiedzę o świecie innych kultur. To także forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty.

Nagroda ma charakter międzynarodowy. Od 14 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.