Laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza została Barbara Sadurska za książkę „Mapa” wydaną przez Wydawnictwo Nisza.

Barbara Sadurska „Mapa”

Laureatką tegorocznej Nagrody im. Gombrowicza została Barbara Sadurska za książkę „Mapa” będącą jednocześnie zbiorem opowiadań i powieścią. W finale zwyciężyła z następującymi tytułami „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Joanna Gierak-Onoszko/Dowody na Istnienie), „Pustostany” (Dorota Kotas/ Niebieska Studnia), „Dropie” (Natalka Suszczyńska/Ha!art) i  „Patyki, badyle” (Urszula Zajączkowska/ Marginesy).

Autorka została doceniona za kunszt, z jakim napisała „Mapę”. Laureatka otrzyma lornetkę, przedmiot szczególnej wagi dla patrona nagrody – Witolda Gombrowicza – oraz 40 000 złotych.

mapa sadurska ebooki nisza
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Barbara Sadurska to autorka nagradzanych scenariuszy i opowiadań. Jest absolwentką prawa, specjalizuje się w zagadnieniach prawa autorskiego. Ukończyła także polonistykę i liczne studia podyplomowe. Jest laureatką organizowanego przez Onet plebiscytu O!lśnienia 2020 w kategorii literatura.

„Mapa” – opis wydawcy

7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata.

„Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały. Mapa Barbary Sadurskiej – literacko zadziorna i odświeżająca, narracyjnie łotrzykowska i nostalgiczna, konstrukcyjnie nielinearna i precyzyjnie domknięta – nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie.” – Adam Pluszka

Nagroda im. Gombrowicza

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została ustanowiona przez Radę Miejską w Radomiu. Przyznaje się ją za debiut literacki – pierwszą lub drugą książkę danego autora bądź autorki. Nagrodą jest 40 tysięcy złotych oraz statuetka. Po raz pierwszy została wręczona w 2016 roku. Do tej pory laureatami Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostali Maciej Hen, Weronika Murek, Ana Cieplak, Marcin Wicha i Olga Hund. Wręczaniu nagrody towarzyszy festiwal „Opętani Literaturą”, który odbywa się we Wsoli i w Radomiu. W tym roku, ze względu na pandemię, festiwal odbędzie się w listopadzie, a jego program będzie skromniejszy.