17 lat po premierze kultowej „Drogi” Cormac McCarthy powraca z aż dwiema nowymi powieściami – „Stella Maris” i „Pasażer”. Oba tytuły ukażą się w czerwcu tego roku. Tak jak poprzednie książki autora, wyda je krakowskie Wydawnictwo Literackie. Będzie to mistrzowska dylogia, a fabułę powiązanych ze sobą opowieści dzieli osiem lat.  

McCarthy powraca z dwiema powieściami. Premiera już w czerwcu 2023 roku

Cormac McCarthy, uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, powraca tego roku nie z jedną, a z dwoma książkami!

Po latach milczenia ten wybitny prozaik, laureat Nagrody Pulitzera powraca z mistrzowską dylogią. „Stella Maris” i „Pasażer” są jak dwie strony lustra – prawda jednej powieści zdaje się zaprzeczać prawdziwości drugiej.

Autor nazwany literackim spadkobiercą Faulknera jest autorem dziesięciu powieści i kilku scenariuszy filmowych. Od 2006 roku czytelnicy cierpliwie czekają na kolejne dzieło McCarthy’ego. Prawie dwie dekady temu ukazała się „Droga”, za którą Amerykanin otrzymał Nagrodę Pulitzera. Powieść doczekała się popularnej ekranizacji w reżyserii Johna Hillcoata, z Viggo Mortensenem w roli głównej oraz Robertem Duvallem, Charlize Theron i Guy’em Pearcem w pozostałych rolach.

Stella Maris Cormac McCarthy premiera już w czerwcuStella Maris – Cormac McCarthy, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Literackie

Gdybyś nie została matematykiem, kim chciałabyś być?
Trupem.

Jesień, 1972 rok. Do zakładu psychiatrycznego Stella Maris trafia dwudziestoletnia Alicia Western, genialna skrzypaczka, doktorantka na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego i córka naukowca, który współpracował z Oppenheimerem przy Projekcie Manhattan. Alicia cierpi na depresję i halucynacje. W rejestracji usiłuje oddać reklamówkę z czterdziestoma tysiącami dolarów. Uciekła z Włoch, gdzie jej brat Bobby, kierowca Formuły 2 i utalentowany fizyk leży w śpiączce po wypadku na torze rajdowym. Dziewczyna zdecydowanie odmawia rozmów o nim. Terapeucie opowiada o dzieciństwie w Los Alamos, mechanice kwantowej, barwach liczb, Schopenhauerze i zakazanych marzeniach. W tej intelektualnej potyczce to pacjentka jest górą i nigdy nie wiadomo… kiedy kłamie.

Co jest złudzeniem? A co prawdą? Dzika i złowroga eksploracja nauki podważająca nasze pojęcia Boga, prawdy i istnienia. Studium nieuleczalnej tęsknoty i żałoby.

Powieść ukażę się 18 czerwca tego roku.

Pasażer – Cormac McCarthy, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Literackie

Myślisz, że nad naszą rodziną ciąży jakaś klątwa?
Podniósł wzrok. Klątwa?
Tak.
Że niby grzechy ojców i tak dalej?

1980 rok. Trzydziestosiedmioletni Bobby Western ma za sobą karierę kierowcy rajdowego. Mężczyzna wciąż nie potrafi pogodzić się ze stratą ukochanej siostry i śmiercią ojca, uczestnika Projektu Manhattan. Bobby pracuje jako nurek głębinowy. Zostaje wezwany na miejsce katastrofy wartego trzy miliony dolarów samolotu. Odkrywa brak czarnej skrzynki, torby pilota, a także ciała jednego z pasażerów. Wygląda na to, że ktoś musiał być tu wcześniej. Sytuacja wydaje się dziwna: media milczą o wypadku, mieszkanie Bobby’ego zostaje przeszukane, konto bankowe zablokowane. Sprawą zaczynają interesować się agenci federalni. W co Bobby się wpakował? I czy ta sprawa ma coś wspólnego z historią jego rodziny?

Sensacyjna fabuła powieści wciąga czytelników w skomplikowaną intelektualną grę. Thriller, powieść egzystencjalna, mroczny dramat o miłości i winie, a wszystko to pod patronatem Szekspir i greckich mitów.

Powieść ukażę się 28 czerwca tego roku.