Laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 został Marek Stelar za książkę „Krzywda”. W finale mierzył się między innymi z Anną Kańtoch, Katarzyną Gacek, Julią Łapińską czy Pawłem Rzewuskim.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 dla Marka Stelara

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiawalu Kryminału we Wrocławiu Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Stelar za swoją książkę „Krzywda” wydaną nakładem Wydawnictwa Filia. Pisarzowi w finale towarzyszyło sześcioro innych autorów – Katarzyna Gacek (za „Psa ogrodnika”), Anna Kańton (za „Jesień zapomnianych”), Julia Łapińska (za „Czerwone jezioro”), Anna Potyra (za „Pakt”), Paweł Rzewuski (za „Syna bagien”) oraz Maciej Siembieda (za „Katharsis”). Nagrodę przyznało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula. To właśnie oni uznali „Krzywdę” za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2022 roku.

Oprócz Nagrody Wielkiego Kalibru zostały przyznane Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników, Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej oraz Nagroda Edytorska Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Pierwsza nagroda powędrowała do Macieja Siembiedy za „Katharsis”. Nagroda Specjalna znalazła się w rękach Anny Potyry za książkę „Pakt”. Natomiast Nagroda Edytorska trafiła do Anny Kańtoch za „Jesień zapomnianych”.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 za książkę „Krzywda”

Krzywda - Marek Stelar
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Krzywda na Woblink.com

Dla Marka Stelara jest to pierwsza przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. W 2022 roku był do niej również nominowany za książkę „Sekta”, jednak to w tym roku jury nagrodziło jego twórczość. Marek Stelar jest szczecińskim pisarzem, który debiutował w 2014 roku książką „Rykoszet”, która jest pierwszą częścią trylogii o Krugłym i Michalczyku. W 2017 wydał powieść „Niepamięć”, która zapoczątkowała następną trylogię z inspektorem Suderem. „Krzywda” jest drugim tomem w serii z aspirantem Przeworskim, którą rozpoczęła książka „Skrucha”.

O czym jest „Krzywda”? Zabójstwo emerytowanej nauczycielki Reginy Remus odbija się w Nowym Warpnie szerokim echem. Remus nie była lubiana w miasteczku. Samotna, zgorzkniała i wyniosła, a niemieckie pochodzenie sprawiło, że nie miała łatwego dzieciństwa. W domu ofiary aspirant Przeworski oprócz napisanego na podłodze krwią nazwiska mordercy znajduje zrobione w 1946 roku zdjęcie załogi posterunku MO. Sprawa zabójstwa wydaje się praktycznie rozwiązana. Jednak Georg Kustler, szanowany obywatel, twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem. Niemniej to jego odciski palców znaleziono na nożu tkwiącym w ciele Remus. Mimo to Przeworski czuje, że sprawa sięga daleko w przeszłość, może nawet do czasów wojny. Co tam odkryje aspirant? Jaką prawdę skrywa śmierć emerytowanej nauczycielki? Wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu książki nagrodzonej tegoroczną Nagrodą Wielkiego Kalibru.

„Przegrana” – najnowsza książka Marka Stelara

Przegrana - Marek Stelar
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Przegrana na Woblink.com

17 maja 2023 swoją premierę miała najnowsza książka Marka Stelara, czyli „Przegrana”. Jest to drugi tom przygód komisarz Iwony Banach. Pisarz rozpoczął serię w marcu tego roku książką „Wybrana”.

Komisarz Iwona Banach była szefem zespołu realizującego zatrzymania osób. Jednak podczas jednej z misji ginie jej kolega z zespołu, a Banach zabija sprawcę. Kobieta zostaje obarczona odpowiedzialnością za niepowodzenie akcji i przez to zwalniają ją dyscyplinarnie z pracy. Na dodatek niedługo później porzuca ją partner. W drugim tomie („Przegrana”) kobieta wraca w szeregi policji, żeby ścigać człowieka, który w imię swoiście pojętego dobra złamał jej życie i karierę. Mateusz „Matt” Grzeliński, oficer CBŚP ściga zwyrodnialców korzystających z usług tajemniczego Klubu 526 i na własną rękę wymierza sprawiedliwość.

Klub już nie istnieje dzięki Iwonie, ale skutki jego działalności wciąż mają wpływ na jej życie. Wie, że kluczem do znalezienia „Matta” jest Krzysztof, jej zaginiony kilkanaście tygodni wcześniej partner. Jego i Grzelińskiego łączy tajemnica z przeszłości, a Banach podążając ich śladem, znów zanurza się w odmęty zła. I wie też, że cokolwiek się zdarzy, jej życie już nigdy nie będzie takie samo…

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 – pozostali nominowani

Oprócz Marka Stelara na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału nagrody w innych kategoriach otrzymali również pisarze współdzielący ze Stelarem finałową siódemkę. Tak, jak wspominaliśmy na festiwalu zostały rozdane: Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników, Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej oraz Nagroda Edytorska Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jeśli chcecie zapoznać się z innymi książkami nominowanymi do tegorocznej głównej nagrody, zapraszamy Was do przeczytania naszego artykułu na ten temat:

Nagroda Wielkiego Kalibru 2023 – znamy siedmiu finalistów

Autorem zdjęcia Marka Stelara wykorzystanego na banerze jest Max Pflegel | MFK