Najbardziej wyczekiwane premiery książek, czyli co czytać w 2022 roku? Zapowiedzi i nowości wydawnicze
Co będziemy czytać w 2022 roku? Choć nie znamy jeszcze wszystkich zapowiedzi i premier książkowych na najbliższe dwanaście miesięcy, to część wydawców podzieliła się już swoimi planami. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku na polskim rynku wydawniczym będzie premiera pierwszego tłumaczenia książki świeżo upieczonego laureata Literackiej Nagrody Nobla Abdulrazaka Gurnaha. Ponadto w tym roku ukaże się kolejny tom poezji Louise Glück, laureatki Literackiego Nobla z 2020 roku. Miłośników literatury na pewno ucieszy fakt, że do księgarń trafią książki Richarda Flanagana, Karla Ovego Knausgaarda, Han Kang, Davida Vanna, Annie Ernaux, Elif Shafak, Doroty Masłowskiej, Jędrzeja Pasierskiego.
Nowości książkowe 2022 – co będziemy czytać w tym roku?
Bez wątpienia, najważniejszą premierą 2022 roku będzie powieść świeżo upieczonego laureata literackiej Nagrody Nobla Abdulrazaka Gurnaha. W tym roku na polskich czytelników czeka wiele tłumaczeń znakomitych powieści. Ukażą się nowe książki Richarda Flanagana, Karla Ovego Knausgarda, Han Kang, Davida Vanna, Elif Shafak.
Spośród polskich premier warto zwrócić uwagę na nowe książki Doroty Kotas, Doroty Masłowskiej, Tomasza Różyckiego. Niewątpliwie ważny test czeka Łukasza Barysa, którego debiutancka powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” znalazła się niemal we wszystkich zestawieniach najważniejszych polskich książek 2021 roku.
Literacki rok – zapowiedzi i premiery książek 2022
Abdulrazak Gurnah – Afterlives, tłum. Krzysztof Majer, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
W 2022 roku ukaże się pierwsze polskie tłumaczenie powieści Abdulrazaka Gurnaha, tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pierwszą powieścią, którą będą mieli okazję poznać polscy czytelnicy jest najnowsza książka pisarza – „Afterlives”. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Poznańskie.
Akademia Szwedzka przyznała Gurnahowi Nobla „za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy, rozdartego między kulturami i kontynentami”. Bez wątpienia w jego książkach rezonują doświadczenia związane z kolonializmem, rasizmem, uchodźstwem i nierównościami społecznymi. Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze, wyspie leżącej u wybrzeży Afryki wschodniej. Gdy miał dwadzieścia lat przyjechał do Wielkiej Brytanii jako uchodźca. W 1963 roku doszło na Zanzibarze do rewolucji, która była następstwem pokojowego wyzwolenia wyspy spod rządów brytyjskich. W kraju zaczęły się prześladowania mieszkańców pochodzenia arabskiego. Dochodziło również do morderstw. Abdulrazak Gurnah należał do grupy szczególnie narażonej na represje, dlatego po osiągnięciu pełnoletności musiał porzucić rodzinę i uciec z kraju. Najpierw udał się do Republiki Tanzanii, nowopowstałego kraju.
Abdulrazak Gurnah jest autorem dziesięciu powieści – „Memory of Departure” (1987) „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990) Paradise (1994) „Admiring Silence” (1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005), „The Last Gift” (2011), „Gravel Heart” (2017), „Afterlives” (2020). Ponadto ma na swoim koncie jeden zbiór opowiadań – „My Mother Lived on a Farm in Africa” (2006). Tłumaczenie powieści „Afterlives” będzie pierwszym przekładem twórczości Gurnaha na polskim rynku.
Styczeń 2022 – nowości wydawnicze
David Vann – Komodo, tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza
POWIEŚĆ
„Komodo” to czwarta po „Legendzie o samobójstwie”, „Halibucie na Księżycu” i „Brudzie” książka Davida Vann, która ukaże się w Polsce. Bohaterka książki, na zaproszenie starszego brata Roya, wyjeżdża z Kalifornii i wraz z matką dołącza do niego w Indonezji. Konkretnie na jednej z wysp znajdujących się w Parku Narodowym Komodo. Dla Tracy podróż w tak egzotyczne i odległe miejsce ma być odskocznią od męża, który ją ignoruje i prozy życia codziennego. W tym od wychowywania pięcioletnich bliźniąt. Niestety wymarzony urlop szybko zamienia się w dramat – napięcie między członkami rodziny zaczyna narastać i wracają niezabliźnione rany.
Annie Ernaux – Lata, tłum. Wydawnictwo Czarne, Magdalena Budzińska, Krzysztof Jarosz
AUTOBIOGRAFIA
„Lata” to autobiograficzna opowieść Annie Ernaux, jednej z najważniejszych współczesnych pisarek pochodzących z Francji. Autorka pisze nie tylko o własnym życiu. Przywołuje m.in. rewolucję obyczajową, postępujący konsumpcjonizm, sekularyzyację społeczeństwa, opowiada o najważniejszych wydarzeniach współczesnej Francji i Europy. To kolejna premiera książkowa 2022 roku na którą czekamy z niecierpliwością.
Henry Roth – Nazwij to snem, tłum. Wacła Nipokólczycki, ArtRage/Książkowe Klimaty
POWIEŚĆ
„Nazwij to snem” to powieść, która pierwotnie ukazała się w 1934 roku i początkowo, wbrew przychylnym opiniom krytyków, nie odniosła sukcesu. Drugie życie i sukces przyniosło jej drugie wydanie, które ukazało się trzydzieści lat później. Przy drugim wejściu na rynek, „Nazwij to snem” odniosło spektakularny sukces i w krótkim czasie sprzedało się w ponad milionie egzemplarzy! Powieść znalazła się na opublikowanej w 2005 roku liście 100 najlepszych powieści napisanych w języku angielskim po 1923 roku magazynu TIME.
Bohaterem książki jest Dawid Schearl, mały chłopiec, syn żydowskich imigrantów, mieszkający z rodziną w nowojorskich slumsach. Wraz z nim poznajemy brutalny i bezwzględny, pełen konfliktów świat ludzi starających ułożyć sobie życie na obczyźnie. Nowego, obcego miasta, w którym trudno się zadomowić nie równoważą chłopcu niestety trudne stosunki rodzinne.
Nina Wähä – Testament, tłum. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
Pierwszą książką Wydawnictwa Poznańskiego, która ukaże się w kultowej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, będzie powieść „Testament” szwedzkiej pisarki Niny Wähä. W centrum historii opisanej w książce znajduje się rodzina Toimich, która liczy sobie aż czternaścioro dzieci (w tym dwójkę nieżyjących). Dzieci wychowywane są przez bardzo surowego ojca i matkę, która bezradnie stara się wiązać koniec z końcem. Rodzeństwo dzieli się na dwie części – tych, którzy opuścili rodzinny dom i starają się uporać z traumami, oraz tych, którzy nie mieli odwagi bądź siły by porzucić dom.
Tomasz Różycki – Ręka pszczelarza, Wydawnictwo Znak
POEZJA
W styczniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się najnowszy tom wierszy Tomasza Różyckiego, jednego z najważniejszych współczesnych polskich poetów.
Dorota Masłowska – Bowie w Warszawie, Wydawnictwo Literackie
DRAMAT
Premiera każdej kolejnej książki Doroty Masłowskiej urasta do rangi wydarzenia. Niedawno w sieci pojawił się zwiastun pierwszego polskiego filmu wyprodukowanego przez Warner Bros., czyli adaptację jej powieści „Inni ludzie”. Niemal w tym samym czasie w Teatrze Studio odbyła się premiera spektaklu „Bowie w Warszawie”, w reżyserii Marcina Libera, który powstał na podstawie scenariusza autorki „Wojny polsko-ruskiej”. W styczniu nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego ukaże się wyczekiwany dramat autorki.
Akcja sztuki „Bowie w Warszawie” rozgrywa się w szarych, gierkowskich latach 70. XX wieku. Osią wydarzeń jest krótka wizyta Davida Bowiego, który zatrzymał się w Warszawie na trasie z Moskwy do Berlina. Wydawałoby się, że jego wizyta jest zupełnie prozaiczna, jednak szybko obrosła legendą i stała się ucieleśnieniem tego, co niedoścignione i niemal niedostępne. W tym samym czasie plutonowy Wojciech Krętek, wrażliwy milicjant, próbuje rozwikłać sprawę Dusidamka z Mokotowa.
Autorem ilustracji do książki „Bowie w Warszawie” jest Mariusz Wilczyński – twórca nagrodzonego prestiżowymi nagrodami, w tym Złotym Orłem i Złotym Lwem, filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
Agnieszka Jelonek – Trzeba być cicho, Wydawnictwo Cyranka
POWIEŚĆ
Wydawnictwo Cyranka szturmem podbiło rynek literacki w Polsce, wydając w 2021 roku takie książki, jak „Bratnia dusza” Davida Diopa, „Kości, które nosisz w kieszeni” Łukasza Barysa czy „Między kibolami” Billa Buforda. W styczniu Cyranka wyda kolejną powieść Agnieszki Jelonek pt. „Trzeba być cicho”. Wcześniej Cyranka opublikowała jej krótką powieść „Koniec świata, umyj okna”.
Para Luna i Theo wyprowadza się do starego wiejskiego domy, by szukać lekarstwa na rozpadające się małżeństwo. Co ciekawe wprowadzają się nie sami, lecz z przyjaciółką – całkowitym przeciwieństwem Luny, którą można opisać jako miks dziecka i szeptuchy. Pod wpływem konfrontacji, w Lunie zaczynają odzywać się sekrety z dzieciństwa, które domagają się ujrzenia światła dziennego.
Deirdre Mask – Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy, tłum. Agnieszka Wilga, Wydawnictwo Znak
REPORTAŻ
Jednym z najciekawszych reportaży pierwszej połowy 2022 roku może okazać się książka Dierde Mask o adresach. Mottem, przyświecającym publikacji będzie – Powiedz mi, gdzie mieszkasz, a powiem Ci, kim jesteś. Autorka snuje opowieść o tym, co oznacza posiadanie (lub brak) adresu zamieszkania. Jaką funkcję w naszym życiu odgrywa układ ulic, ich nazwy, numeracja domów. Wśród wszystkich nowości wydawniczych 2022 roku ta książka jest pozycją obowiązkowa dla miłośników map i urbanizacji.
Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Diuna. Książę Kaladanu, tłum. Andrzej Jankowski Wydawnictwo Rebis
POWIEŚĆ
Po śmierci Franka Herberta pieczę nad jego spuścizną literacką przejął jego syn Brian. Sukcesywanie od kilkunastu lat wydaje kontynuacje bestsellerowego cyklu o Diunie. W styczniu 2022 roku ukaże się kolejna część serii napisana wspólnie z Kevinem J. Andersonem. Tym razem w światło pada na Leto Atrydę, Księcia Kaladanu i ojca Muad’Diba. Historia wzlotu i upadku jego syna jest powszechnie znana, ale o władcy Kaladanu i jego partnerce wiadomo niewiele. W świecie, w którym wszyscy spiskują i knują, Leto Atryda działa. I to jemu poświęcona jest książka „Diuna. Książę Kaladanu”.
Han Kang – Biała elegia, tłum. Justyna Najbar-Miller, Wydawnictwo W.A.B.
POWIEŚĆ
Han Kang to jedna z najpopularniejszych współczesnych pisarek azjatyckich. W 2016 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Wegetarianka”. Wedle zapowiedzi polskiego wydawcy (W.A.B.), „Biała elegia” będzie książką o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Co może wydawać się ciekawe, większość powieści pisarka napisała podczas zimowego pobytu w Warszawie.
Lydia Millet – Ewangelia dzieciństwa, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Echa
POWIEŚĆ
Wydawnictwo Echa, czyli imprint Wydawnictwa Czarna Owca, zamierza kontynuować serię literacką, rozpoczętą w 2021 roku. Pierwszą publikacją w nowym roku będzie książka „Ewangelia dzieciństwa”, autorstwa Lydii Millet, finalistki Pulitzera i dwukrotnej nominowanej do National Book Award. Jedna z bohaterek książki, Eve, podobnie jak jedenaścioro innych dzieci, znalazła się w letnim domku wbrew własnej woli. Odpowiedzialni za tę sytuację są jej rodzice, którzy w tym samym czasie pogrążeni są w alkoholowym otępieniu. Na dodatek letnią sielankę przerywa groźny huragan i gwałtowna burza, które niszczą część posiadłości. Dzieci mają zupełnie inne zdanie na temat tego, co trzeba robić w takiej sytuacji, niż rodzice. W tych dziwnych, ale jakże metaforycznych i symbolicznych okolicznościach zaczyna się starcie pokoleń.
„Ewangelia dzieciństwa” to książka wielokrotnie wyróżniana w różnych zestawień, w tym najlepszych książek 2020 toku wg „The New York Times”.
Odpowiedzialna za tłumaczenie jest Aga Zano, która w 2021 roku przetłumaczyła takie powieści, jak „Kobieta, dziewczyna, inna” czy „Apeirogon”.
Patrycja Dołowy – Skarby, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
W styczniu nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się opowieść Patrycji Dołowy o poszukiwaczach skarbów i ich strażnicy.
Książka ma swoje korzenie w 2017 roku, gdy autorka została poproszona o pomoc. Zwróciła się do niej jej amerykańska przyjaciółka Michelle Levy, która chciała dowiedzieć się czegoś o swojej prababci Salomei. To był punkt wyjścia do wędrówki, która potoczyła się w zupełnie nieoczekiwany sposób. W trakcie pracy odkryła innych poszukiwaczy, głównie amerykańskich potomków polskich Żydów, którzy zainteresowali się legendami o rodzinnych skarbach i wizji utraconego raju. W tym samym czasie trafiła na Polaków, którzy stają na straży żydowskiej pamięci. Patrycję Dołowy zaintrygowało, co tak naprawdę motywuje ich do działania. „Skarby” to książka o żydowskim dziedzictwie, którego jest w Polsce pełno, ale które zostało wyprzedane, przejęte, rozgrabione, zagubione i zapomniane.
Deborah Eisenberg – Twoja kaczka jest moją kaczką, tłum. Kaja Gucio, Krzysztof Majer, Wydawnictwo Cyranka
ESEJE
Wydawnictwo Cyranka kontynuuje swoją serię prozy zagranicznej. Wśród zapowiedzi książkowych 2022 znajdziemy zbiór tekstów Debory Eisenberg w tłumaczeniu Krzysztofa Majera i Kai Gucio, który ma ukazać się w styczniu. To kolekcja opowieści, które czasem śmieszą, czasem czarują i zachwycają i oswajają czytelników z najtrudniejszymi prawdami o nas samych. Bohaterowie opowiadań Eisenberg stale nawiedzają duchy przeszłości. „Your duck is my duck” to jedna z najlepiej ocenianych książek ostatnich lat, a jednym z miłośników prozy Eisenberg jest inny mistrz krótkiej formy George Saunders.
Yōko Ogawa – Podziemie pamięci, tłum. Anny Karpiuk, Tajfuny
POWIEŚĆ
Opis wydawcy: Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty – kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się w pamięci, tracąc jakiekolwiek znaczenie. Większość poddaje się presji zapominania z całkowitą uległością, a nieliczni niepokorni trafiają pod nadzór policji pamięci. Młoda pisarka, która na rzecz tajemniczej instytucji straciła rodziców, postanawia ukryć w podziemiach domu przyjaciela, który potrzebuje ochrony. Ale czy życie w zamknięciu będzie miało kiedyś koniec?
Urszula Honek – Białe noce, Wydawnictwo Czarne
POWIEŚĆ
Opis wydawcy: Z pozoru nic się nie dzieje: mała podgórska miejscowość, kilka osób, nieuchwytny czas. A jednak światło się ściemnia, atmosfera gęstnieje, ktoś umiera w upalny dzień we własnym łóżku, ktoś spada ze skarpy, ktoś bezustannie krąży w ciemnościach. W debiutanckim zbiorze opowiadań Urszuli Honek, który spleciony jest delikatnymi nićmi powiązań niczym powieść, codzienność staje się niepokojąca i mroczna, choć źródła zagrożenia nie sposób odnaleźć. Ludzie rodzą się i umierają, tęsknią i marzą, smucą się i boją, aż w końcu niepostrzeżenie tracą zmysły. Mieszają się tu perspektywy czasowe, zmieniają narratorzy, coś się dzieje na jawie, coś w głowie szaleńca, a w górskich dolinach kładzie się ciemność.
Hendrix Grady – Horrorstor, tłum. Lesław Haliński, Wydawnictwo Vesper
POWIEŚĆ
Horror made in IKEA. Grady Hendrix snuje opowieść grozy o pewnym salonie meblowym w Ohio, którego pracownicy co rano zastają połamane regały Kjërring, stłuczone szklanki Glans i roztrzaskane szafy Liripip. Wyniki sprzedaży lecą na łeb, ale trudno jest dojść do tego, co tak naprawdę się dzieje. Kamery monitoringu bowiem nie rejestrują nic nadzwyczajnego. W celu rozwiązania tej tragicznej i tajemniczej sytuacji troje pracowników zgłasza się na całonocny dyżur w sklepie. I ta okładka!
Woody Guthrie – To jest wasz kraj, to jest mój kraj, tłum. Tomasz S. Gałązka, Wydawnictwo Czarne
SERIA AMERYKAŃSKA
W zestawieniu najciekawszych premier książek 2022 roku nie mogło zabraknąć Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne.Tym razem to autobiograficzna opowieść ojca folkowych pieśniarzy i kronikarza klasy pracującej. Choć pierwotnie książka Woody’ego Guthrie ukazała się w 1943 roku, to dopiero teraz ukazuje się na polskim rynku w tłumaczeniu Tomasza S. Gałązki. Guthrie opisuje swoje losy, na tle przemian społecznych i politycznych Stanów Zjednoczonych. Swoją opowieść rozpoczyna w czasach dzieciństwa, które spędził na równinach Oklahomy. Następnie pisze o latach spędzonych w drodze, podróżach pociągami towarowymi i autostopami oraz pierwszych występch. W tle zaś pobrzmiewają najważniejsze wydarzenia amerykańskiej historii – lata prohibicji, wielkie burze pyłowe, pierwsze odkrycia złóż ropy i atak na Pearl Harbor.
Luty 2022 – premiery książkowe
Maciej Falkowski – Armenia. Obieg zamknięty, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
Pierwszą książką w kultowej serii Sulina Wydawnictwa Czarne, która ukaże się w 2022 roku, będzie opowieść Macieja Falkowskiego o Armenii. Reportażysta przedstawia kraj, który od ponad trzydziestu lat funkcjonuje w lockdownie. Z powodu zamkniętych granic z Turcją i Azerbejdżanem, dramatycznego konfliktu o Górski Karabach, trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej zależności od Rosji, Armenia jest izolowana na arenie międzynarodowej. Odcięcie kraju ma również wymiar mentalny, bowiem sytuacja zamyka Ormian na resztę świata, zostawiając nieprzekraczalną granicę inności.
Dominique Bona – Gala. Niebezpieczna muza, tłum. Maria Żurowska, Noir Sur Blanc
BIOGRAFIA
Jej kochankami byli m.in. Salvador Dali, Max Ernst i Paul Eluard. Gala była kobietą, która czerpała z życia garściami, była żądną przygód kobietą obdarzoną wyjątkowym i zagadkowym urokiem. Gala wychowała się w Rosji, gdzie wyrosła na dziewczynę zbuntowaną przeciw konwenansom. Dominique Bona przedstawia opowieść o kobiecie, która obracała się w towarzystwie najważniejszych artystów XX wieku. Choć była niezwykle ekstrawertyczna i lubiła sławę, przez całe życie z uporem maniaka chroniła swój świat wewnętrzny. Bona opowiada nie tylko o bohaterce książki, ale również o jej partnerach i sztuce XX wieku.
Aneta Pawłowska-Krać – Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
9 lutego 2022 w serii reporterskiej Wydawnictwa Czarne ukaże się reportaż Anety Pawłowskiej-Krać o leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Według statystyk, co czwarty Polak na pewnym etapie swojego życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Przekładając to na gołe liczby – blisko osiem milionów osób doświadczyło lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Niestety, z powodu uprzedzeń do osób chorych, słabej dostępności czy braku środków, do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent. Problemy psychiczne mogą dotknąć wszystkich, niezależnie od płci czy wieku. Autorka książki opowiada, jak wygląda profilaktyka, pomoc, zaplecze leczenia psychiatryczne w kraju. W tym celu rozmawiała z pacjentami, pielęgniarzami, specjalistami, teoretykami i praktykami psychiatrii.
Marek Krajewski – Demonomachia, Wydawnictwo Znak
POWIEŚĆ
Na początku 2022 roku na swoim profilu na Facebooku Marek Krajewski poinformował czytelników, że pod koniec lutego br. ukaże się jego pierwsza, samodzielnie napisana, powieść nie będąca kryminałem. Oznacza to, że nie występują w niej ani Eberhard Mock, ani Edward Popielski. „Demonomachia” to debiutancka powieść grozy w dorobku Marka Krajewskiego. Jej tytuł po grecku oznacza „walka z demonami”.
Georgi Gospodinow – Schron przeciwczasowy, tłum. uzupełnimy (!), Wydawnictwo Literackie
POWIEŚĆ
Nowa powieść jednego z najgłośniejszych pisarzy europejskich, laureata Nagrody Angelusa. Sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń. Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Klinika odblokowuje ich wspomnienia, przywracając czas, w którym czuli spokój i spełnienie.
Jędrzej Pasierski – Gniazdo, Wydawnictwo Czarne
POWIEŚĆ
Jędrzej Pasierski, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, powraca z piątym tomem serii o komisarz Ninie Warwiłow. Do ekscentrycznego potomka rodziny nafciarskiej, Gabriela Koniarskiego, na wigilię Bożego Narodzenia przybywają goście. Kolacja odbywa się w Beskidzie Niskim, w nowo wybudowanym ośrodku znajdującym się na szczycie góry. Jak to bywa u Pasierskiego, coś musi pójść nie tak. Po serii niewygodnych pytań do gospodarza, świętowanie przerywa zbrodnia. Krąg podejrzanych zamyka się w liczbie osób zamkniętych w ośrodku. Nina Warwiłow musi działać szybko, żeby uniemożliwić mordercy kolejną zbrodnię.
David Szalay – Londyn, przeł. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza
POWIEŚĆ
David Szalay to pisarz już dobrze znany na polskim rynku. Nakładem Wydawnictwa Pauza ukaże się jego powieść „Londyn” (tytuł roboczy) w przekładzie Dobromiły Jankowskiej. Wcześniej Pauza wydała jego znakomity zbiór połączonych ze sobą opowiadań pt. „Turbulencje”. „London South-East” to debiutancka książka Szalaya. Głównym bohaterem jest tu 40-letni handlarz telefonów, a fabuła książki osadzona jest w przepełnionym alkoholem, materializmem i niepewnością o przyszłość świecie Paula Raineya, który jednocześnie jest alkoholikiem i zażywa leki przeciwlękowe.
Anna Bikont – Cena. Poszukiwanie żydowskich dzieci po wojnie, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
Pomiędzy majem 1947 roku a sierpniem 1948 roku Lejb Majzels, członek Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, bierze udział w blisko trzydziestu wyprawach w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, którym udało się przeżyć Holocaust, a które pozostawały pod opieką Polaków. Ze swoich wyjazdów prowadzi bardzo szczegółowe zapiski – kiedy i gdzie wyjechał oraz czy udało mu się odnaleźć dzieci. Po siedemdziesięciu latach Anna Bikont podejmuje próbę odnalezienia ludzi, których szukał Majzels. Reportażystka podąża śladem notatek pozostawionych przez Majzelsa w dwóch zeszytach – „Sprawozdaniach z podróży służbowych L. Majzelsa w sprawie poszukiwania dzieci znajdujących się w rękach Polaków”. Efektem nowych poszukiwań Bikont jest książka „Cena”, w której autorka rzuca nowe światło na losy żydowskich dzieci ocalałych z Zagłady.
Marzec 2022 – zapowiedzi i premiery książek
Leonora Carrington – Siódmy koń. Opowiadania zebrane, tłum. Michał Kłobukowski, Maryna Ochab, Wydawnictwo Filtry
Opowiadania
Leonora Carrington to jedna z najważniejszych malarek surrealistycznych, pisarka, feministka i skandalistka. Carrington obracała się w towarzystwie najważniejszych artystów XX wieku – była partnerką Maxa Ernsta i przyjaźniła się z Pablem Picasso. W Polsce znana jest dzięki powieści „Trąbka do słuchania”. Teraz Wydawnictwo Filtry zdecydowało się na wydanie jej opowiadań.
Santiago Amigorena – Getto jest we mnie, tłum. uzupełnimy (!), Wydawnictwo Literackie
POWIEŚĆ
Powieść nominowana do najważniejszych francuskich wyróżnień literackich – Nagrody Goncourtów, Renaudot i Médicis. Historia dziadka autora, Vicente Rosenberga, Żyda polskiego pochodzenia, który w 1928 roku wyemigrował z Europy i osiadł w Argentynie. Z oddalenia Vicente obserwuje tragedię tych, którzy zostali w Polsce. Intymna książka o Holokauście i milczeniu, które zaważyło na losach rodziny pisarza. Kuzynem Amigoreny jest słynny argentyński reportażysta Martín Caparrós, który również napisał książkę o losach polskich przodków – „Dziadkowie” ukazują się w tym samym czasie, co „Getto jest we mnie”.
Martin Caparros – Dziadkowie, tłum. uzupełnimy (!), Wydawnictwo Literackie
Powieść, reportaż, esej
Martín Caparrós w książce „Dziadkowie” odtwarza historię swej rodziny, w tym dziadka Wincentego Rosenberga, polskiego Żyda urodzonego w zaborze rosyjskim na rubieżach Rzeczpospolitej.
Lauren Groff – Wyspa kobiet, przeł. Jerzy Kozłowski
POWIEŚĆ
W marcu 2022 roku ukaże się kolejna powieść Lauren Groff. Książka znalazła się w zestawieniu najlepszych książek 2021 roku wg Baracka Obamy. W krajach anglojęzycznych powieść została wydana pt. „Matrix” – choć polski tytuł jeszcze nie jest w pełni znany, to najprawdopodobniej będzie brzmiał „Wyspa kobiet”.
Sally Rooney – Gdzie jesteś, piękny świecie, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B.
POWIEŚĆ
W marcu ukaże się najnowsza powieść Sally Rooney, autorki bestsellerowej książki „Normalni ludzie”. Bohaterami są tu Alice, irlandzka pisarka i Felix, pracownik magazynu wysyłkowego. Alice proponuje wspólną podróż do Rzymu. W tym czasie jej najlepsza przyjaciółka próbuje pozbierać się po rozstaniu z partnerem. Eileen zaczyna flirtować z Simonem, facetem którego zna od dzieciństwa. Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi, ale mimo to, życie daje im mocno w kość. Bohaterowie przezywają rozterki – schodzą i rozchodzą się, wpadają w doły i ulegają euforii. W tle pobrzmiewa melodia końca świata.
Anna Sawińska – Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
„Przesłonięty uśmiech” będzie pierwszym reportażem Wydawnictwa Czarne w marcu. To trzecia książki Anny Sawińskiej poświęcona Korei. Wcześniej reportażystka napisała książki „W Korei” i „Za rękę z Koreańczykiem”. Sawińska w 2002 roku zamieszkała w Korei Południowej. Studiowała tam handel międzynarodowy oraz pracowała dla koreańskich korporacji. W książce „Przesłonięty uśmiech” autorka przygląda się życiu koreańskich kobiet. Pisze tu o kanonie koreańskiego piękna, męskich oczekiwaniach, seksualności Koreańczyków oraz o modelach współczesnej koreańskiej rodziny.
Lamorna Ash – Skryte, jasne, słone. Rybackie miasteczko w Kornwalii, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
W marcu w kultowej serii Sulina ukaże się książka o Kornwalii. Imię autorki książki „Skryte, jasne, słone” pochodzi od nazwy jednej z kornwalijskich zatok. Lamorna Ash postanowiła przeprowadzić się do rybackiego miasteczka Newlyn, wnika w lokalną tkankę, by lepiej poznać mieszkańców i uważnie słuchać ich legend i opowieści. Ponadto autorka książki czynnie bierze udział w typowo nadmorskim życiu – wypływa kutrami na łowienie, patroszy ryby, bierze udział w aukcjach po połowach, a wieczorami upija się w rybackich pubach. Swoje obserwacje i doświadczenia opisuje w reportażu, w którym przywołuje m.in. Sebalda, Condrada i Virginię Woolf.
Kay Dick – Oni, tłum. Dorota Konowrocka-Sawa, ArtRage
POWIEŚĆ
„Oni”, podobnie jak wymieniona już tutaj książka Rotha, to książka, która wzbudziła zachwyt w momencie wydania, po czym została zapomniana na ponad cztery dekady. Obecnie powieść Kay Dick, uznawana za dystopijny majstersztyk, ukazuje się po raz pierwszy we Francji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Polsce.
Richard Flanagan – Żywe morze snów na jawie, tłum. uzupełnimy (!), Wydawnictwo Literackie
POWIEŚĆ
W marcu nakładem Wydawnictw Literackiego ukaże się nowa powieść laureata Nagrody Bookera Richarda Flanagana pt. „Żywe morze snów na jawie”. Tym razem autor „Ścieżek północy” zabiera czytelników do trawionej pożarami, suszą i zniszczeniem Australii. Głównymi bohaterami powieści są Anna i jej bracia, Tommy i Terzo, którzy trzymają 87-letnią matkę przy życiu w tasmańskim szpitalu. Rodzinna tragedia rozgrywa się w czasie, gdy kraj pogrążony jest w apokaliptycznych pożarach.
Daniel Kehlmann – Tyll, tłum. Urszula Poprawska, Wydawnictwo Literackie
POWIEŚĆ
Na wiosnę, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukaże się niemiecki bestseller, którzy sprzedał się w liczbie przeszło pół miliona sprzedanych egzemplarzy. Na podstawie książki powstaje serial Netflixa, a prawa do wydania zostały sprzedane do przeszło 20 krajów. Tytułowa postać (która została zaczerpnięta z XIV-wiecznych niemieckich podań ludowych. W Polsce znana jest pod nazwą Dyl Sowizdrzał) to syn wieśniaka, który w wyniku konfliktu z Kościołem zostaje stracony. Tyll musi uciekać z rodzinnych okolic – ucieka wraz z córką młynarza, Nelly. W tym czasie nabiera zdolności kuglarskich. W trakcie podróży przez trawiony wojną kraj, utrzymuje się przy życiu dzięki pokazom różnych sztuczek. Tyll jest jednak kimś więcej – nie tylko zwinnym iluzjonistą, ale również hipnotyzerem, oszustem, prowokatorem i demonem spętanym w jednej osobie.
Angelika Kuźniak – Skłodowska-Curie, Wydawnictwo Literackie
BIOGRAFIA
W pierwszej połowie 2022 roku możemy spodziewać się nowej biografii autorstwa Angeliki Kuźniak. Po Zofii Stryjeńskiej i Oldze Boznańskiej, autorka bierze na warsztat postać jednej z najważniejszych polskich badaczek w historii – Marię Skłodowską-Curie, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla (w dwóch różnych dziedzinach: chemii i fizyki)
Kwiecień 2022 – premiery książek
Magdalena Idem – Manekin w peniuarze. Moda w II RP, Wydawnictwo Czarne
REPORTAŻ
W marcu, nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się debiutancka książka Magdaleny Idem, reporterki, redaktorki, doktorantki w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Do tej pory Idem publikowała m.in. w „Critical Studies in Fashion & Beauty”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Non/fiction” i „Dwutygodniku”. Jej reportaż będzie pewnego rodzaju wehikułem czasu. Autorka opowie o modzie, trendach, stylizacjach, ubraniach i wnętrzach modnych w czasie II Rzeczypospolitej. Idem odkrywa postaci, które kreowały ówczesny styl gwiazd. Pisze również o tym, jak trendy z wybiegów i magazynów miały się do faktycznego ubioru obywateli II RP.
Andrzej Muszyński – Dom ojców, Wydawnictwo Czarne
PROZA
Maj 2022 – premiery i zapowiedzi książek
Juan Gabriel Vásquez – A gdy obejrzysz się za siebie, tłum. Katarzyna Okrasko, Wydawnictwo Echa
POWIEŚĆ
„A gdy obejrzysz się za siebie” to druga, po „Kształcie ruin” powieść Vásqueza, która jest zapowiedzią książkową 2022 Wydawnictwa Echa. Głównym bohaterem książki jest Sergio Cabrera, kolumbijski reżyser, który znalazł się na życiowym zakręcie. Artysta uczestniczy w retrospektywie swojej twórczości w Barcelonie. W tym samym czasie zmarł mu ojciec, jego małżeństwo przechodzi wielki kryzys, a w Kolumbii odrzucono porozumienie pokojowe, które mogłoby zakończyć wojnę domową, trwającą już od blisko pięćdziesięciu lat. To czas by Sergio podsumował życie swojej rodziny – reżyser wspomina wydarzenia, które naznaczyły życie jego i jego ojca – hiszpańską wojnę domową, emigrację do Ameryki Południowej, Chiny z czasów Rewolucji Kulturalnej i działania w partyzantce.
Czerwiec 2022 – nowości książkowe
Charles Yu – Interior Chinatown, przeł. Aga Zano, ArtRage
POWIEŚĆ
Powieść nagrodzona w 2020 roku National Book Award.
W czerwcu 2022 roku ukaże się kolejna ważna premiera w tłumaczeniu Agi Zano. Tym razem to nagrodzona National Book Award opowieść o tym, co oznaczają azjatyckie korzenie w Stanach Zjednoczonych. Charles Yu wyrasta na jeden z najważniejszych młodych głosów amerykańskiej literatury. Autor żongluje motywami zaczerpniętymi z historii, popkultury, amerykańskich dzielnic azjatyckich korzeni i hollywoodzkich filmów kung-fu. Na dodatek wszystko to w przezabawnej, inteligentnej prozie zapisanej w formie scenariusza filmowego.
Aleksandra Pakieła – Oto ciało moje, ArtRage
DEBIUT
„Oto ciało moje” to debiut prozatorski Aleksandry Pakieły, blogerki książkowej, absolwentki Polskiej Szkoły Reportażu, reporterki. Jej pierwsza książka będzie „powieścią o zaburzeniach odżywiania i wpływie wychowania katolickiego na stosunek do postrzegania własnego ciała. To liryczno-naturalistyczna historia o dziedziczeniu rodzinnych traum, samotności i stygmatyzacji społecznej. Brutalnie szczery i odważny zapis walki z bulimią”.
Ponadto na rynku ukażą się nowe książki Doroty Kotas i tegorocznego objawienia, czyli Łukasza Barysa, autora głośnej książki „Kości, które nosisz w kieszeni”.
Nowości wydawnicze 2022 – data nieznana
Phil Kay – Redeployment, tłum. Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Cyranka
W 2022 roku rynek literacki znów połączy losy Wydawnictwa Cyranka i Krzysztofa Cieślika. Tym razem tłumacz głośnego reportażu „Między kibolami” przełoży książkę „Redeployment” wyróżnionego nagrodą National Book Award Phila Klaya. Książka znalazła się w wielu zestawieniach najważniejszych książek roku, w tym na listach „The New York Timesa”, „Time”, „Newsweeka” i „The Washington Post”. Klay zabiera czytelników na fronty wojen w Iraku i Afganistanie. Bohaterami jego opowiadań są żołnierze, którzy walczyli na froncie i po powrocie do kraju, mierzą się z dramatycznymi wspomnieniami, poczuciem winy oraz straty.
Przedstawione w książce historie pełne są brutalności, beznadziei i strachu. Żołnierze przedstawieni przez Klaya doświadczają potwornych sytuacji – strzelają do psów, które zjadają ludzkie zwłoki, zbierają szczątki swoich kumpli, musza podejmować decyzję pod wpływem presji i strachu. Na dodatek w obliczu wojny i czyhającej na każdym kroku śmierci, zderzają się całkowicie inną kulturą, której nie rozumieją. Nie ma wątpliwości, że „Redeployment” to jedna z ciekawszych zapowiedzi zbliżającego się roku. Trzymam kciuki za Cyrankę!
Mohamed Mbougar Sarr – La plus secrete memoire des hommes, Wydawnictwo Cyranka
POWIEŚĆ
W drugiej połowie 2022 roku, również nakładem Wydawnictwa Cyranka, ukaże się książka Mohameda Mbougara Sarra, tegorocznego laureata Nagrody Goncourtów, najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej.
Roxane Gay – Bed Feminist, tłum. uzupełnimy (!), Wydawnictwo Cyranka
ESEJE
Kolejną arcyciekawą zapowiedzią Cyranki, jest zbiór esejów Roxane Gay, autorki głośnej i kontrowersyjnej książki „Głód”.
Anthony Doerr – Cloud Cuckoo Land, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
W 2022 roku oferta Wydawnictwa Poznańskiego poszerzy się o książki Anthony’ego Doerra, autora bestsellerowej powieści „Światło, którego nie widać”. Fabuła trzeciej powieści Doerra – „Cloud Cuckoo Land”– rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. W tej rozciągającej się od XV wieku po teraźniejszość, a nawet przyszłość historii, łączą się losy Anny, Omeira, Seymoura, Zeno i Konstance. Doerr zabiera czytelników do XV-wiecznego Konstatnynopola, XX-wiecznych Stanów Zjednoczonych oraz na międzygwiezdny statek kosmiczny.
II tom poezji Louise Glück, tłum. Krystyna Dąbrowska, Wydawcnitwo a5
POEZJA
W 2020 roku amerykańska poetka Louise Glück otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Polscy wydawcy nie mogli zaliczyć werdyktu Akademii Szwedzkiej do udanych, bowiem żadna z książek poetki nie była wówczas dostępna w języku polskim. W kilka tygodni po ogłoszeniu zwyciężczyni, Wydawnictwo a5 zapowiedziało, że kupiło prawa do kilku tomów amerykańskiej poetki. W 2021 roku na polskim rynku ukazał się zbiór wierszy „Ararat” w tłumaczeniu Krystyny Dąbrowskiej. Wydawnictwo zapowiedziało, że kolejne tomy ukażą się w 2022 i 2023 roku, ale bez większych szczegółów.
The Island of Missing Trees, tłum. I. Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
Elif Shafak to obok Orhana Pamuka jedna z najpopularniejszych współczesnych tureckich pisarek. Na polskim rynku jest doskonale znana, dzięki kilku książkom wydanym przez krakowskie Wydawnictwo Literackie oraz niedawno wznowionym i wydanym przez Wydawnictwo Poznańskie. Ostatnią książką Shafak, która ukazała się na polskim rynku była powieść „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”, za którą autorka otrzymała nominację do Nagrody Bookera. W 2022 roku Poznańskie zapowiedziało wznowienia kolejnych książek autorki oraz premierę „The Island of Missing Trees”.
Tym razem autorka „Bękarta ze Stambułu” zabiera czytelników na Cypr. Dochodzi do symbolicznego spotkania dwójki nastolatków – cypryjskiego Greka i cypryjskiego Turka – którzy traktują wyspę, jak swój dom. W oparach czosnku, papryki i aromatycznych ziół, charakterystycznych dla wyspy, kwitnie zakazana miłość Kostasa i Defne. Para spotyka się również pod drzewem figowym, które jest świadkiem nie tylko ich randek i rozstań, ale również wojny, która doprowadza wyspę w objęcia katastrofy.
Sarah Moss – Summerwater, tłum. Paulina Surniak, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
Kiley Reid – Such a Fun Age, tłum. Paulina Surniak, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
Nominacja do Nagrody Bookera 2020
2021 roku przyniesie nam również nominowaną do nagrody Bookera debiutancką książkę Kiley Reid pt. „Such a Fun Age”. To odważna powieść o uprzedzeniach, nierównościach i współczesnych przejawach rasizmu.
Benedict Wells – Hard Land, tłum. Viktor Grotowicz, Wydawnictwo Poznańskie
POWIEŚĆ
Sigrid Nunez – Dla Rouenny, Wydawnictwo Pauza
POWIEŚĆ
Nowa powieść Edouarda Louisa, tłum. uzupełnimy (!) Wydawnictwo Pauza
POWIEŚĆ
Nakładem Wydawnictwa Pauza ukaże się kolejna powieść Edouarda Louisa, francuskiego fenomenu młodego pokolenia. Tym razem autor „Kto zabił mojego ojca” skupia się na relacjach z matką. Autor pisze o życiu kobiety, która większość życia spędziła w biedzie. Ponadto brutalnie doświadczyła upokorzenia przez męską przemoc. To też książka o tym, jak w wieku czterdziestu lat postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Kobieta postanowiła zbuntować się, uciekła od męża i odzyskała wolność.
Biografie Wydawnictwa Poznańskiego
Wydawnictwo Poznańskie zaskoczy w tym roku również wyjątkowymi biografiami. Na rynku pojawią się także książki o Gagarinie, Alfredzie Noblu, George’u Orwellu i jednym z najbardziej kultowych zespołów historii – The Rolling Stones.
Morgi Ogai – Zarządca Sansho, tłum. uzupełnimy (!), Tajfuny
Mini-Tajfuny #6
Więcej szczegółów wkrótce.
Arnon Grunberg – Psychiatrzy i rzeźnicy, Wydawnictwo Pauza
NON-FICTION
Więcej szczegółów wkrótce.
II połowa 2022 roku
Listę będziemy na bieżąco aktualizować! Keep in touch!
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)