23 maja rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie – jedna z największych imprez wydawniczych w naszej części Europy. Na cztery dni Stadion Narodowy zamieni się w świątynię literatury dzięki wydawcom i pisarzom z całego świata oraz, rzecz jasna, tysiącom odwiedzających. To czas spotkań autorskich oraz wielu wyczekiwanych przez cały rok premier. Na niektóre z nich nie musicie czekać aż do Targów – Woblink zaprasza na alternatywne, Elektroniczne Targi Książki. Przy tej okazji mamy dla was kilka powodów, dla których ebook może sprawdzić się dużo lepiej niż książka papierowa.

Tak, wiemy. Ebook nie pachnie papierem, a podczas przerzucania stron nie usłyszycie charakterystycznego szelestu kartki. Korzystanie z książek cyfrowych oferuje za to sporo możliwości, których nie daje lektura tradycyjnej książki papierowej.

https://woblink.com/pl/targi2019
Wirtualne Targi Książki

Czytnik możesz zabrać wszędzie!

Niestety książki papierowe trochę ważą, zwłaszcza, gdy zabieramy się za czytanie kilkusetstronicowej powieści w twardej oprawie. Problematyczne może okazać się także czytanie w zatłoczonym autobusie lub podczas deszczu. Czytniki ważą przeważnie kilkadziesiąt gramów, są bardzo poręczne i mieszczą się nawet w kieszeni, a duża część z nich posiada wodoodporne ekrany.

Dużo pamięci!

Większość czytników ebooków ma wbudowanych kilka gigabajtów pamięci, dodatkowo niektóre mają mają możliwość zwiększania swojej pojemności dzięki portom kart pamięci. Biorąc pod uwagę, że ebooki (pliki mobi czy epub) zwykle mają kilka lub kilkanaście megabajtów, można szybko obliczyć, że w czytniku zmieści się kilkaset książek!

Książki dostępne od zaraz

Dzięki całkowitej automatyzacji księgarni internetowej za pomocą zaledwie kilku kliknięć możemy mieć wybraną książkę na swoim czytniku. Zaoszczędzicie czas na chodzeniu do księgarni bądź czekaniu na wysyłkę. Na Woblinku często znajdziecie ebooki w przedsprzedaży – dzięki temu wiele tytułów możecie przeczytać jeszcze przed oficjalną premierą.

Zapisywanie notatek

Twórcy czytników wyszli naprzeciw tradycyjnym czytelnikom lubiącym kreślić po książkach oraz zaznaczać interesujące cytaty. Większość współczesnych czytników posiada możliwość zaznaczania wybranych fragmentów, tworzenia notatek oraz przypisów. Ba! Po podkreśleniu cytatów mamy możliwość wysłania ich na chmurę, dzięki czemu możemy z nich korzystać później w różnego rodzaju aplikacjach.

Niezdrowe dla oczu?

Jedną z tez stawianych przez przeciwników książek elektronicznych jest twierdzenie, że ich czytanie psuje wzrok. Owszem, jeśli czytamy książkę z ekranu generującego światło – LCD czy ekranu telefonu komórkowego – wielogodzinna lektura może być męcząca i często praktykowana może prowadzić do pogorszenia wzroku. Sprawa wygląda zupełnie inaczej z tzw. e-papierem, technologią wbudowaną w ekrany czytników e-booków, w których ekran odświeża się tylko podczas „przewracania” stron.

RSVP

Książki w formie elektronicznej dają także ogromną szansę na szybsze przyswojenie zawartych w nich treści. Metody szybkiego czytania, wspomagane przez różnego rodzaju aplikacje mobilne na telefonach, komputerach i tabletach, mogą pomóc zwiększyć tempo czytania nawet kilkukrotnie. Jedną z takich metod jest RSVP. Jak to wygląda? Możecie zobaczyć w poniższym filmiku.

O innych metodach szybkiego czytania oraz o tym, jak przeczytać Harry’ego Pottera w 77 minut, pisali redaktorzy portalu Czytaj PL.

Tłumaczenia – dobre do nauki języków

Czytanie książek może pomóc w nauce języka obcego. Jak? Wszystkie uznane marki czytników mają w swoich systemach wbudowane słowniki. Podczas lektury obcojęzycznego e-booka dzięki jednemu kliknięciu w słowo możemy poznać jego tłumaczenie. Część firm oferuje także możliwość tworzenia fiszek!

Książki za darmo

Często mówi się, że nie ma nic za darmo. A jednak! W sieci znajduje się wiele książek, które można pobrać zupełnie za darmo. W większości są to dzieła klasyków, do których prawa dostępne są w domenie publicznej. Ponadto takie inicjatywy jak Wolne Lektury pozwalają ściągnąć mniej lub bardziej znane dzieła na swój czytnik i cieszyć się ich lekturą. Darmowe książki ebooki również na Woblinku!

Udogodnienia, jakie niesie ze sobą czytanie lub słuchanie książek elektronicznych, nieodwracalnie zmieniły postrzeganie lektury w formie cyfrowej. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do czytania książek w formie elektronicznej, to zdecydowanie polecamy próbę. Coraz więcej bibliotek na terenie całego kraju oferuje wypożyczenie czytnika. Nic tylko próbować!

Wirtualne Targi Książki
Wirtualne Targi Książki