Czytelnicy przyzwyczajeni do lektury książek papierowych, rozpoczynając przygodę z ebookami, często są zaskoczeni tym, że liczba stron w książce elektronicznej i w jej drukowanej wersji nie jest taka sama. Zainteresowanie tym zagadnieniem i poszukiwanie na nie odpowiedzi widać chociażby po przeanalizowaniu najczęstszych pytań zadawanych wyszukiwarce Google w związku z ebookami.


Dlaczego ebook ma mniej stron niż książka papierowa?

To pytanie pada najczęściej. Wyjaśnienie jest proste. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w ebooku miejsce na stronie wykorzystywane jest optymalnie. Treść sama się do niej dopasowuje. Tekst zostaje automatycznie „wlany” przez czytnik w dostępna na „stronie” miejsce. Dzieje się to za każdym razem na nowo: gdy wybierzemy inny krój pisma, rozmiar fontu. Także gdy zmienimy ustawienia interlinii lub marginesów. Stanie się tak niezależnie od tego czy zrobimy to na samym początku książki czy już w trakcie czytania. Przykładowo jeśli byliśmy na stronie 50, ale zdecydowaliśmy, że chcemy by litery były większe, to nagle możemy znaleźć się na stronie 100, pomimo iż patrzymy wciąż na ten sam akapit.

ebook ma mniej stron niż książka
Jak jednak wygląda proces „numerowania” stron w ebookach?

Wszystko zależy od urządzenia na jakim czytamy, konkretnego czytnika lub aplikacji. Ewentualne numerowanie stron dokonuje się właśnie na tym etapie. Jeden z najpopularniejszych na rynku czytników, Kindle, zamiast numeracji podaje procentowy postęp czytania (od 1% do 100% treści książki) lub „lokację” będącą numerem znaku w ebooku.

Warto zaznaczyć, że tradycyjna numeracja stron na czytnikach nie ma wiele sensu. W zależności od ustawień (wielkości fontu, marginesów itd.) ten sam ebook może mieć różną liczbę stron na każdym czytniku. Dana lokalizacja tymczasem zawsze będzie odnosiła się do tego samego miejsca w tekście.


Co więc robić gdy zależy nam na tym aby wskazać innej osobie miejsce w tekście?

Numeracja stron w plikach obu formatów (MOBI i EPUB) jest tylko i wyłącznie szacowaną projekcją danej aplikacji oraz czytnika. Służy do śledzenia postępu czytania w wygodny dla użytkownika sposób. Nie stosuje się jej jako referencji do miejsca w tekście, gdyż nie jest ona odtwarzalna. W celu wskazania innej osobie danego miejsca w tekście najlepiej stosować numer lokacji. Można również zacytować konkretny fragment ponieważ większość czytników oraz aplikacji obsługujących formaty EPUB i MOBI posiada wyszukiwarkę. Aby odnaleźć konkretne miejsce w pliku MOBI na czytniku Kindle, należy wybrać opcję „Go to…” -> „location”, gdyż odnosi ona do konkretnego miejsca, licząc pojedyncze znaki w publikacji od początku.

Numeracja, do której mogą być przywiązani czytelnicy książek papierowych, służy w czytnikach i aplikacjach do śledzenia postępu lektury wyłącznie dla wygody samego czytelnika. Nie pełni żadnej funkcji, jeśli chodzi o informację o umiejscowieniu tekstu. Ponadto, nawet jeśli czytelnik sam wygeneruje numerację do swoich ebooków, nie będzie ona zgadzała się z numeracją stron w wersji papierowej tego tytułu.