Wystartowała 11 edycja Conrad Festivalu, jednego z największych literackich festiwali na świecie. 21 października o godzinie 11 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem organizatorów i gości tegorocznego festiwalu. Podczas konferencji zaprezentowano pierwsze drzewo, które zostanie zasadzone w Lesie Prawiek, potwierdzono informację o tym, że Olga Tokarczuk spotka się z czytelnikami w Krakowie oraz przedstawiono program i ideę festiwalu.

Conrad Festival – Rzeczywistości

W konferencji prasowej wzięli udział Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury i doradca programowy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada, Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, Aleksander Kardyś, prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego, Olga Drenda, eseistka, dziennikarka i tłumaczka oraz Bill Gaston, prozaik nominowany do najważniejszych kanadyjskich nagród, takich jak Governor General’s Award czy Giller Prize, dwukrotny zdobywca Victoria Butler Book Prize, uhonorowany również za całokształt twórczości nagrodą im. Timothy’ego Findleya. Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Paweł Markowski przedstawił hasło, które przyświecać będzie przeszło 200 wydarzeniom tegorocznej edycji. Będzie nim słowo Rzeczywistości.

Zadaj pytanie Oldze Tokarczuk

Podczas konferencji prasowej, Robert Piaskowski potwierdził informacje o tym, że Olga Tokarczuk spotka się z czytelnikami w czasie Festiwalu Conrada w sobotę. Miejsce i godzina spotkania nie jest jeszcze znana. Wiadomo natomiast, że podczas spotkania polskiej noblistce zostaną zadane pytania od publiczności. Swoje propozycje pytań można zgłaszać na specjalnego maila: zapytajolge@biurofestiwalowe.pl. Ponadto w niedzielę, 27 października o godzinie 10.00 Noblistka będzie podpisywać książki w sąsiadującej z siedzibą Wydawnictwa Literackiego, księgarni Pod Globusem (ul. Długa 1, Kraków).

Wszystkie ebooki Noblistki na Woblink.com

 

Las Prawiek

Z okazji przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w Krakowie, Mieście Literatury UNESCO, powstanie 25 000 drzew. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję o utworzeniu LASU PRAWIEK, który powstanie na terenie nowohuckich Kujaw. Akcja ma na celu uczczenie dorobku artystycznego pisarki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. 29 października o godzinie 10.00 odbędzie się specjalne wydarzenie, w którym krakowianie będą mogli wspólnie zasadzić drzewa. Wydarzenie będzie częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Conrad Festival. Przypomnijmy, że 10 października Akademia Szwedzka ogłosiła Olgę Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018! Na konferencji prasowej zaprezentowane zostało pierwsze drzewo, które zostanie posadzone w ramach tej wyjątkowej akcji.

Conrad Festival

Tegoroczna, 11. edycja Festiwalu Conrada odbędzie się w dniach od 21 do 27 października w Pałacu Czeczotka. Do Krakowa przyjadą między innymi Almudena Grandes, Chimamanda Ngozi Adichie, Didier Eribon, Mariusz Szczygieł, Dmitrij Bykow. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu są „Rzeczywistości”. Październikowy festiwalowy tydzień to czas, w którym wydarzenie ponownie zyska najważniejsze z wyróżnień – oddaną, różnorodną i otwartą na poznanie nowego publiczność, która w ten szczególny dla literatury czas przyjeżdża do Krakowa z całego świata. Więcej o wydarzeniu: conradfestival.pl