12 września 1921 roku urodził się Stanisław Lem, jeden z najważniejszych pisarzy science fiction XX wieku. Lem należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Napisał przeszło sześćdziesiąt książek, spośród których wiele stało się bestsellerami, również za granicą. Z tej okazji wraz z wydawnictwem Cyfrant mamy dla was wyjątkową promocję i propozycję 5 najciekawszych książek Stanisława Lema, które koniecznie musisz przeczytać!

Stanisław Lem to wyjątkowy autor, który stworzył wiele niepowtarzalnych dzieł. Jakie są najlepsze książki Stanisława Lema i od czego zacząć, zaznajamiając się z twórczością pisarza? Zapraszamy do lektury!

Stanisław Lem – najpopularniejsze dzieła

Solaris

„Solaris” to najsłynniejsza powieść Stanisława Lema. Nie tylko jest najchętniej kupowana, najczęściej wznawiana i tłumaczona na języki obce, ale również najczęściej adaptowana. Zarówno jako inspiracja przy powstawaniu scenariuszy teatralnych, filmowych i telewizyjnych, jak również gier i animacji.

Powszechnie uznaje się, że w „Solaris” Lem przedstawił jedno z najciekawszych literackich wizji zderzenia człowieka z nieznanym, z absolutem, czy jak twierdzą niektórzy, z Bogiem. Polski pisarz w wyjątkowy sposób opisał niemożność poznania Wszechświata przez człowieka oraz ludzką ułomność. Główny bohater książki, psycholog Kris Kelvin, wyrusza na stację badawczą, krążącą nad oceanem cytoplazmatycznym pokrywającym planetę Solaris. Głównym zadaniem Krisa jest zbadanie parametrów i charakteru tajemniczego oceanu, którego forma stale się przeobraża. Wielu naukowców twierdzi, że ocean przejawia oznaki inteligencji i potrafi wpływać na myśli ludzi przebywających w jego pobliżu. W czasie ekspedycji Krisa, na stacji badawczej zaczyna dochodzić do nieprawdopodobnych wydarzeń. Mieszkający tam naukowcy wpadają w obłęd, a jeden z szefów placówki popełnił samobójstwo kilka godzin przed przybyciem Krisa z Ziemi.

Najlepsze i najciekawsze książki Stanisława Lema - Solaris
Kup ebooka na Woblink.com

Kongres futurologiczny

W jednej z najlepszych książek Lema spotykamy najpopularniejszą wykreowaną przez niego postać – to Ijon Tichy, bohater kilkunastu opowiadań i powieści. Jego przygody zostały opisane w takich książkach jak „Dzienniki gwiazdowe”, „Kongres futurologiczny”, „Wizja lokalna” czy „Pokój na ziemi”. Ijon jest narratorem i głównym bohaterem większości utworów, w których się pojawia.

Tichy jest międzygwiezdnym podróżnikiem. To wybitna jednostka, która wyróżnia się wyjątkową inteligencją i sprytem. Na dodatek Tichy posiada nietuzinkowe poczucie humoru. Posiada też wiele talentów – z racji swoich rozwiniętych zdolności dyplomatycznych, często angażuje się w polityczne spory na obcych planetach.

Najlepsze i najciekawsze książki Stanisława Lema - kongres futurologiczny
Kup ebooka na Woblink.com

Jedną z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema z Tichym w roli głównej jest „Kongres futurologiczny”. W trakcie międzynarodowego kongresu dyplomatycznego dochodzi do bliżej nieokreślonego ataku terrorystycznego. Delegaci biorący udział w zjeździe padają ofiarą zatrucia środkiem halucynogennym. Ijon musi przedrzeć się przez kilka warstw halucynacji, by dotrzeć do rzeczywistości. Bohater musi zachować zimną krew, by nie dać się zwieźć iluzjom.

Na podstawie „Kongresu futurologicznego” powstała jedna z najbardziej oryginalnych adaptacji filmowych dzieł Lema. Wyprodukowany w 2013 toku „Kongres” to połączenie tradycyjnego filmu i animacji. Za reżyserię odpowiedzialny był izraelski reżyser Ari Folman. W rolach głównych wystąpili m.in. Robin Wright (Złoty Glob za „House of Cards”), Harvey Keitel (znany z filmów Tarantino) czy Paul Giamatti (zdobywca dwóch Złotych Globów).

Bajki robotów

„Bajki robotów” to jedna z najciekawszych książek Stanisława Lema wzorowana na mitach, wierzeniach i ludowych opowieściach. Łączą się w nim dwa światy – feudalny i kosmiczny. To jeden z najciekawszych eksperymentów Stanisława Lema. Nie bez przyczyny książka znalazła się w kanonie szkolnych lektur. Mimo że uczniowie szkół podstawowych czytają ją na lekcjach nie oznacza, że książka nie nadaje się dla dorosłych. Jak to zwykle u Lema, dorosły czytelnik znajdzie w jego tekstach ukryte znaczenia i odniesienia do kultury. Dzięki temu „Bajki robotów” świetnie nadają się do czytania niezależnie od wieku.

Najlepsze i najciekawsze książki Stanisława Lema - bajki robotów
Kup ebooka na Woblink.com

Astronauci

Czytelnikom chcącym lepiej poznać świat autora „Solaris”, planujących przeczytać więcej niż jedną z naszej listy książek Stanisława Lema, polecamy zacząć od jego pierwszej powieści – „Astronautów”. Lem debiutował nią w 1951 roku. To książka science-fiction, której akcja rozgrywa się na początku XXI wieku. Pełno w niej jednak odniesień do świata współczesnego Lemowi.

Główną osią fabularną jest upadek ostatniego ziemskiego państwa kapitalistycznego. Mieszkańcy Ziemi pozbyli się najważniejszych problemów społecznych takich jak nierówność, głód i ubóstwo. Od wielu lat nie ma wojen i panuje powszechny dobrobyt. Pewnego dnia na Syberii znaleziona zostaje dziwna paczka pozaziemskiego pochodzenia. Szybko okazuje się, że jest to wiadomość z Wenus. Zawiera się w niej ostrzeżenie, które ludzie interpretują, jako groźbę inwazji z kosmosu. Na planetę wyrusza ziemska załoga mająca na celu zbadanie międzyplanetarnych relacji.

Najlepsze i najciekawsze książki Stanisława Lema - szpital przemienienia
Kup ebooka na Woblink.com

Szpital przemienienia

Najlepsze książki Stanisława Lema nie ograniczają się do dzieł z pogranicza fantastyki i science-fiction. Jeszcze przed rozpoczęciem prac nad „Astronautami”, Lem zaczął pisać „Szpital przemienienia”. Książka oparta jest na wojennych doświadczeniach Lema i jest jedną z kilku pozycji w jego dorobku spoza nurtu science-fiction. Ostatecznie książka ukazała się w 1955 roku.

„Szpital przemienienia” to wstrząsająca opowieść o młodym lekarzu Stefanie Trzynieckim. Świeżo upieczony absolwent medycyny dostaje posadę w szpitalu dla chorych na zaburzenia psychiczne. Po krótkim czasie Trzyniecki orientuje się, że nie tylko pacjenci mają problemy. Sanatorium jest zamkniętą enklawą, panują w nim specyficzne zasady. Hierarchia i podziały nie przypominają tych, które lekarz zapamiętał z czasów studiów. Trzyniecki rozpoczyna swoją pracę w bardzo ponurym okresie, tuż po wybuchu II wojny światowej. Szpital pada ofiarą hitlerowskiej propagandy, wedle której w społeczeństwie nie ma miejsca dla chorych umysłowo, upośledzonych i niepełnosprawnych. Placówce grozi likwidacja, a pacjentom i lekarzom transport do obozu koncentracyjnego albo śmierć na miejscu. W obliczu zagrożenia pacjenci i lekarze w rozmowach ze sobą podejmują trudne tematy dotyczące egzystencji i przemijania, co sprawia, że „Szpital przemienienia” można określić także mianem traktatu filozoficznego.

Sprawdź e-booki z kategorii fantastyka i horror dostępne w naszej ofercie!