Ken Follett – ciekawostki o autorze trylogii „Kingsbridge”
Ciekawostki o Kenie Follecie
Pierwsze kroki
Miłość do sztuki i literatury rozbudzili w młodym Kenie rodzice. Gdy chłopak miał 10 lat, Follettowie przenieśli się do Londynu. Tam Follett studiował filozofię na University Collage. Po studiach wyjechał do Cardiff, by tam pracował dla gazety South Wales Echo. Po trzech latach dostał jednak lepszą ofertę i wrócił do stolicy by pracować dla Evening News..
Debiut
Follett hobbystycznie zajmował się pisaniem próbek swoich powieści. Poświęcał na to czas głównie po pracy i w weekendy. Motywacją do wydania pierwszej powieści była potrzeba pieniędzy na naprawę samochodu. Dziennikarska pensja nie wystarczała by odłożyć na remont. Pierwszą książką, dzięki której zyskał popularność, jest wydana w 1978 roku „Igła”, która do dziś sprzedała się w przeszło 10 milionach egzemplarzy.
Igła
Po raz pierwszy o Follecie świat usłyszał nie tylko przy okazji sukcesu „Igły”, ponieważ była to pierwsza powieść, którą wydał pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Wcześniej swoje książki okraszał nazwiskami Martin Martinsen, Zachariasz Stone i Bernard L. Ross. „Igła” przyniosła mu też popularność dzięki wysokobudżetowej adaptacji z Donaldem Sutherlandem w roli głównej.
Filary ziemi
Donald Sutherland łączy w klamrą inne wybitne dzieło Folletta, które także doczekało się adaptacji. Trzydzieści lat po wystąpieniu w „Igle”, Sutherland znalazł się w obsadzie serialu „Filary ziemi”, opartej na powieści o tym samym tytule. Do dziś jest to dzieło uznawane za najpopularniejsze w dorobku Folletta. „Filary ziemi” to pierwszy tom trylogii „Kingsbridge”, której fabuła została osadzona w XII-wiecznej Wielkiej Brytanii. Na podstawie cyklu powstały również gry komputerowe i planszowe oraz musical.
Dorobek
Ken Follett napisał do tej pory 44 książki, które rozeszły się na świecie w liczbie przeszło 200 milionów egzemplarzy. Brytyjczyk zaczął od pisania thrillerów, następnie wydał kilka powieści nutru „spy-fiction”, osadzając ich fabułę w realiach II wojny światowej. Największą popularność przyniosła mu jednak trylogia „Kingsbridge” – przeszło 3000-stronicowa saga średniowieczna.
Polityka
W połowie lat 70. XX wieku, Follett bardzo zainteresował się polityką. Zwrot ku polityce związany był z tym, że Follett zaczął się spotykać z Barbarą Broer – jego późniejsza żona. Jego wybranka należała do Partii Pracy. Z jej ramienia w 1997 roku została członkiem brytyjskiego parlamentu. Follett był zaangażowany finansowo we wspieranie kampanii wyborczej żony.
Follett bohaterem powieści Pratchetta
Co opócz wykonywanego zawodu i kraju pochodzenia może łączyć Kena Folletta z Terrym Pratchettem? Otoż Ken Follett wziął kiedyś udział w akcji charytatywnej, w której uczestnicy licytowali się o to, kto zostanie uwieczniony w powstającej wówczas kolejnej części słynnego „Świata Dysku”. I tak za kwotę 2200 funtów, Follett stał się bohaterem „Straży nocnej” – Pratchet nazwał w książce szefa Gildii Skrytobójców doktorem Follettem.
Muzyka
Oprócz pisania Follett amatorsko zajmuje się graniem muzyki, jest członkiem zespołu Damn Right I Got the Blues. Zazwyczaj gra na gitarze basowej. Oprócz tego można go posłuchać na żywo podczas koncertów folkowej grupy Clog Iron, w którym gościnnie gra na bałałajce.
Promowanie literatury
Follett czynnie udziela się w akcje promocji czytelnictwa. Jest aktywnym członkiem ważnych instytucji związanych z promocją kultury, zarówno działających lokalnie, jak i globalnie. Pisarz współpracował między innymi z National Literacy Trust, Royal Society of Arts, Reading is Fundamental czy Dyslexia Action
Pomnik za życia
Ken Follett doczekał się pomnika za życia. W hiszpańskim mieście Vitoria-Gasteiz można podziwiać jego pełnowymiarową podobiznę.
Płodny pisarz
Ken Follett jest bardzo płodnym pisarzem, wydającym swoje powieści z dużą częstotliwością. Jego rzetelność i niezwykłą pracowitość potwierdzają również fakty – wszystkie jego książki przekraczają 600 lub nawet 800 stron. Na dodatek wiele z nich cieszy się uznaniem historyków, którzy chwalą Folletta za wierne odtwarzanie faktów w swoich powieściach. Ostanią książką Folletta, która ukazała się w Polsce jest „Słup ognia” – jest to książka zamykająca trylogię „Kingsbridge”.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)