Liu Cixin uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy science fiction. Przeciętny polski czytelnik jednak wciąż niewiele wie na jego temat. A szkoda, bo to niezwykła postać w świecie literatury.

Okładka książki "Era supernowej" autorstwa Liu Cixin
Kup w promocji

Ciekawe fakt o Liu Cinix

To kiedyś musiało się stać. Cokolwiek byśmy nie myśleli o ustroju Chińskiej Republiki Ludowej, nie sposób zaprzeczyć, że ten kraj jest w czołówce potęg gospodarczych i kosmicznych. Chiny wysłały w kosmos 11 ludzi, umieściły na orbicie stacje kosmiczne pełniące funkcje laboratoriów, a w tym roku, jako pierwsze, skutecznie doprowadziły do zakiełkowania roślin na Księżycu, co było wydarzeniem bezprecedensowym w historii ludzkości. Chińskie firmy technologiczne, takie jak Xiaomi czy Huawei, podbijają rynek (choć nie cieszą się zaufaniem zachodnich rządów). Przy takich sukcesach tylko kwestią czasu było, by czytelniczy rynek zapragnął science-fiction, które ukazuje spojrzenie na przyszłość lub alternatywną rzeczywistość okiem obywateli Kraju Środka.

Lukę na tym rynku zapełnił Liu Cixin (którego media anglosaskie, często przekręcające nazwiska ludzi spoza swojego kręgu kulturowego, utytułowały Cixin Liu). W Polsce wydany został jego cykl „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”, a zaledwie wczoraj premierę miała „Era supernowej”. Utwory te zachwyciły zarówno czytelników z krajów anglosaskich, jak i Polaków.

Z okazji premiery „Ery supernowej” przedstawiamy Wam 10 nieoczywistych ciekawostek na temat tego niezwykłego pisarza.

  1. Rodzice i górnicze dziedzictwo

Okładka książki "Koniec śmierci" autorstwa Liu Cixin
Kup „Koniec śmierci” w promocji

Kim byli rodzice tak wybitnego pisarza fantastyki naukowej? Wykładowcami akademickimi? Pisarzami? Nauczycielami? Otóż nie, byli pracownikami kopalni. Nie powinno to dziwić, skoro Liu urodził się w Yangquan, chińskiej prefekturze będącej ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego, pirytów, rud żelaza etc.

  1. Rewolucja kulturowa

Kiedy Mao Zedong postanowił zmienić kierunek rozwoju Chin i oprzeć go na własnej, innej od radzieckiej, doktrynie, zrobił to za sprawą tzw. rewolucji kulturowej. Jego fanatyczni wyznawcy rozpoczęli czystkę. Przedstawiciele inteligencji, konfucjaniści, religijni buddyści, mnisi i mniszki a także obywatele uznawani za „nieprawomyślnych” (wg rewolucjonistów) nie mogli czuć się bezpiecznie.

Rodzice Liu uznali, że przemysłowy, „gorący” rejon Yangquan nie jest bezpieczny i wysłali syna do domu dziadków w Loushan (w prowincji Henan). Nie była to łatwa decyzja, ale miłość do dziecka była silniejsza niż przywiązanie.

  1. Pierwsza praca

Okładka książki "Piorun kulisty" autorstwa Liu Cixin
Kup „Piorun kulisty” w promocji

Czy po zakończeniu studiów Liu zaczął pracować jako naukowiec? Niezupełnie. Jako wykładowca? Nie do końca. Nauczyciel? Pudło. Ten literacki geniusz pierwszą pracę otrzymał w elektrowni w Shanxi.

  1. Punk

A dokładniej cyberpunk. Liu Cixin był pierwszym oficjalnie wydanym chińskim pisarzem tworzącym w tym dystopijnym gatunku science-fiction. Osiągnął to zaszczytne miejsce w historii chińskiej literatury, publikując w roku 1989 powieść „中国”(„Chiny 2185” – pozycja  dotychczas niewydana w Polsce).

  1. Dziewięciokrotny laureat

„Kraj Środka” ma własną, prestiżową nagrodę dla najlepszych pisarzy science-fiction: 银河奖 („Galaktyczna nagroda”). Dotychczas Liu Cixin zdobył ją aż dziewięciokrotnie!

  1. Laureat Nagrody Hugo 2015

Okładka książki "Problem trzech ciał" autorstwa Liu Cixin
Kup „Problem trzech ciał” w promocji

Międzynarodową karierę pisarza zapoczątkowała jednak inna nagroda. W 2015 roku angielskie tłumaczenie „Problemu trzech ciał” zostało uhonorowane prestiżową amerykańską nagrodą Hugo. No i się zaczęło.

  1. Wielcy czytają

Problemem trzech ciałzachwycił się m.in. prezydent USA Barack Obama oraz twórca Facebooka Mark Zuckerberg. W Polsce, jeszcze zanim ukazało się tłumaczenie powieści, chwalił ją Wojciech Orliński (autor m.in. głośnej biografii Stanisława Lema).

  1. W służbie społeczeństwu

W roku 2018 Liu Cixin zdobył kolejne prestiżowe wyróżnienie. Nagrodę Arthura C. Clarke’a za Wyobraźnię w Służbie Społeczeństwu („Arthur C. Clarke Award for Imagination in Service to Society”).

  1. Ekranizacja „Problemu trzech ciał”

Najsłynniejsza powieść autora stała się tak głośna, że jej ekranizacja była tylko kwestią czasu. Jej producentem jest chiński YooZoo Pictures. Obecnie film jest w postprodukcji.

Okładka książki "Ciemny las" autorstwa Liu Cixin
Kup „Ciemny las” w promocji

Jak to zwykle bywa przy kinowych superprodukcjach, wśród wielkich korporacji nie brakuje sępów chcących zbić na niej swój własny kapitał, nawet jeśli w niego nie zainwestowali centa. I tak oto w roku 2018 Amazon zaczął wypuszczać do mediów informacje, jakoby negocjował kupno praw do kultowej adaptacji Liu Cixin oraz zapowiadać, że to właśnie ICH produkcja pobije swoją popularnością „Grę o tron”. Odpowiedź z Chin przyszła bardzo szybko. YooZoo Pictures wysłało oświadczenie, że są jedynymi właścicielami praw do ekranizacji „Problemu trzech ciał”, zarówno w wersji kinowej, jak i serialowej.

  1. Ekranizacja 流浪地球 / czyli „Wędrującej Ziemi”

Piątego lutego tego roku w Chinach ukazała się pierwsza kinowa adaptacja utworu Liu Cixin. „Wędrująca Ziemia” (w Polsce wydana jako opowiadanie w zbiorze „Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2014”) w ciągu dwóch tygodni stała się drugim najbardziej kasowym filmem w Chinach. Patrząc na trailer, nie ma co się dziwić. Mają rozmach.

W Polsce jak na razie przetłumaczono 6 utworów tego wybitnego chińskiego pisarza. Premiera ostatniego z nich, „Ery supernowej”, miała miejsce wczoraj. Mamy nadzieję, że to jedynie początek i doczekamy się przekładu pozostałych utworów tego wybitnego twórcy.

Mikołaj Kołyszko

Jeśli lubisz dowiadywać się więcej o swoich ulubionych twórcach, koniecznie zajrzyj do takich artykułów jak „Ken Follett – ciekawostki o autorze trylogii „Kingsbridge”” czy „Ken Kesey – ciekawostki o autorze „Lotu nad kukułczym gniazdem”„.