5 czerwca 1949 roku urodził się Ken Follett, jedenz najpopularniejszych współczesnych pisarzy z Wielkiej Brytanii. Follett jest autorem bestsellerowych serii Kingsbridge i Trylogii Stulecia. Łącznie jego powieści rozeszły się w nakładzie przeszło 200 milionów egzemplarzy. Oto kilka ciekawostek z okazji okrągłej, siedemdziesiątej rocznicy urodzin.

Ciekawostki o Kenie Follecie

Pierwsze kroki

Miłość do sztuki i literatury rozbudzili w młodym Kenie rodzice. Gdy chłopak miał 10 lat, Follettowie przenieśli się do Londynu. Tam Follett studiował filozofię na University Collage. Po studiach wyjechał do Cardiff, by tam pracował dla gazety South Wales Echo. Po trzech latach dostał jednak lepszą ofertę i wrócił do stolicy by pracować dla Evening News..

Debiut

Follett hobbystycznie zajmował się pisaniem próbek swoich powieści. Poświęcał na to czas głównie po pracy i w weekendy. Motywacją do wydania pierwszej powieści była potrzeba pieniędzy na naprawę samochodu. Dziennikarska pensja nie wystarczała by odłożyć na remont. Pierwszą książką, dzięki której zyskał popularność, jest wydana w 1978 roku „Igła”, która do dziś sprzedała się w przeszło 10 milionach egzemplarzy.

Igła

Po raz pierwszy o Follecie świat usłyszał nie tylko przy okazji sukcesu „Igły”, ponieważ była to pierwsza powieść, którą wydał pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Wcześniej swoje książki okraszał nazwiskami Martin Martinsen, Zachariasz Stone i Bernard L. Ross. „Igła” przyniosła mu też popularność dzięki wysokobudżetowej adaptacji z Donaldem Sutherlandem w roli głównej.

Igła
Kup książkę lub ebooka Woblink.com

Filary ziemi

Donald Sutherland łączy w klamrą inne wybitne dzieło Folletta, które także doczekało się adaptacji. Trzydzieści lat po wystąpieniu w „Igle”, Sutherland znalazł się w obsadzie serialu „Filary ziemi”, opartej na powieści o tym samym tytule. Do dziś jest to dzieło uznawane za najpopularniejsze w dorobku Folletta. „Filary ziemi” to pierwszy tom trylogii „Kingsbridge”, której fabuła została osadzona w XII-wiecznej Wielkiej Brytanii. Na podstawie cyklu powstały również gry komputerowe i planszowe oraz musical.

Filary ziemi
Kup książkę lub ebooka Woblink.com

Dorobek

Ken Follett napisał do tej pory 44 książki, które rozeszły się na świecie w liczbie przeszło 200 milionów egzemplarzy. Brytyjczyk zaczął od pisania thrillerów, następnie wydał kilka powieści nutru „spy-fiction”, osadzając ich fabułę w realiach II wojny światowej. Największą popularność przyniosła mu jednak trylogia „Kingsbridge” – przeszło 3000-stronicowa saga średniowieczna.

Polityka

W połowie lat 70. XX wieku, Follett bardzo zainteresował się polityką. Zwrot ku polityce związany był z tym, że Follett zaczął się spotykać z Barbarą Broer – jego późniejsza żona. Jego wybranka należała do Partii Pracy. Z jej ramienia w 1997 roku została członkiem brytyjskiego parlamentu. Follett był zaangażowany finansowo we wspieranie kampanii wyborczej żony.

Follett bohaterem powieści Pratchetta

Co opócz wykonywanego zawodu i kraju pochodzenia może łączyć Kena Folletta z Terrym Pratchettem? Otoż Ken Follett wziął kiedyś udział w akcji charytatywnej, w której uczestnicy licytowali się o to, kto zostanie uwieczniony w powstającej wówczas kolejnej części słynnego „Świata Dysku”. I tak za kwotę 2200 funtów, Follett stał się bohaterem „Straży nocnej” – Pratchet nazwał w książce szefa Gildii Skrytobójców doktorem Follettem.

Kup książkę lub ebooka Woblink.com

Muzyka

Oprócz pisania Follett amatorsko zajmuje się graniem muzyki, jest członkiem zespołu Damn Right I Got the Blues. Zazwyczaj gra na gitarze basowej. Oprócz tego można go posłuchać na żywo podczas koncertów folkowej grupy Clog Iron, w którym gościnnie gra na bałałajce.

Promowanie literatury

Follett czynnie udziela się w akcje promocji czytelnictwa. Jest aktywnym członkiem ważnych instytucji związanych z promocją kultury, zarówno działających lokalnie, jak i globalnie. Pisarz współpracował między innymi z National Literacy Trust, Royal Society of Arts, Reading is Fundamental czy Dyslexia Action

Niebezpieczna fortuna
Kup książkę lub ebooka Woblink.com

Pomnik za życia

Ken Follett doczekał się pomnika za życia. W hiszpańskim mieście Vitoria-Gasteiz można podziwiać jego pełnowymiarową podobiznę.

Płodny pisarz

Ken Follett jest bardzo płodnym pisarzem, wydającym swoje powieści z dużą częstotliwością. Jego rzetelność i niezwykłą pracowitość potwierdzają również fakty – wszystkie jego książki przekraczają 600 lub nawet 800 stron. Na dodatek wiele z nich cieszy się uznaniem historyków, którzy chwalą Folletta za wierne odtwarzanie faktów w swoich powieściach. Ostanią książką Folletta, która ukazała się w Polsce jest „Słup ognia” – jest to książka zamykająca trylogię „Kingsbridge”.