Książki o kotach – 10 najlepszych tytułów na 13. urodziny Woblinka
Książki o kotach – 10 najlepszych tytułów na 13. urodziny Woblinka
O kocie, który ratował książki – Sosuke Natsukawa, tłum. Anna Zalewska, Wydawnictwo Znak
„O kocie, który ratował książki” to międzynarodowy bestseller dla wszystkich, którzy kochają książki i nie chcą, żeby zniknęły z powierzchni ziemi.
Antykwariat Natsuki to niezwykłe miejsce, gdzie miłośnicy czytania znajdą tu książki z duszą i spokój do lektury. Kiedy niespodziewanie właściciel przybytku umiera, księgarnię dziedziczy jego nieśmiały i introwertyczny wnuk Rintarō. Wśród uginających się od grubych tomów półek, w przyćmionym świetle i w wirującym kurzu zjawia się gadający kot. Rudy, pręgowany, o szmaragdowych oczach. To właśnie on wciąga Rintarō w niebezpieczną grę. Razem wyruszają w podróż przez cztery labirynty, aby uratować ginące książki, odnaleźć sens i radość życia.
Czy zagadkowe spotkania, niezwykła wyprawa i egzystencjalne pytania odmienią życie Rintarō? Czy odkryje, na czym polega nieskończona i nieodgadniona siła miłości, pokona samotność i finalnie uratuje książki przed wyginięciem?
Ja cię kocham, a ty miał – Katarzyna Berenika Miszczuk, Wydawnictwo W.A.B.
Kolejna na liście najlepszych książek o kotach jest komedia kryminalna Katarzyny Bereniki Miszczuk, autorki bestsellerowej serii „Kwiat paproci”.
Ilustratorka Ala ma kota o imieniu Lord. Znudzony życiem na zbyt niskim w jego mniemaniu poziomie Lord postanawia pozbyć się narzeczonego swojej ukochanej opiekunki i wziąć sprawy w swoje łapki. Za jego drobną zachętą Ala wyjeżdża razem z innymi artystami do położonego na odludziu dworku.
Właściciel przybytku, pan Stefan, postanowił ufundować wyjątkowe stypendium. Wybrany przez fundatora twórca będzie miał okazję zostać spadkobiercą pana Stefana. Rywalizacja o jego względy staje się zaciekła. Tak zaciekła, że pewnego dnia w salonie zostają odnalezione zwłoki jednego z artystów. Czy Lordowi uda się uratować swoją panią?
A gdyby tak ze świata zniknęły koty? – Genki Kawamura, tłum. Dariusz Latoś, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
To pierwsza wydana powieść Genkiego Kawamury, wydana w serii z Żurawiem. Na swoim koncie autor ma kolejne dwie, które jeszcze nie zostały przetłumaczone na język polski.
Główny bohater książki „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?”, młody listonosz mieszkający samotnie z kotem Kapustkiem, otrzymuje szokującą diagnozę lekarską. Okazuje się, że zostały mu tylko miesiące, a może nawet tygodnie życia. Zanim jednak zdąży się oswoić z tą trudną wiadomością, pojawia się diabeł ze specjalną ofertą. Mężczyzna otrzyma dodatkowy dzień życia za każdą rzecz, którą postanowi usunąć ze świata. Tak oto rozpoczyna się naprawdę niezwykły tydzień… Jak jednak ma oddzielić to, bez czego można się obejść, od tego, co rzeczywiście niezbędne? Gdzie doprowadzi bohatera i jego ukochanego kota ten układ z diabłem? Ta książka w dowcipny, a jednocześnie wzruszający sposób opowiada o stracie i pojednaniu, a także poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o istotę życia.
Na podstawie „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Akiry Nagaiego.
Miau. Kompletna historia kota – Laura Vocelle, tłum. Dorota Kozińska, Wydawnictwo Marginesy
Na przestrzeni dziejów – w zasadzie już od samego neolitu – kot wywierał niebagatelny wpływ na społeczeństwa i kultury: albo jako bóstwo, albo jako demon, a obecnie jako superbohater i niekwestionowany władca mediów społecznościowych.
Kot był maskotką żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muzą pisarzy, artystów i mężów stanu. Zapewniał komfort i inspirację. Nigdy służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony. Przez wieki odgrywał fundamentalną rolę w kształtowaniu się cywilizacji.
Laura Vocelle, znawczyni kotów i ich historii, opowiada, co łączy kobiety (nie tylko te parające się magią) i koty. Wyjaśnia, dlaczego uważa się, że czarny kot przynosi pecha, i dlaczego jego wizerunek na statkach i samolotach miałby przynosić szczęście. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej! W końcu Leonardo da Vinci, wielki artysta i wynalazca, zwykł mawiać: „nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem”.
Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata– Dean Nicholson, tłum. Joanna Dziubińska, Wydawnictwo Znak
„Świat Nali” to pasjonująca kronika niesamowitej przyjaźni między człowiekiem i kotem, która zmieniła wszystko. Jest to również opowieść o wyjątkowej wyprawie oraz wolności, jaką daje pełna spontanicznych decyzji podróż.
Kiedy podczas samotnej podróży rowerem dookoła świata Dean znajduje Nalę, kotkę porzuconą na pewną śmierć w górach Bośni, nawet nie przypuszcza, że jego przygoda dopiero się zaczyna.
Nala od jazdy w transporterze woli podziwiać widoki wtulona w swojego nowego przyjaciela. Wspólnie zwiedzają bałkańskie miasteczka, ratują stare osiołki w Grecji, walczą z chorobą w Azerbejdżanie, a w Gruzji przygarniają… Ducha.
Dzięki burej kotce Dean z lekkomyślnego imprezowicza zmienia się w troskliwego opiekuna, a jego zabawne relacje na Instagramie sprawiają, że ich podróżą zaczyna żyć cały świat.
Ona i jej kot – Makoto Shinkai, Naruki Nagakawa, tłum. Dariusz Latoś, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
„Ona i jej kot” to pełen emocji zbiór opowiadań, który powstał na podstawie krótkometrażowego filmu Makoto Shinkaia, czyli jednego z bardziej popularnych japońskich reżyserów filmów animowanych.
Historia przedstawia cztery kobiety, cztery koty i ich cztery przeplatające się ze sobą historie. Miyu czuje, że jest inna niż wszyscy i dlatego żyje samotnie. Niespodziewanie pewnego deszczowego wiosennego dnia znajduje kota w kartonowym pudle i zabiera go do domu. Reina, tak samo niezależna jak jej kotka Mimi, wkracza w dorosły, nie zawsze przyjazny świat. Aoi to młoda kobieta, której życie naznaczyła śmierć najlepszej przyjaciółki. Staruszka Shino i jej kot wspierają bratanka, który szuka swojego miejsca w życiu. Życiowym zmaganiom bohaterek dyskretnie przyglądają się koty, a z tej obserwacji rodzi się szczególna więź. Bo przecież świat koci niewiele się różni od ludzkiego. Za to wsparcie, jakie zapewnia druga istota, pozwala zmagać się z małymi i wielkimi problemami.
Kot w Tokio – Nick Bradley, tłum. Maria Makuch, Wydawnictwo Znak
„Kot w Tokio” Nicka Bradleya została okrzyknięta mianem jednego z najważniejszych debiutów 2021 roku. Nominowano ją do Dublin Literary Award i Diverse Book Award.
Tokio nigdy nie śpi. To miasto hipnotyzuje, przyciąga, pozostaje nieuchwytne. Właśnie tam żyją artysta tatuator, którego tajemnicza dziewczyna prosi o odtworzenie na plecach mapy Tokio, przepracowany taksówkarz nieustannie przeżywający przedwczesną śmierć żony, uzależniony od gier komputerowych mężczyzna pragnący prawdziwej miłości i mieszkający w opuszczonym hotelu bezdomny. Zupełnie różnych bohaterów łączy tytułowy kot. Kim jest to tajemnicze stworzenie przemierzające ulice metropolii?
Kot, który spadł z nieba – Hiraide Takashi, tłum. Katarzyna Sonnenberg, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
„Kot, który spadł z nieba” to literacki fenomen. Książka otrzymała japońską nagrodę literacką Kiyama Shohei. Jako jedna z nielicznych japońskich książek, znalazła się na liście bestsellerów “New York Timesa”.
Autor stworzył powieść-medytację o poszukiwaniu szczęścia na przekór monotonii dnia codziennego. Subtelnie nakreśla portret psychologiczny współczesnych trzydziestolatków, którzy czują się samotni, nawet żyjąc w szczęśliwych związkach.
Małżeństwo trzydziestolatków mieszka w małym wynajętym domku w spokojnej dzielnicy Tokio. Choć oboje pracują w domu i spędzają razem dużo czasu, nie mają już sobie zbyt wiele do powiedzenia. Pewnego dnia do ich życia wkracza Chibi – kotka, która każdego dnia zjawia się nieproszona w ich ogrodzie. Z czasem małżonkowie zaczynają rozmawiać o Chibi, dbać o nią i traktować ją jak domownika. W końcu pojawia się nadzieja na ratunek dla ich wspólnego życia.
Miasto kotów. 10 niesamowitych opowieści o kotach – Miyazawa Kenji Kyusaku Yumeno Fuboku Kozakai Sakutaro Hagiwara Koichiro Miyahara Unno Juza Mimei Ogawa Kotaro Tanaka, tłum. Michał Chodkowski, Wydawnictwo KIRIN
Koty należą do ulubionych zwierząt Japończyków, choć dawniej przypisywano im nadnaturalne zdolności. Nic dziwnego, że po ich niejednoznaczny, intrygujący wizerunek od dawna chętnie sięgają pisarze.
„Miasto kotów” to zbiór dziesięciu opowiadań autorstwa ośmiu japońskich autorów, którzy w różny sposób przedstawiają te zwierzęta – jako bohaterów baśni, groźne potwory, a nawet upiory czy projekcję niespokojnego umysłu. Całość poprzedza wprowadzenie, przybliżające historię kotów i legend na ich temat w Japonii, a nawet tamtejszą „kocią” literaturę.
Mnich, który kochał koty Podróż w poszukiwaniu siebie. Siedem nauk – Corrado Debiasi, tłum. Tomasz Kwiecień, Wydawnictwo Insignis
Pewien mężczyzna traci pracę. Kiedy rozstaje się z partnerką, postanawia zostawić za sobą wszystko i wyruszyć do Indii. Ma nadzieję, że poprzez codzienną praktykę jogi i rozmowy z tamtejszymi mędrcami znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania i odzyska życiową równowagę.
Po przybyciu do Waranasi gubi się w labiryncie zatłoczonych i hałaśliwych uliczek starego miasta. To właśnie wtedy rozpoczyna się jego droga ku odnalezieniu samego siebie. Spotka na niej z pozoru zwyczajnych ludzi, którzy podzielą się z nim prawdziwą mądrością.
Mistrz sztuk walki, malarz, staruszka karmiąca biednych, opiekunka ogrodów – każda z tych osób wypowie słowa, które zapadną mężczyźnie w pamięć i na zawsze zmienią jego postrzeganie świata.
Jednak najważniejszą naukę przekaże mu mistrz Tatandźi, sędziwy mnich żyjący w aśramie wraz ze swoimi kotami. To on uświadomi bohaterowi, że szczęście, którego dotąd bezskutecznie poszukiwał, cały czas nosi w sobie.
Więcej książek z kotem w roli głównej znajdziecie w naszym wpisie z okazji Dnia Kota:
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)