Wydawnictwo a5 poinformowało, że planuje wydać trzy tomy poezji Louise Glück, amerykańskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatur za rok 2020. Pierwszy z nich, „Ararat”, ukaże się już w drugiej połowie 2021 roku. Za tłumaczenia wierszy odpowiedzialna będzie poetka Krystyna Dąbrowska.

Wydawnictwo a5 opublikuje poezję Louise Glück

Wydawnictwo a5 zostało polskim wydawcą Laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku, amerykańskiej poetki Louise Glück. Obecnie planuje publikację trzech tomów Noblistki w tłumaczeniach Krystyny Dąbrowskiej. Pierwszy z nich, „Ararat”, ukaże się w drugiej połowie 2021 roku. Louise Glück jest pierwszą poetką nagrodzoną przez Akademię od czasu Wisławy Szymborskiej (1996) i 16. kobietą wyróżnioną literackim Noblem. Akademia nagrodziła ją za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Fragment mowy noblowskiej Louise Glück

Ci z nas, którzy piszą książki, prawdopodobnie chcą dotrzeć do wielu czytelników. Ale niektórzy poeci nie postrzegają tego pragnienia w kategoriach przestrzennych, jak w wypełnionym audytorium Widzą, jak wiele osób dociera do nich sekwencyjnie, w czasie, w przyszłości, w jakiś głęboki sposób ci czytelnicy zawsze odnajdują ich pojedynczo, jeden po drugim. Wierzę, że przyznając mi tę nagrodę, Akademia Szwedzka postanowiła uhonorować intymny, prywatny głos, który wypowiedź publiczna może czasem wzmocnić lub przedłużyć, ale nigdy go nie zastąpi. / fragment mowy noblowskiej Louise Glück/

Grafika wyróżniająca: Niklas Elmehed, oficjalny portrecista Nobel Prize