Co zrobić, gdy nie mamy czasu lub możliwości czytania tradycyjnej książki lub ebooka? W trakcie jazdy samochodem, podczas sprzątania, podróży zatłoczonym autobusem czy w trakcie uprawiania sportu? Odpowiedź jest prosta – można słuchać audiobooków! O tym, jak słuchać i gdzie można zaopatrzyć się w najlepsze audiobooki pisaliśmy już w artykule, który możecie przeczytać na naszym blogu. Pozostaje ostatnia, być może najtrudniejsza kwestia, którego audiobooka wybrać. A trzeba dodać, że z roku na rok powstaje coraz więcej znakomitych nagrań, w których biorą udział znani aktorzy i lektorzy. Żeby ułatwić wam zadanie przedstawiamy najlepsze audiobooki, które najchętniej kupowaliście na Woblinku w 2020 roku!

Najlepsze audiobooki – top 10 roku 2020

1. Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Czytają Mariusz Bonaszewski, Adam Ferency, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Jan Peszek, Wiktor Zborowski, Danuta Stenka

W 2020 roku najchętniej kupowaliście audiobooka „Księgi Jakubowe”, adaptację powieści Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

W swojej najgrubszej powieści Tokarczuk przedstawia losy Jakuba Franka – filozofa i pisarza przewodzącego żydowskiej sekcie frankistów. Tłem opowieści jest wielobarwna Rzeczpospolita Obojga Narodów. W 2015 roku, za „Księgi Jakubowe” Tokarczuk otrzymała podwójną Nagrodę Literacką Nike – zarówno wyborem jury, jak i czytelników.

„Księgi Jakubowe” to przeszło 900-stronicowa powieść, efekt kilkuletniej, tytanicznej pracy Olgi Tokarczuk. Tak długi tekst przekłada się na przeszło 40 godzin audiobooka. W 2020 ukazała się superprodukcja, w którą zaangażowanych było wielu znakomitych aktorów, wśród nich m.in. Adam Ferency, Maja Ostaszewska i Jan Peszek.

2. Dżuma – Albert Camus, Wydawnictwo Aleksandria

Czyta Adam Ferency

W 2020 roku wyjątkową popularnością cieszyła się „Dżuma” Alberta Camus. Akcja powieści rozgrywa się w Oranie, w bliżej nieokreślonym roku w latach 40. XX wieku. W mieście spustoszenie niesie epidemia dżumy. Głównym bohaterem książki jest doktor Rieux, który za wszelką cenę stara się w tych nieludzkich warunkach należycie spełniać swój obowiązek. Walczy z zarazą i aktywnie wspiera chorych.

W czasie pierwszej fali epidemii koronawirusa książka po kilkudziesięciu latach od premiery stała się ponownie bestsellerem. Być może czytelnicy i słuchacze na całym świecie szukali w powieści Camus odpowiedzi na to, jak zachować się w czasie pandemii.

dżuma najlepsze audiobooki 2020 albert camus
Kup audiobooka na Woblink.com

3. Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow, Wydawnictwo Znak

Czytają Magdalena Różczka i Andrzej Chyra

Na podium znalazła się również adaptacja wielkiej powieści Michaiła Bułhakowa pt. „Mistrz i Małgorzata”. To jedna z najważniejszych powieści XX wieku, która na stałe weszła do kanonu światowej literatury. Do rozmowy dwóch moskiewskich literatów wtrąca się pewien dziwny cudzoziemiec. Wydarzenie to rozpocznie serię tajemniczych i niewyjaśnionych zdarzeń, do jakich zacznie dochodzić w stolicy Związku Radzieckiego. Zwieńczeniem wszystkich tych zjawisk będzie niezapomniany bal u szatana.

Audiobook „Mistrz i Małgorzata” to długo wyczekiwana superprodukcja z Magdaleną Różdżką i Andrzejem Chyrą w rolach głównych. Nagranie powstało na podstawie najnowszego tłumaczenia powieści, autorstwa rodziny Przebindów.

najlepsze audiobooki Mistrz i Małgorzata
Kup audiobooka na Woblink.com

4. Mitologia – Jan Parandowski, Wydawnictwo Aleksandria

Czyta Wiktor Zborowski

Na czwartym miejscu najchętniej kupowanych audiobooków 2020 roku znalazła się „Mitologia” Jana Parandowskiego w interpretacji Wiktora Zborowskiego. Jak widać, współcześnie nadal chcemy czytać i słuchać historii, których korzenie sięgają kilka tysięcy lat wstecz.

mitologia parandowski najlepsze audiobooki 2020
Kup audiobooka na Woblink.com

5. Król – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie

Czytaj Maciej Stuhr

Na piątym miejscu najlepiej sprzedających się audiobooków 2020 roku znalazł się „Król” Szczepana Twardocha, w interpretacji Macieja Stuhra. Zarówno powieść, jak i audiobook, powrót na listy bestsellerów zawdzięczają premierze serialu, który emitowany był na przestrzeni listopada i grudnia ubiegłego roku.

król najlepsze audiobooki twardoch 2020
Kup audiobooka na Woblink.com

6. Sapiens. Od zwierząt do bogów – Yuval Noah Harari, Wydawnictwo Literackie

Czyta Roch Siemianowski

„Sapiens” Harariego to światowy hit, dzięki któremu autor rozpoczął swoją międzynarodową karierę. Harari przedstawił tu całościową historię człowieka, począwszy od życia w jaskiniach, przez podróż na Księżyc, na inżynierii genetycznej kończąc. Sto tysięcy lat temu człowiek musiał walczyć o przetrwanie zarówno z naturą, jak i ze zwierzętami. Obecnie, w XXI wieku, ludzkość opanowała świat i to właśnie rozwój człowieka staje się zagrożeniem dla planety. Harari w „Sapiens” połączył ujęcie biologiczne z perspektywą kulturoznawczą i historyczną, pozwalając czytelnikowi spojrzeć na ludzkość i jej miejsce w świecie w zupełnie nowy sposób.

Kup audiobooka na Woblink.com

7. Wyrwa – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy

Czyta Grzegorz Damięcki

„Wyrwa” to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

najlepsze audiobooki wyrwa chmielarz 2020
Kup audiobooka na Woblink.com

8. Roztopy – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne

Czyta Janusz Zadura

Ósme miejsce zajęły „Roztopy” Jędrzeja Pasierskiego, za które autor otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. To drugi tom przygód z komisarz Niną Warwiłow w roli głównej.

Po zimie przychodzą roztopy, a wraz z nimi policja napotyka w lesie na tajemnicze zwłoki. Kim jest zamordowana osoba i czy ma jakiś związek z Joanną Pascho, lekarką z Warszawy, która niedawno przeniosła się w góry? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź Nina Warwiłow. Aby rozwiązać zagadkę tej zbrodni kobieta będzie musiała zagłębić się w pełną mroku i sekretów przeszłość małej beskidzkiej wioski.

Kup audiobooka na Woblink.com

9. 21 lekcji na XXI wiek – Yuval Noah Harari, Wydawnictwo Literackie

Czyta Roch Siemianowski

„21 lekcji na XXI wiek” to drugi audiobook Yuvala Noah Harariego w tym zestawieniu. Książki izraelskiego historyka od kilku lat cieszą się ogromną popularnością, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Tym razem Harari, posiłkując się historią ludzkości, daje 21 lekcji współczesnemu czytelnikowi. To zbiór przestróg i prognoz na najbliższe lata.

21 lekcji na XXI wiek harari najlepsze audiobooki audiobook
Kup audiobooka na Woblink.com

10. Bieguni – Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Czytają Wiktor Zborowski, Mariusz Bonaszewski, Danuta Stenka, Agata Kulesza, Magdalena Cielecka, Olga Tokarczuk

„Bieguni” to jedna z najważniejszych książek Olgi Tokarczuk. To za tę pozycję otrzymała nagrodę Nike, a za tłumaczenie książki (Jennifer Croft) Tokarczuk nagrodzono Międzynarodowym Bookerem. Polska noblistka, w kilkunastu epizodach o podróżnikach z różnych epok i części świata, pisze o podróżach – metafizycznych i egzystencjalnych. Książkę czyta plejada polskich aktorów, m.in. Wiktor Zborowski, Danuta Stenka i Magdalena Cielecka.

Bieguni najlepsze audiobooki audiobook olga tokarczuk
Kup audiobooka na Woblink.com

Więcej najchętniej kupowanych audiobooków 2020 roku znajdziecie na naszej stronie, w specjalnie przygotowanym tagu – audiobookowe bestsellery 2020 roku.