3 września poznaliśmy siódemkę finalistów jubileuszowej, 25. edycji Nagrody Literackiej Nike. W tym roku lista jest wyjątkowo różnorodna – nominowani zostali autorzy i autorki reportaży, biografii, poezji, monografii oraz powieści.

Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021!

Nagroda Literacka Nike 2021: Zbigniew Rokita laureatem za „Kajś”

Nagroda Literacka Nike 2021

Kasper Bajon, Krzysztof Federowicz, Aleksandra Lipczak, Grzegorz Piątek Jacek Podsiadło i Zbigniew Rokita to tegoroczni finaliści Nagrody Literackiej Nike. Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. Laureata bądź laureatkę Nike poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w niedzielę 3 października. Na gali poznamy również laureata tzw. Nike Czytelników.

nike nagroda finaliści promocja Woblink
Zobacz promocję na Woblink.com

Nagroda Literacka Nike 2021 – finaliści

Kasper Bajon „Fuerte”, Czarne – reportaż

„Fuerte” to niecodzienna książka serii Sulina Wydawnictwa Czarne. Wyjątkowo nie jest to książka o Bałkanach, Rosji czy wschodniej Polsce, a o… Fuerteventurze, czyli jednej z Wysp Kanaryjskich. Autorem książki jest Kasper Bajon, syn znanego polskiego reżysera. Autor na co dzień mieszka na wyspie, nie wybrał się na nią tylko w celu napisania reportażu. Jego obraz wyspy jest zatem bardzo intymny i osobisty.

NIKE 2021 nominacje fuerte
Znajdź ebooka na Woblink.com

Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty”, Wysoki Zamek – powieść

Krzysztof Federowicz łączy w „Zaświatach” swoje dwie największe pasje – pisanie i wino. To erudycyjna i eseistyczna opowieść, w której pozornie nie związane ze sobą opowieści, łączą się. Są tu opowiadania, których fabuła rozgrywa się w czasie wojny trzydziestoletniej oraz takie, które są niezwykle bliskie, poruszają temat pandemii.

zaświaty nominacja nike fedorowicz
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, Karakter – reportaż

Książka Aleksandry Lipczak to reportersko-eseistyczna opowieść rozpięta w czasie między średniowieczem, a współczesnością. Głównym temat książki „Lajla znaczy noc” jest arabsko-wielokulutrowe dziedzictwo Andaluzji, w przeszłości znanej jako Al-Andalus. Lipczak opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, uwypukla wątki, które są dziś niezwykle aktualne. Pisze o tym, jak współcześnie pokazywana jest historia Maurów, jaki jest stosunek mieszkańców Andaluzji do przeszłości oraz jak w praktyce wygląda wielokulturowość regionu.

reportaże roku 2020 polskie lajla znaczy noc
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Grzegorz Piątek „ Najlepsze miasto świata”, WAB – reportaż

Warszawa przed wojną nazywana była Paryżem Północy. W wyniku bombardowań, w 1944 roku stolica Polski zmieniła się w ocean gruzów. Wyobrażenie sobie jej odbudowy, na podstawie wystających kikutów zrujnowanych kamienic, graniczyło z cudem. A jednak błyskawicznie podjęto decyzję o jej odbudowie. Wizytówką stolicy miała zostać odrestaurowana starówka, jednak reszta miasta miała przerodzić się w nowoczesną metropolię. To książka o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy w latach 1944-1949 przygotowywali fundamenty pod „najlepsze miasto świata”. Inżynierowie nie do końca byli świadomi, że tworząc miasto swoich marzeń, jednocześnie przykładali rękę do rozwoju totalitarnego państwa i aparatu propagandy.

najlepsze miasto świata nike 2021 nominacje
Znajdź książkę na Woblink.com

Jacek Podsiadło „Podwójne wahadło”, WBPiCAK – poezja

Tytuł najnowszego tomu poezji Jacka Podsiadło nawiązuje do jednej z jego największych pasji. Od kilku lat na łamach „Tygodnika Powszechnego” Podsiadło pisze o dzwonach oraz o języku i możliwościach, jakie daje. Według poety dzwon jest instrumentem, dzięki któremu człowiek może zajrzeć w głąb świata. W wierszach przebrzmiewa też temat Holokaustu, pogromów oraz żyjącego w nas antysemityzmu, z którym Podsiadło stara się rozliczyć.

Zbigniew Rokita „Kajś”, Czarne – reportaż

„Kajś” Zbigniewa Rokity to opowieść o Górnym Śląsku – burzliwej historii, niejednoznacznym dziedzictwie, mieszkańcach regionu. Autor podjął się karkołomnego zadania – opisania Górnego Śląska w formie reportażu. Rokita idąc po nitce do kłębka odkrywa śląskie korzenie swojej rodziny. Opowieść o familii przeplata anegdotami i opowieściami o regionie. Pisze o zwyczajach, postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych kluczowych dla Śląska i Ślązaków. Dzięki temu powstał wyjątkowy obraz miejsca niezwykle trudnego do opisania i zdefiniowania. Suspensowe zakończenie książki pokazuje, jak przewrotne może być życie. Dzięki rodzinnej narracji Rokity książkę czyta się jak dobrą powieść.

kajś rokita książki roku 2020
Kup ebooka na Woblink.com!

 Monika Śliwińska „Panny z Wesela” – Wydawnictwo Literackie – biografia

Monika Śliwińska powraca z opowieścią o kobietach z „Wesela” – Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach. Wcześniej autorka napisała m.in. biografię Stanisława Wyspiańskiego. Anna wyszła za polityka i malarza Włodzimierza Tetmajera. Jadwiga, Panna Młoda z dramatu Wyspiańskiego, została żoną Lucjana Rydla, a Maria była wielką miłością Ludwika de Laveaux, zmarłego przedwcześnie malarza ukazanego w „Weselu” jako Widmo.

Autorka książki „Panny z ‚Wesela’” kreśli losy córek chłopa z Bronowic. Kobiet, które z zachwytem były portretowane przez najważniejszych polskich pisarzy i malarzy przełomu XIX oraz XX wieku. Pokazuje, że mimo iż dziewczęta od dzieciństwa były przygotowywane do zrezygnowania z niezależności, to jako dorosłe kobiety zachowały niepodległość i aktywnie wpływały na życiorysy mężów.

panny z wesela biografia biografie kobiet dzień kobiet
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Nagroda Literacka Nike

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli„.