Poznaliśmy decyzję kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii, która stawia sobie za cel wskazywanie książek, które mogą trafić do nowego kanonu literatury dziecięco młodzieżowej. Już po raz drugi jury wybrało pięć książek nominowanych do Nagrody. Tym sposobem, na półce „Rekomendowane przez Literacka Podróż Hestii” znajduje się już dziesięć tytułów. 

Nagroda Literacka Podróż Hestii – nominacje

Na zaproszenie do udziału w tegorocznej odsłonie konkursu Literacka Podróż Hestii odpowiedzieli wydawcy     z całej Polski, zgłaszając 83 książki. To właśnie z tej puli – po selekcji formalnej i gorącej dyskusji w trackie obrad – kapituła wybrała następujące tytuły:

Sasza Hady (Aleksandra Motyka),  Zefiryna i księga uroków, Wydawnictwo Literackie

zefiryna książka księga uroków woblink nagroda literacka podróż hestii
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Stan splątania, Wydawnictwo Literackie

stan splątania nominacja nagroda literacka podróż hestii
Kup ebooka na Woblink.com

Marcin Przewoźniak, Zabójcze pierogi. Mama w occie, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal 

mama w occie nagroda literacka podróż hesti
Kup książkę papierową na Woblink.com

Katarzyna Wasilkowska, Już, już!, Wydawnictwo Literatura

już juz nagroda literacka podróż hestii
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Agnieszka Wolny-Hamkało, Po śladach, Wydawnictwo Hokus-Pokus

Kapituła oceniała powieści, opowiadania i powieści graficzne dla dzieci i młodzieży od 10 do 15 lat, napisane oryginalnie w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2021 r. Laureata Nagrody Literacka Podróż Hestii poznamy we wrześniu br. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych.

Nagroda Literacka Podróż Hestii – kapituła

W skład kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii wchodzą: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. Dzik Dzikus oraz Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura. W organizację konkursu Literacka Podróż Hestii zaangażowane są Fundacja Artystyczna Podróż Hestii (organizator), Fundacja Wisławy Szymborskiej (partner) oraz ERGO Hestia (mecenas Nagrody Literacka Podróż Hestii). ERGO Hestia jest też partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz mecenasem Programu Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej. Szczegółowe informacje o konkursie i nagrodzie: literackapodrozhestii.pl ***

Grupa ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeniowym. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw. Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re. Prezesem Grupy ERGO Hestia od ponad 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii prowadzi w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki. Na polu sztuk wizualnych współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą. Działa również na rzecz promocji polskich twórców  i twórczyń wyróżnionych w ramach dwudziestu edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Od roku 2021 Fundacja APH prowadzi konkurs Literacka Podróż Hestii dla autorów i autorek klasycznych form literackich, wydanych w Polsce i tworzonych w języku polskim, przeznaczonych dla młodego czytelnika. W warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestia można oglądać prace laureatów oraz finalistów poszczególnych edycji konkursu APH. Jest to również przestrzeń eksperymentalna i edukacyjna, która działa w zakresie projektów art brandingowych oraz korzysta z możliwości, jakie daje łączenie różnych dziedzin sztuki.